رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: «کسی که به بازار برود و برای خانواده‌اش چیزی به عنوان هدیه یا سوغات بخرد،...باید [به جهت رعایت روحیه لطیف دختر] ابتدا هدیه یا سوغاتی را به دختر بدهد؛ زیرا هر کس دخترش را شاد کند، گویی فردی از فرزندان اسماعیل علیه السلام را از بند رهانیده است.‌»

اسلام بین دختر و پسر تفاوت نمی‌گذارد و ملاک برتری را در «تقوا‌» می‌داند؛ چرا که دختر یا پسر شدن نوزاد، در اختیار کسی نیست و خداوند است که به هر کس بخواهد، دختر و به هر کس که خواست، پسر می‌دهد. مهم، این است که فرزند، «سالم و صالح‌» باشد. قرآن کریم می‌فرماید:

«یهَبُ لِمَنْ یشاءُ إِناثاً وَ یهَبُ لِمَنْ یشاءُ الذُّکُورَ أَوْ یزَوِّجُهُمْ ذُکْراناً وَ إِناثاً وَ یجْعَلُ مَنْ یشاءُ عَقیماً إِنَّهُ عَلیمٌ قَدیرٌ»؛ 1«خداوند به هر که بخواهد، دختر و به هر که بخواهد، پسر می‌دهد و یا پسر و دختر را با هم به وی عطا می‌کند و آن که را بخواهد، نازا می‌کند. به درستی که او دانای تواناست

 

بحث سر تفاوت هاست

این که بین زن و مرد تفاوت هایی وجود دارد شک نیست؛ کما اینکه بین دو مرد و بین دو زن نیز تفاوت های فراوانی می توان یافت؛ از تفاوتهای جسمانی گرفته تا تفاوتهای استعدادی و روانی و ... . کما اینکه بین انسان و تک تک حیوانات و موجودات نیز تفاوت های فاحشی است. بلکه اساساً در عالم خلقت ، هیچ دو موجودِ از همه جهت شبیه هم یافت نمی شود.

زن عاطفی است چون مسئول نگهداری، مراقبت و تربیت کودکان خود است. زن عاطفی است چون قرار است از دامن او مرد به معراج برود. او با عاطفه است چون در این جهان کارهایی که نیاز به عاطفه دارد، بر عهده او قرار داده شده است. برای روشن شدن موضوع لازم است مثالی را ذکر کنم. میزان فرکانسی که صدای گریه نوزاد ایجاد می کند، یکسان است. این فرکانس به گوش مادر و پدر که هر دو خواب هستند، می رسد؛ با اولین صدای ناله نوزاد مادر از خواب بیدار می شود و نیازهای نوزاد را بر طرف می کند، اما پدر ممکن است تا صبح در خواب خوش باشد و به هیچ عنوان متوجه صدای نوزاد نشود.

اسلام شدیداً سنّت ناپسند و جاهلی اکراه از دختر داشتن را رد می‌کند و بر خلاف افکار ظاهربین که پسر را بیشتر دوست می‌دارند، در بعضی از موارد، دختر را برتر از پسر قلمداد می‌کند و دلیل آن را وجود پاره‌ای از ویژگی های ذاتی که در درون آنهاست، تلقی می‌کند.

دخترانی که مورد محبت و تکریم خانواده باشند در خود احساس عزتی خواهند کرد که حاضر نیستند آن را با هیچ چیز دیگری عوض کنند و لذا کمتر فریب جملات عاشقانه مردان هوس بازی را می خورند که این نیاز را در آنان کشف کرده و از آن بهره برداری می کنند

رسول خدا صلی الله علیه وآله در این باره می‌فرماید:

