لطفا والدین هلی‌کوپتری نباشید  

ا‌کثر پدر ومادرها بعد از اینکه صاحب فرزند می‌شوند، فقط به این فکر می‌کنند که دوران کودکی فرزندشان کامل، بی‌عیب و خلاصه تمام عیار باشد. نه اینکه این طرز فکر اشتباه باشد اما بهتر است کمی هم واقع‌بین باشیم.

اگر چه همه والدین با شوق و ذوق تمام سعی می‌کنند فرزندی شاد، سالم و موفق پرورش بدهند اما متاسفانه بسیاری از والدین و حتی معلمان در این راه زیاده‌روی می‌کنند و از حد می‌گذرند. به عبارتی بعضی والدین عاشق این عبارت افسانه‌ای هستند: ما می‌توانیم دوران کودکی فرزندمان را سرشار از شادی و موفقیت کنیم.

واقعیت را بخواهید به این جور پدر و مادرها والدین هلیکوپتری می‌گویند، والدین هلی‌کوپتری در اصل به پدرها و مادرانی گفته می‌شود که به‌شدت خود را درگیر زندگی کودکان خود می‌کنند و اجازه انجام هیچ کاری را به آنها نمی‌دهند.

در واقع این والدین درست مانند یک هلی‌کوپتر اطراف فرزند خود پرواز می‌کنند، همواره او را زیر نظر دارند و با بروز هر مشکلی سریعا خودشان را به محل حادثه می‌رسانند. کودکان این والدین چه در حال تماشای تلویزیون باشند یا در حال بازی کردن با دوستان یا انجام تکالیف مدرسه، سایه پدر و مادر خود را بالای سرشان می‌بینند. این وضعیت تا آنجا ادامه پیدا می‌کند که این بچه‌ها حتی در روز اول دانشگاه هم همراه پدر یا مادرشان سر کلاس درس حاضر می‌شوند. به تازگی دانشمندان با انجام تحقیقاتی روی کودکان این والدین خصوصیات اصلی آنها را شناسایی کرده”‹اند که در ادامه بعضی از آنها را بیان می‌کنیم.

 

زمانی که باید همه کمبودهای گذشته را جبران کرد

از آنجایی که این بچه‌ها در دوران کودکی اجازه امتحان کردن بسیاری از بازی‌ها و سرگرمی‌ها را نداشته اند، با رسیدن به دوره نوجوانی و جوانی شخصیتی عقده‌ای و افراطی از خود نشان می‌دهند. مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد، دانشجویانی که در دوران کودکی به‌شدت زیر نظر والدین‌شان بوده‌اند هنگام یادگیری یک ساز موسیقی یا ورزش کردن رفتاری بسیار غیرطبیعی از خود بروز می‌دهند و در انجام بسیاری از کارها زیاده‌روی می‌کنند. نشان دادن رفتارهای پرخطر در رانندگی و زیر پا گذاشتن قانون از دیگر ویژگی‌های بارز این افراد برای خالی کردن عقده‌های دوران کودکی به شمار می‌آید. این افراد فرصت لذت بردن از دوران کودکی خود را نداشتند و مرتب باید در کلاس‌هایی که والدین‌شان برای آنها ثبت‌نام کرده بودند، شرکت می‌کردند اما اکنون که آنها استقلال بیشتری دارند دیگر توانایی کنترل خود را ندارند و ممکن است دست به انجام هر کار خطرناکی بزنند تا کمبودهای چند سال پیش را جبران کنند.

والدین هلی‌کوپتری در اصل به پدرها و مادرانی گفته می‌شود که به‌شدت خود را درگیر زندگی کودکان خود می‌کنند و اجازه انجام هیچ کاری را به آنها نمی‌دهند. در واقع این والدین درست مانند یک هلی‌کوپتر اطراف فرزند خود پرواز می‌کنند، همواره او را زیر نظر دارند و با بروز هر مشکلی سریعا خودشان را به محل حادثه می‌رسانند

وای به زمانی که شکست بخورد

یکی از جدی‌ترین مشکلات کودکان وابسته به والدین این است که آنها نمی‌توانند به درستی با شکست کنار بیایند. این کودکان معمولا هنگام امتحانات تقلب می‌کنند یا نمرات‌شان را از والدین خود پنهان می‌کنند. شکست در ذهن این کودکان درست مانند یک گناه بسیار بزرگ و نابخشودنی شکل می‌گیرد و متاسفانه مادران نقش زیادی در پرورش این عقیده نادرست دارند.

,تربیت کودک

بچه‌های عصبی

به‌طور متوسط 10 درصد از کودکان دارای والدین هلی‌کوپتری هستند که البته تعداد دختران بیشتر از پسران است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، نزدیک به 13 درصد از والدین دختران و 5 درصد از والدین پسران به‌شدت کودکان خود را زیر نظر دارند و در همه امور مربوط به آنها دخالت می‌کنند.

