سرگرمی کودکان با حداقل امکانات

آکاایران : دنیای کودکان به خودی خود پر از شادی و لذت های فراوان است و همه ی ما خاطره ای خوب از بچگی و دوران کودکی خود داریم دورانی که همیشه آرزو داریم دوباره تجربه شود و دلمان همیشه برای بازی های کودکانه تنگ می شود اما آن زمانها گذشته و شما دارای فرزند یا فرزندهای دلنشین هستید و حالا باید بهترین اوقات را برای فرزندان خود به بار آورید ، بنا به رشد روز افزون دنیا و به دنیا آمدن فرزندهای باهوش نیاز بازهای خلاق هر روز بیشتر و بیشتر حس می شود و برای آنکه بخواهیم فرزندانمان ذهنی خلاق و فوق العاده داشته باشند باید برای فرزند خود بازی های سرگرم کننده ای تدارک ببینید در ادامه میخواهیم برای شما در سایت کودک آکاایران ساخت بازی های خلاق با حداقل امکانات را آموزش بدهیم امیدواریم که این بخش هم برای شما مفید و کامل بوده باشد.

سرگرمی کودکان با حداقل امکانات

حالا میخواهیم به توصیف چند بازی خلاق و سپس توصیف چند بازی کهن و قدیمی می پردازیم:

بازی های خلاق

پیاده روی همراه با گرد آوری اشیا

وسایل مورد نیاز:

**چسب

** مقوای ضخیم

روش کار:

با کودک خود به گردش بروید. چسب و مقوا هم بردارید. هر چیزی را که کودک پیدا کرد روی مقوا بچسبانید. اجازه دهید کودک تصمیم بگیرد که چه چیزی را بچسباند. او باید بفهمد که چه چیزهایی می چسبد و چه چیزهایی قابل چسبیدن نیست.

دستوربازی

روش کار:

کلمات دستوری را به کودک توضیح دهید. مانند دراز کشیدن، پریدن، سرخوردن، دویدن، سواری کردن، دور زدن، چهار دست و پا راه رفتن، افتادن، خوردن. حالا با گفتن دو- سه کلمه دستوری، همراه یکدیگر و با موزیک حرکاتی را روی زمین انجام دهید. برای نمونه، با لحن آهنگین بگویید: بدو بدو، به چرخ- به چرخ، بخور- بخور. این کار را حین حرکت به عقب یا به پهلو نیز انجام دهید.

سرگرمی کودکان+بازی

سرگرمی کودکان با حداقل امکانات

نقاشی با شمع

وسایل مورد نیاز:

** شمع مومی

**کاغذ

** آبرنگ

** قلم مو

روش کار:

به کودک خود بگویید که به وسیله یک شمع مومی، روی کاغذی سفید طرح ها یا تصاویری رسم کند. نقاشی او غیر قابل مشاهده خواهد بود. وقتی که به اتمام رسید، به کودک خود بگویید که تمام برگه را توسط آبرنگ رنگ آمیزی کند. هنگامی که رنگ خشک شد، نقاشی اصلی که غیر قابل مشاهده بوده است نمایان می شود.

بازی چه چیزی برداشته شده؟

وسایل مورد نیاز:

**6 وسیله متفاوت

** میز

** 6 وسیله مشابه

سرگرمی کودکانه

سرگرمی کودکان با حداقل امکانات

روش کار:

6 وسیله متفاوت(مثل اسباب بازی، کتاب، چنگال، تکه ای لباس، یک تکه نان و یک سکه) را روی میز قرار دهید هنگامی که کودک پشت به میز ایستاده باشد یکی از وسایل را بردارید و بپرسید که کدام یک برداشته شده است؟ این کار را ادامه دهید تا همه وسایل از روی میز برداشته شود. سعی کنید بازی را با اشیای مشابه مثل 6 اسباب بازی، 6 کتاب مختلف، 6 قاشق و چنگال  و ... تکرار کنید.

