چم و خم‌های این ابراز علاقه

فرزندان ما مهم ترین ارثیه در جهان هستند و عشق ما نسبت به کودکانمان با اهمیت ترین ارثیه ما برای آن ها محسوب می شود.

امیرمۆمنان على ـ علیه السّلام ـ در وصیت نامه ى خود خطاب به فرزندش امام مجتبى ـ علیه السّلام ـ مى نویسد:

«وَجَدْتُکَ بَعْضِى بَلْ وَجَدْتُکَ کُلِّى حَتّى کَأَنَّ شَیْئاً لَوْ أَصابَکَ أَصابَنِى وَ کَأَنَّ الْمَوْتَ لَوْ أَتاکَ أَتانِى فَعَنانِى مِنْ أَمْرِکَ ما یَعْنِینِى مِنْ أَمْرِ نَفْسِى.» 1

 

تو را جزیى از خود، بلکه همه ى وجود خود دیدم تا به آن جایى که اگر چیزى به تو ضرر برساند، مثل آن است که به من زیان رسانده و گویى اگر مرگ به سراغ تو بیاید، به سراغ من آمده بنابراین همان اهتمامى را که در اصلاح امور خود مى نمایم درباره ى تو دارم.

با توجه به حدیث، هیچ شکی در این نیست که عشق به فرزند در ذات والدی نهفته است اما آن چه  در ابهام و سوال برانگیز است در نحوه ابراز  عشق و علاقه است ، درست متوجه شده اید

سخن در نحوه ى ابراز محبّت است، روان شناسان معتقدند که اگر ابراز محبّت به صورت افراطى و ناصحیح عمل شود، موجب ضعف در اعتماد به نفس کودک مى شود و آثار عمیق و ریشه دار آن تا پایان عمر باقى مى ماند و اگر به صورت صحیح و اصولى اعمال شود، موجب رشد و بالندگى کرامت انسانى کودک و تعامل روحى او مى شود.

لذا با توجه به این مهم،  بر آن شدیم  نکاتی را بیان داریم تا شما والدین گرامی بتوانید با اتخاذ درست وکاربست  بجای آن ها  به فرزندانتان کمک کنید تا زندگی آینده خود را محکم تر بنا کنند.

 

در ابراز علاقه به فرزندان خود به موارد ذیل توجه کنید

زمانی را با کودکان خود بگذرانید: زمان بهترین هدیه ای است که می توانیم به کودکان خود تقدیم کنیم. این با هم بودن باعث می شود احساسات، فعالیت ها و اعتقادات را با یکدیگر مبادله کنیم. با این کار فرزندانمان ارتباط برقرار کردن و گفت و گو کردن با دیگران را می آموزند و به طور حتم از لحاظ ارتباطات اجتماعی پیشرفت می کنند. به کودکان خود کمک کنید تا روش های جدیدی خلق کرده و آنها را در کنار خانواده خود تجربه کنند و لذت ببرند.

 

 در حال نوازش با او گفتگو کنید:  این روش ابراز غیرکلامی علاقه است . ایجاد این رابطه با کودکان و فرزندان دوره ابتدایی آسان است . با بزرگتر شدن کودک ابراز علاقه به این روش سخت تر می شود . ولی کودکان مدرسه ای نیز هنوز گاهی به نوازش نیاز دارند و از در آغوش گرفتن استقبال می کنند .

 

به حرف های فرزندان خود گوش دهید:  پیغام های کودکان هدیه های با ارزشی هستند. زمانی که مشتاقانه به حرف های آنها گوش می دهیم اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت می کنیم. هنگامی که با کودکان خود هستید هم سطح آنها باشید و با تمام وجود به آنها گوش دهید. احساسات و حالات زیبای آنها از طریق چشم هایشان بیان می شود اگر ما به حرف های آنها دقت کنیم کودکانمان نیز به سخنان ما عمیقاً و با تمام وجود، گوش می دهند.