روانشناسان متوجه شدند توجه بیش از اندازه والدین به دانش‌آموزان باعث ناامیدی، احساس ترس و عصبی شدن آنها می‌شود و حس مسئولیت‌پذیری آنها را نابود می‌کند.

در عوض این نتایج در کودکانی که آزادی و استقلال بیشتری در خانه داشتند، کاملا برعکس بود و آنها امید بیشتری به زندگی آینده خود داشتند و از حس استقلال‌طلبی خود لذت می‌بردند.

 

چه بلایی سر مادران می‌آید؟

تا به حال هرچه گفتیم در مورد اثرات منفی تربیت هلی‌کوپتری روی کودکان بود اما خود والدین هم از این شیوه غلط آسیب‌های زیادی می‌بینند. تحقیقات بلندمدت روی مادران 18 تا 49 ساله نشان می‌دهد، درصد زیادی از این زنان به افسردگی دچار می‌شوند. تقریبا یک‌چهارم مادران به‌شدت از وظیفه نگهداری از فرزندان خسته می‌شوند و این طور تصور می‌کنند که آنها نمی‌توانند مادر خوبی باشند. استرس و نگرانی از خصوصیات اصلی مادران هلی‌کوپتری است، زیرا آنها همیشه باید خود را جای فرزندشان بگذارند و همه مسئولیت‌های او را انجام دهند.

پدر و مادرهایی که با بروز هر مشکل به سمت کودکان‌شان می‌شتابند و همه نیازهای او را فراهم می‌کنند، باید انتظار آینده‌ای فاجعه‌بار را بکشند. زمانی که کودکان روش مواجه شدن با مشکلات را فرا نگیرند و هر چیزی را که می‌خواهند بلافاصله در مقابل چشمان خود آماده ببینند، تصور می‌کنند که دنیا همیشه باید به همین شکل باشد

وقتی کودک بزرگ

از خصوصیات اصلی کودکان مادران هلی‌کوپتری این است که آنها معمولا از لحاظ احساسی کاملا نابالغ و رشد نیافته هستند. آنها نمی‌دانند چگونه باید احساسات‌شان را بیان کنند، تصمیمی بگیرند و برای خود برنامه‌ریزی کنند. در بسیاری از مواقع این افراد شاهد خورده شدن حقشان توسط دیگران هستند و جرات اعتراض کردن به دوستان و همکاران خود را ندارند.

معمولا این اشخاص به‌شدت تحت‌تاثیر دیگران قرار گرفته و از خود اراده‌ای ندارند، زیرا همیشه این پدر یا مادر بوده که به جای بچه‌ها حرف زدند و حقشان را گرفته‌اند. از آنجایی که این کودکان به‌شدت به مادر خود وابسته‌اند، بعد از ازدواج هم با مشکل مواجه می”‹شوند و معمولا کارشان به مشاور، دادگاه‌های خانواده و حتی طلاق می‌کشد.

بازی

بچه‌های تنها

به احتمال زیاد کودکان والدین هلی‌کوپتری دوستان زیادی ندارند، زیرا این پدر و مادر هستند که مشخص می‌کنند کودکان‌شان با چه کسی ارتباط داشته باشند. از آنجایی که این والدین معمولا وسواس زیادی برای ارتباط فرزندشان با افراد غریبه دارند، حداکثر اجازه می‌دهند کودکشان یک یا 2 همبازی داشته باشد. در مواقع بسیاری دیده شده مادر این کودکان هنگام بازی در کنار فرزندشان حضور دارند و این موضوع باعث خجالت و ناراحتی آنها می‌شود. در واقع باید گفت تنها دوستان این کودکان، پدر و مادر یا حداکثر خواهر و برادر آنها هستند.

 

انتظارات غیرمنطقی

پدر و مادرهایی که با بروز هر مشکل به سمت کودکان‌شان می‌شتابند و همه نیازهای او را فراهم می‌کنند، باید انتظار آینده‌ای فاجعه‌بار را بکشند. زمانی که کودکان روش مواجه شدن با مشکلات را فرا نگیرند و هر چیزی را که می‌خواهند بلافاصله در مقابل چشمان خود آماده ببینند، تصور می‌کنند که دنیا همیشه باید به همین شکل باشد. پس اگر فرزندتان در سالگرد تولد 16 سالگی‌اش از شما یک ماشین به‌عنوان هدیه تولد خواست اصلا تعجب نکنید، زیرا این شما بودید که او را در این مسیر قرار دادید.

‌‌

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع: روزنامه سلامت/ گروه اینترنتی شیطونک

منبع : tebyan.net