و اما بازی های محلی و سنتی

بازی هفت سنگ یک بازی پر جنب و جوش

بازی لی لی بازی مورد علاقه دختران

خروس جنگی بازی مورد علاقه پسر ها 

به نقل از سایت آکاایران : کارشناسان معتقدند؛ علاقه مندی کودک به بازی نشانه سلامتی اوست و اگر کودکی بازی نکند باید به سلامت او مشکوک و به فکر درمان بود.

از نظر آنها بازی موجب رشد کـــودک از نظر جسمی و تقویت پنج حس او می شود. همچنین بازی، حس کنجکاوی کودک را بر می انگیزد و به کــــودک قدرت ابتکار، روحیه جمع گرایـــی، بـــرقراری رابطه، مقاومت در برابر مشکلات، پذیرش اختلاف سلیقه ها و اعتماد به نفس می دهد.

آنها معتقدند؛ چنانچه کودکی در خردسالی بازیگوش و پر جنب و جوش باشد در بزرگسالی از بردباری، خویشتن داری، مقاومت و پایداری خوبی برخوردار خواهد شد.

کودک با بازی بزرگ می شود، تحول یافته و به سمت کمال می رود. کمال جسمی، عقلی و احساسی. این تغییرات در روند رشد و تکامل ممکن است از چشم پدر، مادر و نزدیکان کودک دور بماند. اما از نظر روان شناسان و محققان این زمینه، دور نمانده و بسیار مهم است.

هدف از این مقدمه چینی، خاطر نشان ساختن و یادآوری بازی های دوران کودکی است. شاید شما هم دوست داشته باشید با ما در این کند و کاو و یادآوری بازی های کودکی همراه شوید. بسیاری از آنها، دیگر وجود ندارند و به دست فراموشی سپرده شده اند.

در عصر حاضر، کودکان به بازی های دیجیتالی، نشسته و انفرادی روی می آورند و کمتر به بازی های پر تحرک و پر جنب و جوش علاقه نشان می دهند. بازی های گروهی کودکان کم کم رو به فراموشی و درحال انقراض هستند
یکی از وسایل بازی و سرگرمی قدیمی، طبل دستی

بازی پرتاب چوب، بازی شبیه بیسبال باید باشد

بازی توپ چرخی یک بازی پسرانه

سرگرمی کودکان در خانه

سرگرمی کودکان با حداقل امکانات

بازی های چون؛ بالا بلندی، توپ چرخی، تیله بازی،کلاغ پر، گل یا پوچ، لی لی، هفت سنگ، خاله بازی، معلم بازی، گرگ و گله، خروس جنگی، زو، شاه و وزیر، شمع گل پروانه، عمو زنجیر باف، قایم باشک، قلعه، وسطی، خاله قزی و صد ها بازی دیگر که هر یک خاطره و یا خاطراتی را برای افراد بیشماری از جامعه ایرانیان زنده می کند.

در عصر حاضر، کودکان به بازی های دیجیتالی، نشسته و انفرادی روی می آورند و کمتر به بازی های پر تحرک و پر جنب و جوش علاقه نشان می دهند. بازی های گروهی کودکان کم کم رو به فراموشی و درحال انقراض هستند.

گرگم و گله می برم...چوپون دارم نمی زارم...

شاید یکی از دلایل؛ شرایط زندگی آپارتمانی است. چرا که برای جلوگیری از مزاحمت برای همسایگان و عدم احساس امنیت در کوچه و خیابان ها (به دلیل کثرت تردد وسایل نقلیه)، کودکان شهر های کلان از بازی های طبیعی محروم شده و به بازی های آرام و نشسته کامپیوتری رو آورده اند.

تصاویر شاد و پر جنب و جوش  این بازی ها را ببینید. همه آنها به نوعی یادآور خاطرات کودکی ما هستند. جای خوشحالی است که هنوز در بعضی از نقاط کشورمان بچه ها به این بازی ها اجازه حیات داده اند. 

منابع: همشهری آنلاین،تبیان