بهترین بابای دنیا کیست؟

بچه‌ها به محبت نیاز دارند، آنها را ببوسید و در آغوش بگیرید و موهایشان را نوازش کنید. نوازش و گرمای دستان شما بزرگ‌ترین گنجی است که به کودکان می‌دهید و خیلی راحت در نظر آنان شما را تبدیل به بهترین بابای دنیا می‌کند.

از آن روز که می‌گفتی بچه وقتت را می‌گیرد و محال است تن به کاری بدهی که جلوی رشد و ترقی‌ات را بگیرد تا امروز که دلت برای کوچولویت غنج می‌‌رود و همین‌طور سرپا در حالی که بچه‌ات را بغل کرده‌ای غذا می‌خوری تا مادرش هم بتواند دمی با خیال آسوده ناهار بخورد، چندان نگذشته است، اما انگار با هر سانتی‌متر که بچه بزرگ می‌شود و قد می‌کشد توهم بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوی و کم‌کم معنی انسان کامل را می‌فهمی.

حالا می‌فهمی بچه جلوی رشد تو را نمی‌گیرد بلکه باعث رشد و کمالت می‌شود.

 

 

این کوچولوی نورسیده معنی عمیق مسوولیت را به تو می‌چشاند و با واقعیتی به نام پدر آشنایت می‌کند که هم شیرین است و هم بسیار سخت.

این کوچولوی بهانه‌گیر دنیایی را به تو نشان می‌دهد که تا حالا ندیده بودی.

اگر همین امروز به جمع پدران پیوسته‌ای خوش آمدی، اما باید بدانی پدر بودن کار ساده‌ای نیست.

آموزش پدری

نادر احمدی برای اولین‌بار است که پدر می‌شود و اکنون صاحب یک دختر 10 روزه است. او می‌گوید: به نظر من ترسناک‌ترین کار دنیا عوض کردن لباس یک نوزاد تازه به دنیا آمده است. من همه‌اش می‌ترسم دست و پای او در اثر فشار من صدمه ببیند یا کتفش در برود.

از بس که می‌ترسم او را بردارم همسرم دلخور شده است و می‌گوید: تو دلت می‌خواست بچه پسر باشد و به همین خاطر از نوزادمان دوری می‌کنی در حالی که من فقط می‌ترسم بغلش کنم.

کودک که ترس ندارد. یک ماما می‌گوید: نوزادان مقاوم‌ترین موجودات دنیا هستند چون از یک محیط بسته و استریل به این دنیا پا می‌گذارند و هیچ اتفاقی هم برایشان نمی‌افتد. فقط باید کمی در مورد آنان ملاحظه به خرج داد تا درست تعویض، استحمام و جابه‌جا شوند.

اگر تازه پدر شده‌اید باید بدانید نگهداری از نوزاد کار مشکلی است و شما هم باید به مادر او کمک کنید. اوایل کار می‌توانید در دوره‌های آموزشی والدین که در برخی بیمارستان‌ها برگزار می‌شود شرکت کنید و جزییاتی در مورد عوض کردن پوشک، شیر خوردن بچه و چیزهایی دیگر بیاموزید. تجربه مادر و مادر خانمتان به همراه سایر کسانی که قبل از شما بچه دار شده اند نیز می تواند به شما کمک کند.

برای این‌ که پدر خوبی باشید اول از همه سعی کنید همسر خوبی باشید.شما وقتی پدر خوبی باقی خواهید ماند که خانواده در امنیت باشند

بابای پولدار ، بابای بی‌پول

«بابای پولدار بچه‌اش را لوس می‌کند و توی پر قو بزرگ می‌کند، اما طفلک بچه من باید حسرت بکشد. وقتی ببیند نمی‌توانم نیازهایش را برآورده سازم از من متنفر می‌شود.»

این حرف اسدالله ـ ع است که می‌گوید شغلش ثباتی ندارد و گاه هست و گاه نیست. اسدالله از وقتی بچه دومش به دنیا آمده دچار نگرانی و تشویش زیادی شده است.

می‌توانید یک حساب بانکی مخصوص باز کنید تا از مدتی قبل برای هزینه‌های جدیدتان در آن پس انداز کنید.

همچنین، خانواده‌های زیادی لباس‌های بچه یا بارداری را اشتراکی استفاده می‌کنند زیرا زنان باردار و نوزادان یک سایز خاص لباس می‌پوشند که فقط متعلق به یک دوره خاص است و بعد از آن بی‌مصرف خواهد بود در حالی که هنوز کاملا نو هستند. شما هم می‌توانید از لباس‌های بچه‌های سایر اعضای خانواده استفاده کنید.

