راهکارهای مفید برای یک صبح بی نظیر 

ماه مهر و فصل پاییز که از راه می‌رسد، شور و شوق خاصی حتی در خانواده‌هایی که بچه مدرسه‌ای هم ندارند به پا می‌شود. این‌روزها به‌طور ناخودآگاه یادآور خاطرات ماندگاری است که کمتر می‌توان نظیرش را در دوران زندگی پیدا کرد.

ماه مهر و فصل پاییز که از راه می‌رسد، شور و شوق خاصی حتی در خانواده‌هایی که بچه مدرسه‌ای هم ندارند به پا می‌شود. این‌روزها به‌طور ناخودآگاه یادآور خاطرات ماندگاری است که کمتر می‌توان نظیرش را در دوران زندگی پیدا کرد. در این میان خانواده‌‌هایی که فرزند دختر یا پسرشان به کلاس اول یا به کلاس‌های بالاتر می‌رود، تلاش می‌کنند تا ابتدای ماه مهر، مدیریت زمان را در خانه به اجرا درآورند. این موضوع در کلانشهرها و شهرهای بزرگ به دلیل رویارویی با ترافیک صبحگاهی خیابان‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ اگرچه در دیگر شهرهای کوچک و حتی روستاها نیز این موضوع کم اهمیت نبوده و خانواده‌ها باتوجه به رعایت نظم و سروقت رسیدن فرزندانش به مدرسه و کلاس، هریک به روشی به تنظیم زمان در برنامه‌ریزی کارهای خانه می‌پردازند.

 

یکی از بزرگ ترین مزایای تنظیم وقت و مدیریت زمان دور کردن استرس و دستپاچگی از اعضای خانواده به‌خصوص از فرزندانی است که به مدرسه می‌روند. چرا؟ برای این‌که آن‌ها باید درنهایت آرامش و شادی از خانه خارج و به آموزشگاه وارد شوند تا در مدت زمانی‌که در محیط آموزشی حضور دارند با فراغ بال و از روی انگیزه و شوق تحت آموزش و پرورش قرار گیرند.

انتقال این آرامش در ابتدای امر برعهده پدر و مادر است؛ چنان‌که ایشان آرامش میان خود، آرامش روانی خود و آرامش موجود در فضای خانه و خانواده را فراهم کنند به‌طور قطع این آرامش به تک‌تک افراد خانواده منتقل و در آن‌ها نهادینه می‌شود و این همان سرمایه‌ای است که همه خانواده‌ها برای به دست آوردنش تلاش می‌کنند. پس حالا که شما آن را به دست آورده‌اید، کوشش کنید تا آن را حفظ و ماندگار کنید.

حال آن‌چه بیش از همه چیز مهم، از اولویت بالاتری برخوردار بوده و نقش ارزشمندی در ماندگاری آرامش به دست آمده، دارد، سرزنده بودن و داشتن نشاط صبحگاهی است. هیچ چیز به اندازه شاد بودن صبحگاهی به شما و فرزندانتان در داشتن یک روز خوب و فوق‌العاده کمک نمی‌کند. در نتیجه رسیدگی به امور فرزندان در ابتدای هر صبح از اهمیت بالایی برخوردار است؛ البته این کار مستلزم ایجاد برخی آمادگی‌ها از روز قبل و رعایت این توصیه تاریخی گرانبها است که کار امروز را به فردا نیندازید.

تلویزیون‌ خاموش! چنین چیزی ممکن‌ است باعث غرغر اعضای خانواده شود ولی مسلماً دیدن کارتون یا فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی باعث تاخیر یا توقف کارهای دیگر می‌شود

برای این‌ منظور، راهکارهای پیشنهادی زیر توصیه می‌شود. امید که بتواند به شما در دستیابی به اهداف مورد نظرتان کمک کند.

1- از بعد از ظهر خود بیشترین استفاده را بکنید. خوراکی، کیف و یا کوله فرزند خود را برای فردا آماده کنید و به او اجازه دهید تا لباس خود را انتخاب کند.

2-  صبح 15دقیقه زودتر از بقیه بیدار شوید. با این‌کار شما 15 دقیقه نقره‌ای در اختیار دارید که متعلق به شماست. این کار عجله شما را کمتر می‌کند و برای شروع روز، احساس بهتری خواهید داشت.

3-  برای کارهایتان روش خاصی داشته باشید. به فرزند خود یاد دهید که کارهایی مثل مسواک‌زدن و یا لباس پوشیدن را هر روز صبح به یک ترتیب انجام دهد. به او در تهیه فهرستی از کارهایی که صبح باید داشته‌ باشد تا بتواند آن‌ را بررسی‌کند، کمک کنید. بنابراین او می‌داند که چه کاری را باید بعد از چه کاری بکند.

4- در محول کردن کارها تردید نکنید. با محول کردن کارهای سبک روزانه مثل تمیز کردن میز صبحانه، از بحث درباره اینکه هرکس چه باید بکند، خودداری کنید.

,تربیت کودک

5- برای صبحانه آماده باشید؛ تا آن‌جا که ممکن است از شب قبل میز صبحانه را آماده کنید.

6- تلویزیون‌ خاموش! چنین چیزی ممکن‌ است باعث غرغر اعضای خانواده شود ولی مسلماً دیدن کارتون یا فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی باعث تاخیر یا توقف کارهای دیگر می‌شود.

7- کنار در خانه جای به‌خصوصی برای گذاشتن کوله، وسایل و لوازم دیگر مدرسه تعیین کنید. با این کار، صبح‌ها بچه‌ها در پیدا کردن لوازم خود کمتر دچار سردرگمی می‌شوند.

8- سرزنده و محرک باشید. اگر شما استرس داشته باشید، فرزند شما هم همین رفتار را خواهد آموخت. به جای نق زدن، با هم مسابقه بدهید و ببینید چه کسی زودتر لباسش را می‌پوشد.

9- روی یک ساعت خواب مشخص تاکید داشته باشید. اگر فرزند شما به‌سختی از خواب بلند می‌شود و خیلی طول می‌کشد که آماده شود، شب‌ها او را زودتر بخوابانید.

10- از اشتباهات خود یاد بگیرید. اگر شما صبح بی‌نتیجه‌ای دارید، فکر کنید چه چیز باعث استرس شده است. با کشف اشتباهات امروز، فردا کارها را بهتر انجام خواهید داد.

 

آن‌چه در بالا آمد گزیده‌ای از راهکارهای مفید برای داشتن صبحی مفیدتر است و به‌طور قطع شما پدر و مادر عزیز راهکارهای بهتری را سراغ دارید که در این سال‌ها آن را آزموده و تجربه کرده‌اید. شاید برخی از آن‌ها منحصر به خانواده شما و براساس اصول زندگی باشد اما برخی از آن‌ها را می‌توانید به دیگران توصیه کنید. بهتر است این کار را حتماً انجام دهید. داشتن شهروندانی شاد و فرزندانی شادتر به پویایی شهر و جامعه و رشد همگانی کمک می‌کند. دستاوردی که آن را هر روز خواهید دید.

 

دانش پور شفیعی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net