وقتی آقا بیاید، فرزند من کجاست؟

روزی که امام زمانمان ظهور کنند ، فرزندان ما در سپاه او هستند یا در مقابل او ؟

«پروردگارا! از همسران و فرزندانمان مایه روشنى چشم ما قرار ده، و ما را براى پرهیزگاران پیشوا گردان!» (فرقان ،74)

کاش روزی که علی (ع) تنهابود ، فرزندم را به یاری او می فرستادم ؛ کاش روزی که یاران امام حسن (ع) اورا تنها گذاشته بودند ، فرزندم را به یاری او می فرستادم . کاش روزی که امام حسین (ع) بر نیزه تنهایی تکیه زده بود وندای « هَل مَن ناصِرٌ یَنصُرُنی » زده بود ، فرزندانم را به یاری او می فرستادم تا در رکاب او شهید شوند .

کاش من وفرزندانم زمان ظهور امام زمان (ع) را درک می کردیم وفدایی او می شدیم .

اگر چه زمان گذشته وآینده را درک نکرده ایم ، ولی می توانیم حال خود وفرزندان خود را در رکاب امام زمان (ع) قرار دهیم وبه تعبیر مادر مریم (س)  فرزندان خود را  نذر راه دین خداکنیم و مانند او بگویم :

رَبّ‏ِ إِنىّ‏ِ نَذَرْتُ لَکَ مَا فىِ بَطْنىِ مُحَرَّرًا «پروردگارا من نذر کرده‏ام که آنچه در رحم دارم محرر( خالص خدمتکار تو) شود»(آل عمران  ، 35)

خدای مهربان نیز به نحواحسن از مادر مریم پذیرفت واو را پرورش داد:

فَتَقَبَّلَهَا رَبُّهَا بِقَبُولٍ حَسَنٍ وَ أَنبَتَهَا نَبَاتًا حَسَنًا  «پروردگارش دختر را قبول کرد آنهم به بهترین قبول و او را پرورش داد آنهم بهترین پرورش »(آل عمران ،37).

ومانند عباد رحمان برای خود وخانواده خود این گونه دعا کنیم :

رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَ ذُرِّیَّتِنَا قُرَّةَ أَعْینُ‏ٍ وَ اجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَامًا«پروردگارا! از همسران و فرزندانمان مایه روشنى چشم ما قرار ده، و ما را براى پرهیزگاران پیشوا گردان!» (فرقان ،74).

 

اگر چه دوران ائمه (ع) را درک نکرده ام تا فرزندم را فدایی آنها کنم ، ولی الان می توانم فرزند را به گونه ای تربیت کنم که امام زمان (ع) اورا به عنوان سرباز خود بپذیرد ومانند مریم (س) با دست مبارکش فرزند ما را به نحو شایسته ای برای سربازیش پرورش دهد.

خانه جلسات خانوادگی داشته باشیم وبا معارف دینی ، خودمان وفرزندمان آشنا کنیم . و یا زمینه یادگیری وآموزش دینی فرزندم را فراهم کنم . فرزندم را با آیات قرآن وکلام معصومین (ع) بیش از بیش آشنا کنم

برای دستیابی به به این آرزوی بزرگ همراه دعا کردن می بایست در تربیت فرزند منتظرم نکات زیر را توجه کنم :

الف ـ الگوی عملی

فرزند انمان بیش از نصیحت واندرز ، عمل ما در رشد آنها مۆثر است . به عبارت دیگر ماوالدین باید الگوی عملی خوبی برای فرزندمان باشیم ؛ وبا عمل خود این انتظار وسرباز امام زمان (ع) بودن را به اومنتقل کنیم . وبیش از هر نصیحت وسخنرانی ، رفتار والدین در تربیت ورشد فرزند مۆثر باشد .

قالَ علی (ع) : إنَّ الوَعظَ الّذی لا یَمُجُّهُ سَمعٌ وَ لا یَعدِلُهُ نَفعٌ ،ما  سَکَت َ عَنهُ لِسانُ القَول ِوَ نَطَقَ بِهِ لِسانُ الفِعل ِ«پندی که هیچ گوشی آنرا بیرون نمی افکند وهیچ نفعی با آن برابری نمی کند ،پندی است که زبان گفتار از آن خاموش ،وزبان کردار بدان گویا باشد(آمدی،ترجمه انصاری ،ص266).

 

ب ـ توجه به تربیت دینی (عقاید واحکام عملی )

سعی کنیم با آموزش درست عقاید، فطرت توحیدی و ولایی فرزند خود شکوفا نماییم .  ببینیم تربیت دینی فرزندمان چگونه است ؟ در خانه جلسات خانوادگی داشته باشیم وبا معارف دینی ، خودمان وفرزندمان آشنا کنیم . و یا زمینه یادگیری وآموزش دینی فرزندم را فراهم کنم . فرزندم را با آیات قرآن وکلام معصومین (ع) بیش از بیش آشنا کنم .

 

,تربیت کودک

ج ـ ارتباط عاطفی با حضرت

برگزاری جلسات جشن وعزاداری برای ائمه (ع) در منزل ویا همراه فرزندمان به جلسات مذهبی خوب حضور پیدا کنیم . تا به این وسیله فرزندمان ارتباط عاطفی با ائمه (ع) وبخصوص امام زمان (ع) پیدا کند .

 

 

د ـ تشویق به صدقه دادن وانجام کارهای عبادی برای حضرت

گاهی اوقات  که می خواهیم صدقه ای برای امام زمان (ع) بدهیم ، به فرزند خود بدهیم تا برای سلامتی امام زمان (ع) صدقه بدهد . از او بخواهیم کارهایی در حد توانش به نیابت از امام زمان (ع) مانند ذکر مبارک صلوات وقرآن خواندن وونماز وزیارت انجام دهد.

 

این مقاله در صدد آن بود که خوانندگان گرامی را به آرزوی بزرگ هر شیعه که یاری امام زمان(ع) است ، متذکر شوم . شما مانند مادر مریم فرزند خود را نذر امام زمان (ع) نمایید ، خدا با قبولش به نحو احسن پرورش خواهد داد. ومتذکر می شوم داشتن فرزند صالح ومنتظر نیازمند اطلاعات بیشتری است که از حد یک مقاله بیرون است وعزیزانی که مایلند به این آرزوی بزرگ دست یابند می توانند به کتب مفید مراجعه کنند و از متخصصین تعلیم وتربیت اسلامی بپرسند .

 

غلامعباس سرشور خراسانی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net