به زودی برادر یا خواهر دار می شی 

آماده کردن فرزند اول برای ورود نوزاد دوم (2)

همان طور که در مقاله ی قبل اختصارا عرض شد ، باید در مورد بارداری و تولد نوزاد با کودک خود حرف زد و او را آماده ساخت. ممکن است بخواهید با بحث و گفتگوی بیشتر ، خواندن کتاب و کارهای دیگر آن راادامه دهید و کودک را برای پذیرش نوزاد آمادتر کنید .

باید بدانید که مناسب ترین وقت برای یادگیری کودک ، هنگامی است که او آماده یادگیری است و مطلب برای او جالب می باشد . بزرگترها نیز در این شرایط بهتر یاد می گیرند 

اگر هنگامی که کودک آمادگی ندارد ، بخواهید چیزی درباره نوزاد به او بیاموزید ، به حرف شما اعتنایی نمی کند و حتی ممکن است شما را تنها بگذارد.

 

سه روش مناسب برای آماده کردن کودک در پذیرش نوزاد وجود دارد که عبارتند از:

منتظر فرصتی باشید تا کودک درباره نوزاد حرف بزند ، یا از شما پرسشی نماید . اگر او گفتگویی را در این مورد شروع نمود ، با استفاده از فرصت ، با او صحبت کنید . کودکان معمولا در واقع نامناسب مثلا هنگام بیرون رفتن پدر یا مادر از منزل یا وقت خوابیدن ، پرسشهای مهم خود را به یاد می آورند . گاهی نیز این پرسشها را به عنوان حقه ای به کار می برند تا از خوابیدن طفره روند یا از بیرون رفتن پدر یا مادر از منزل جلوگیری کنند . اگر می دانید که انگیزه این پرسشها کنجکاوی است ، فر صت را از دست ندهید و به آنها جواب بدهید .

هنگام بازی کردن کودک ، ضمن گفتگوهای عادی ، می توانید صحبت را به مطلبی که می خواهید بکشید . وقتی کودک در حال بازی است ، می توانید متناسب با شرایط موجود ، به او چیزی بگویید و او را نسبت به نوزاد کنجکاو و علاقه مند نمایید . مثلا اگر در حال دویدن و جست وخیز است ، به او بگویید « یادم هست که وقتی کوچک بودی ، حتی نمی توانستی راه بروی !»

اگر کودک با قطعات چوبی یا پلاستیکی مشغول بازی است و ماشین یا ساختمانی را می سازد ، به او بگویید « نی نی کوچلو هم این بازی را خیلی دوست خواهد داشت ، البته او آن قدر کوچک است که تا مدتی نخواهد توانست با تو بازی کند و فقط بازی تو را تماشا خواهد کرد .

اگر دوست دارید برای کودک کتاب بخوانید ، سعی کنید از کتابهای مربوط به نوزاد استفاده نمایید . این کتابها را ابتدا خودتان بخوانید . بعضی از این کتابها آموزشی و تربیتی درباره خشم و حسادت کودک نسبت به نوزاد صحبت می کند و برای وقتی مناسب است که نوزاد به دنیا آمده باشد . خواندن این کتابها برای کودک ، قبل از تولد نوزاد بی فایده خواهد بود . اگر کودک چنین احساسی نسبت به نوزاد نداشته باشد ، به فکر فرو می رود و با خود می اندیشد که داشتن حس حسادت امری طبیعی است .

اگر می توانید در بعضی از معاینات پزشکی مادر و بعضی از کلاسهای آمادگی زایمان ، کودک را نیز همراه خود ببرید . در این فرصتها ، کودک می تواند با گوشی پزشکی ،به صدای قلب نوزاد گوش بدهد و با پزشک و پرستاران آشنا شود . بعضی از پزشکان متخصص زنان و زایمان در سالن انتظار خود ، کتابها و اسباب بازیهای مناسبی برای سرگرمی کودکان دارند و با این وسایل آماده پذیرایی از خواهران و برادران نوزاد هستند . کودک در این مطبها و سالنها خانوادگی ، آشنایی زیادی با نوزاد پیدا می کند و برای استقبال از او آماده می شود .

برنامه هایی که برای آموزش و آمادگی کودک به کار می برید ، خیلی از وقت شما را می گیرد .نیازی نیست که هر روز و هر هفته موضوع نوزاد و زایمان را یادآوری کنید . در آموزش کودک زیاده روی نکنید . گفتگویی عادی ، دوستانه و در موقع مناسب ، رمز موفقیت در آماده کردن کودک است .

عکس نوزادی کودک را به خود او نشان دهید و درباره آن حرف بزنید . به او بگویید که نوزاد به مراقبت زیادی نیاز دارد و پس از تولد به طور پیوسته مشغول گریه کردن یا خوردن یا در خواب خواهد بود . به کودک بگویید که در زمان کوچکی او ، از وی مراقبت کرده اید و حالاباید از نوزاد هم مراقبت کنید تا زودتر بزرگ شود و همبازی خوبی برای او باشد

آشنایی کودک بزرگ با نوزاد

در ماه آخر بارداری ممکن است بخواهید با کودک درباره نوزاد بیشتر صحبت کنید . فراموش نکنید که کودک با تجربه کردن مستقیم بهتر چیز یاد می گیرد و با این که از راه بازی نیز می تواند چیزهایی بیاموزد ، بیشتر اطلاعات را درباره نوزاد پس از تجربه عملی به دست می آورد . اگرکودک هنوز علاقه ای به سخنان شما درباره نوزاد نشان نمی دهد ، نگران نباشید . کودک ممکن است منتظر تولد نوزاد و دیدار او باشد . این مقالات به شما یاد می دهد که چگونه با کودکی که علاقه مند به دانستن درباره نوزاد است ، گفتگو کنید .