او را تشویق کنید به گام ها و مراحل پیشرفت او توجه کنید . اگر مطالعه می کند  فوتبال بازی می کند یا در حال پرورش و رشد پرنده ای است او را تشویق کنید و اگر ناامیدی و شکست را تجربه کرد برای پاک کردن اشکهایش پیش او باشید

احساسات خود را بیان کنید:  وقتی فرزند خود را به مدرسه می فرستید به او بگویید دوستش دارید . وقتی مشغول انجام تکالیفش است باز هم علاقه خود را بیان کنید حتی نوجوانان سرکش نیز علاقه و توجه قلبی شما را رد نمی کنند .

 

الگویی برای فرزندان خود باشید:  رفتار ما بیش از گفتارمان فرزندان را تحت تاثیر قرار می دهد. ما قهرمان دنیای آنها هستیم.

 

شیوه تربیتی مناسبی برای کودکان خود در نظر بگیرید:  فرزندان ما باید بیاموزند که در مقابل کارها و انتخاب هایشان پاسخگو باشند. آنها باید بدانند که با کارهای آزاردهنده آنها مخالفت می شود اما والدین همیشه به آنها عشق می ورزند.

 

کودکان خود را تشویق کنید: کلمه های امیدبخش و تشویق آمیز، اعتماد به نفس را به کودکان هدیه می دهد. موفقیت ها و استعدادهای کودکان خود را به زبان بیاورید. زمانی که فرزندانتان کار مهمی انجام می دهند حتماً به آنها بگویید که موفق بوده اند. کودکان ما احتیاج دارند، بدانند که امیدها و آرزوهای آنها رادرک می کنیم و به طور حتم حامی آنها هستیم. فرزندانتان را تشویق کنید تا از لحاظ روحی و معنوی رشد کنند تا زندگی متعادلی داشته باشند.

,تربیت کودک

تجربه های خود را با کودکانتان تقسیم کنید: هر کدام از ما داستان های ارزشمندی برای گفتن داریم. این داستان ها مشخص می کنند که عکس العمل ما در مقابل این حوادث، زندگی کنونی ما را به وجود آورده است. با تجارب خود می توانیم کودکان مان را راهنمایی کنیم.

شاید روی فرزندان شما نیز با بعضی از شرایطی که برای شما پیش آمده، روبه رو شوند و به طور حتم از تجارب شما بهره می گیرند و از اشتباهات دوری می کنند.

 

فرزندان ما در زندگی احتیاج به الگویی دارند تا آن را سرمشق خود قرار دهند. ارزش های وجودی را به طور عملی به فرزندان خود آموزش دهید. اشتباه های خود را قبول کرده و عذرخواهی کنید.

 

به فرزندان خود بی قید و شرط عشق بورزید: عشق هدیه بی چون و چراست. به کوکان خود نشان دهید که آنها را در هر شرایطی دوست دارید و حمایتشان می کنید. در این صورت آنها هنگام سختی ها و مشکلات با آرامش و احساس امنیت به شما پناه می آورند. فرزندان شما برای تصمیم گیری و تجربه موارد جدید نیاز دارند که آزاد باشند. آنها باید بیاموزند که در زندگی مسوولتی پذیر و مقاوم باشند. آنها اجازه دارند شکست بخورند و یا پیروز شوند بدون این که قضاوتی در مورد آنها صورت گیرد. اگر همه نیازها، امیدها و انتظارات فرزندان خود را در یک کلمه خلاصه کنیم، آن کلمه عشق است.

 

پاسخ دهید : «کی می روی» منظور شما از این سوال این است که شنیدم چه گفتی و به آن علاقه مند شدم و مایلم بیشتر بدانم . توجه علاقه و عشق را ثابت می کند . او را تشویق کنید به گام ها و مراحل پیشرفت او توجه کنید . اگر مطالعه می کند  فوتبال بازی می کند یا در حال پرورش و رشد پرنده ای است او را تشویق کنید و اگر ناامیدی و شکست را تجربه کرد برای پاک کردن اشکهایش پیش او باشید.

 

پی نوشت:

1-نهج البلاغه ، نامه 31

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع: مجله موفقیت /عصر ایران/موسسه جلوه نور