آماده برای بی‌خوابی

طی چند ماه اول تولد نوزاد به اندازه قبل نمی‌توانید بخوابید یا شاید وقت برای خودتان نداشته باشید، اما این روال تقریبا 6 ماه به طول می‌انجامد. بزودی روزهای خوش در کنار همسرتان آغاز می‌شود. به شرط این‌ که به بچه عادت ندهید درست وسط تخت و بین شما بخوابد.

,تربیت کودک

سعی کنید از تکنیک‌هایی برای تخلیه استرس استفاده کنید، مثل ورزش کردن، فیلم دیدن، کتاب خواندن و گوش دادن به موسیقی.

اگر واقعا برای هزینه‌های خانواده مشکل دارید سعی کنید شغل خود را با اضافه کاری پردرآمدتر کنید یا کلا کارتان را عوض کنید.

پدر خوب، مرد خوب

برای این‌ که پدر خوبی باشید اول از همه سعی کنید همسر خوبی باشید.شما وقتی پدر خوبی باقی خواهید ماند که خانواده در امنیت باشند.

سعی کنید تا می‌توانید در موقعیت‌های سخت در کنار همسرتان باشید. ”‹بردن بچه نزد پزشک، حمل و نقل کودک خصوصا وقتی همسرتان تازه زایمان کرده و دقت کردن در منظم نگه داشتن خانه نکاتی است که باید ”‹ رعایت کنید.

 

زمانی را برای همسرتان اختصاص دهید زیرا او حالا که تازه مادر شده است فشار زیادی را تحمل می‌کند و ممکن است افسرده شود!

پس گاهی بگذارید به بچه فکر نکند و فقط به خودش برسد. اگر از آن همسر‌ها هستید که یک روز تعطیل در کنار خانواده بودن یا دوره‌های دوستانه همسرتان را نشانه بی‌توجهی او به بچه می‌دانید بهتر است در دیدگاه خود تجدیدنظر کنید و حتی به همسرتان اصرار کنید که به خودش هم توجه کند و رفع خستگی نماید.همیشه قدردانی خود را نسبت به فداکاری‌های مادرانه همسرتان نشان دهید و با شاخه گلی یا هدیه‌ای به او بفهمانید که برای شما اهمیت دارد و زحماتش را می‌بینید.

بابایی بغل

حمید، بابای 26 ساله سعید کوچولو است. او روزهایی که زیاد کار می‌کند بداخلاق می‌شود. بابا می‌رود بیشتر کار می‌کند که بیشتر پول دربیاورد تا بابای بهتری باشد، اما وقتی خسته به خانه می‌آید و سعید کوچولو به پایش می‌چسبد و یکسره می‌گوید: ”‹بابایی بغل!”‹ کم می‌آورد و سعید را با پا هل می‌دهد یک قدم آنطرف‌تر و با تغیر می‌گوید: برو بغل مامانت ببینم. من خسته‌ام حوصله‌ات را ندارم.

بچه‌ها به محبت نیاز دارند، آنها را ببوسید و در آغوش بگیرید و موهایشان را نوازش کنید. نوازش و گرمای دستان شما بزرگ‌ترین گنجی است که به کودکان می‌دهید و خیلی راحت در نظر آنان شما را تبدیل به بهترین بابای دنیا می‌کند

شاید سعید کوچولو می‌توانست گرسنگی را تحمل کند و به خاطر نیاورد، اما این خشونت و بی‌مهری پدر را از یاد نمی‌برد و می‌رود از دامن مامان آویزان می‌شود و می‌گوید: بابایی زد...

او کم‌کم از بابایی فاصله می‌گیرد و حمید با همه تلاشش نمی‌تواند بابای خوبی باشد.

بچه‌ها به محبت نیاز دارند، آنها را ببوسید و در آغوش بگیرید و موهایشان را نوازش کنید. نوازش و گرمای دستان شما بزرگ‌ترین گنجی است که به کودکان می‌دهید و خیلی راحت در نظر آنان شما را تبدیل به بهترین بابای دنیا می‌کند. جذبه خوب است، اما به جای خود باید محبت هم داشته باشید. کودکان را هرگز تحقیر نکنید و با کتک و داد و بیداد بچه تربیت نکنید. باید یک اخم شما برای او کافی باشد و  کم محلی کار خودش را بکند.

مهم نیست که چقدر پول درمی‌آورید و چه چیزهایی برای بچه‌ها می‌خرید همین که به آنها بیشتر از کارتان اهمیت بدهید و با آنها بازی کنید و برایشان وقت بگذارید شما را بهترین بابای دنیا می‌دانند.

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net