«نِعْمَ الْوَلَدُ الْبَنَاتُ مُلْطِفَاتٌ مُجَهِّزَاتٌ مُۆْنِسَاتٌ مُبَارَکَاتٌ مُفَلِّیاتٌ؛2 دختران چه فرزندان خوبی هستند! مهربانی کنندگان، آماده به خدمت رسانی، یار و غمخوار [اعضاء خانواده] ، با برکت و پاکیزه کننده [در خانواده برای پدر و مادر]

و نیز فرمودند:

«إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی عَلَی الْإِنَاثِ أَرَقُّ مِنْهُ عَلَی الذُّکُورِ؛3  خداوند متعال بر دختران مهربان‌تر است تا پسران

این مطلب از آن جهت است که روحیات آنان، لطیف‌تر و شکننده‌تر است. و به خاطر همین روحیه لطیف که لازمه ذات اوست نیاز به محبت و توجه بیشتری دارد اگر خانواده ها پدران و مادران سعی کنند این توجه و نیاز دختر خود را بشناسند و آن را برآورده سازنددیگر شاهد این همه عطش جلب توجه و نیاز به دیده شدن در دختران را که با درآوردن ظاهر خود به صورت نامتعارف نخواهیم بود .

دخترانی که مورد محبت و تکریم خانواده باشند در خود احساس عزتی خواهند کرد که حاضر نیستند آن را با هیچ چیز دیگری عوض کنند و لذا کمتر فریب جملات عاشقانه مردان هوس بازی را می خورند که این نیاز را در آنان کشف کرده و از آن بهره برداری می کنند.

رسول خدا صلی الله علیه وآله در این باره می‌فرماید: «نِعْمَ الْوَلَدُ الْبَنَاتُ مُلْطِفَاتٌ مُجَهِّزَاتٌ مُۆْنِسَاتٌ مُبَارَکَاتٌ مُفَلِّیاتٌ؛دختران چه فرزندان خوبی هستند! مهربانی کنندگان، آماده به خدمت رسانی، یار و غمخوار [اعضاء خانواده] ، با برکت و پاکیزه کننده [در خانواده برای پدر و مادر] »

اسلام با نظر به روحیات لطیف دختر، به والدین دستور داده که در برخی از رفتارهای خانوادگی مانند تقسیم هدایا، دختران را مقدم شمارند. رسول خداعلیه السلام فرمودند:

«کسی که به بازار برود و برای خانواده‌اش چیزی به عنوان هدیه یا سوغات بخرد، همانند کسی است که به مستمندان صدقه می‌دهد [و اجری برابر آن می‌برد] ؛اما باید [به جهت رعایت روحیه لطیف دختر] ابتدا هدیه یا سوغاتی را به دختر بدهد؛ زیرا هر کس دخترش را شاد کند، گویی فردی از فرزندان اسماعیل علیه السلام را از بند رهانیده است.‌» 6

 

و توجه و محبت خانواده ها به دختر باید در چهارچوب دقیق و سنجیده ای باشد که خدای ناکرده باعث حس تبعیض و حسادت در برادر آن ها نشود و همچنین دختر لوس و گستاخ بار نیاید.

 

پی نوشت ها :

1) شوری / 49.

2) مستدرک الوسائل، میرزا حسین نوری، بیروت، مۆسسة آل البیت لاحیاء التراث، چاپ دوم، 1408 ق، ج 15، ص 115؛ وسائل الشیعة، ج 15، ص 100؛ الفروع من الکافی، ج 2، ص 82.

3) وسائل الشیعة، ج 15، ص 104، الفروع من الکافی، ج 2، ص 82.

4) نساء / 11. وسائل الشیعة، ج 15، ص 101؛ الفروع من الکافی، ج 2، ص 82.

5) وسائل الشیعة، ج 15، ص 104؛ الفروع من الکافی، ج 2، ص 82.

6) بحارالانوار، ج 23، ص 116؛ مستدرک الوسائل، ج 15، ص 118.

فرآوری: محمدی              

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

منابع:

ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره79.

سایت پرسمان

سایت اندیشه قم

منبع : tebyan.net