یکی از راه های آشنایی کودک با نوزاد ، دیدن آنها در خانه اقوام و دوستان یا در خیابان است . هنگام دیدار یا روبه رو شدن با این نوزادان ، از مادرشان خواهش کنید تا به کودک شما اجازه دهد او را لمس کند . به او بگویید که کودک شما هم خیلی کوچک خواهد بود . این نکته را باید بدانید که نوزاد خیلی سریع رشد می کند ، ولی تا مدت زیادی قادر به کاری نمی باشد و به کمک شما نیاز دارد .

عکس نوزادی کودک را به خود او نشان دهید و درباره آن حرف بزنید . به او بگویید که نوزاد به مراقبت زیادی نیاز دارد و پس از تولد به طور پیوسته مشغول گریه کردن یا خوردن یا در خواب خواهد بود . به کودک بگویید که در زمان کوچکی او ، از وی مراقبت کرده اید و حالاباید از نوزاد هم مراقبت کنید تا زودتر بزرگ شود و همبازی خوبی برای او باشد .

شاید بخواهید برای او یک عروسک بخرید . کودکان به تقلید از بزرگترها دوست دارند مامان بازی کنند و یاد بگیرند که چطور پوشک نوزاد را عوض کنند یا با لالایی او را در بغل خود بخوابانند . پس از تولد نوزاد ، وقتی مشغول شیر دادن یا تعویض پوشک و مراقبت از او هستید ، کودک می تواند این بازی را با شما ادامه دهد . عروسک وسیله خوبی به عنوان جانشین نوزاد است و کودک می تواند احساسات منفی و عصبانیت خود را بر سر او خالی کند . اگر کودک در حال عصبانیت رفتار خشونت آمیزی با عروسک دارد ، به او بگویید کتک زدن به عروسک اشکالی ندارد ، ولی نوزاد موجودی واقعی است و با عروسک فرق دارد و نباید او را اذیت کرد .

با استفاده از این عروسک به او یاد بدهید که چگونه نوزاد را بغل کند . بهتر است سه قاعده کلی زیر را برای بغل کردن عروسک و نوزاد به کودک خود بیاموزید :

**وقتی می خواهید نوزاد را بلند کنید یا در بغل بگیرید ، باید یک بزرگتر حضور داشته باشد .

**وقتی نوزاد را بغل می کنید ، باید بنشینید .

**همیشه زیر سر نوزاد را با دست خود نگه دارید .

,تربیت کودک

طرز صحیح بغل کردن نوزاد را به او نشان دهید . وقتی کودک نشسته است ، ابتدا عروسک را روی زانوی او بگذارید . به کودک کمک کنید تا یک دست خود را زیر سر نوزاد و دست دیگر را زیر باسن او بگذارد و همیشه مواظب سر نوزاد باشد .

اگر قصد دارید به نوزاد شیر خشک بدهید ، می توانید با عروسک تمرین کنید و طرز گرفتن شیشه شیر را به او نشان دهید . بطری را باید به طور مایل نگه دارید تا از بلعیدن هوا جلوگیری کند . با استفاده از بچه عروسکی ، طرز تعویض و پوشاندن پوشک و لباس ، همچنین وادار کردن نوزاد با آروغ زدن را به او یاد بدهید . البته همه کودکان نمی توانند در تعویض و پوشاندن پوشک و لباس یک بچه پر جنب و جوش به مادر کمک نمایند ، ولی این تمرینها دست کم به آنها یاد می دهد با نیازهای نوزاد آشنایی بهتری پیدا کنند .

 

درباره نگهداری کودکان و نوزادان ، کتابهای زیادی نوشته اند ، ولی بعضی از ای کتابها به علت پیچیدگی ، طرح نامناسب و دشواری متن ، برای کودک قابل فهم و درک نمی باشند . کتابی را که می خواهید برای آشنایی کودک با نوزاد بخرید ، ابتدا ورق بزنید و نگاه کنید . اگر مطالب آن ساده است ، آن را خریداری نمایید . با کمی ابتکار شما نیز می توانید یک آلبوم یا کتاب مصور مناسب تهیه کنید و آن را با عکسها و شکلهای مناسب تزیین نمایید . کودک نیز می تواند در کشیدن شکلها به شما کمک کند . پس از آماده شدن کتاب ، آن را با هم بخوانید و پس از تولد نوزاد دوباره آن را بخوانید . اکنون فرصت مناسبی است تا درباره تفاوتهای نوزاد واقعی با بچه عروسکی و تصورات قبلی کودک درباره نوزاد ، با او حرف بزنید .

 

در مقاله ی بعد پس روی کودک به عادات بچگانه و چگونگی رفتار مناسب را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

 

 

 

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net