وسواس‌هایی که زود می‌آیند

اگر می‌بینید کودکتان بیش از اندازه به مرتب بودن لباسش حساس است و دائم لباس عوض می‌کند یا مرتب دست‌هایش را می‌شوید و وقتی نوبت مسواک زدن می‌شود دست بر نمی‌دارد یا در مرور درس‌هایش افراطی عمل می‌کند و بیش از اندازه لازم درس می‌خواند و مشق می‌نویسد، بهتر است به این نکات توجه کنید.

علی رضایی مشاور خانواده این نوع رفتارها را ناشی از وسواس می‌داند و می‌گوید:

وقتی کودک وارد سنین نوجوانی می‌شود، همین مساله موجب طردشدگى، انزوا و تنهایى او می‌شود. زمانى که کارهای روتین بر زندگى کودک تسلط مى‌یابد و در عملکرد معمول او اخلال ایجاد مى کند، جاى نگرانى دارد.

وراثت، روش‌هاى تربیتى والدین، ویژگى هاى خانوادگى، نابهنجارى کارکرد سیستم عصبى و آشفتگى‌هاى خلقى در بروز این اختلال در کودکان دخالت دارند.

رضایی اعتقاد دارد وسواس در کودکان بیشتر به شکل ترس از کثیفى، نیاز به همدردى، دلسوزى و رسیدگى، توجه بیش از اندازه به ظاهرخود، ترس شدید از داشتن بیمارى‌ها یا صدمه دیدن یکى از اعضاى خانواده و... بروز می‌کند.

وی تاکید می‌کند والدین باید میزان نوشتن مشق لازم و مصرف پاک کن و نحوه حاضر کردن درس را در کودک کنترل کنند، تعویض لباس، مراسم طولانی برای انجام کارهایی مثل استحمام یا خوابیدن کودک را کنترل کنند که خارج از قاعده نباشد.

اگر فرزند شما دچار این اختلال است، برای درمان وی حتما از متخصصان روان‌شناسی برای کاربرد رفتار درمانی و درمان دارویی کمک بگیرید

وی می‌افزاید: وسواس معمولا با اختلالات اضطرابى، افسردگى، اختلالات مربوط به کمبود توجه، بیش فعالى، اختلالات مربوط به یادگیرى، اختلالات رفتارى مثل ناخن جویدن، تیک هاى عصبى، خارش پوست و... همراه است.

این مشاور توصیه می‌کند اگر فرزند شما دچار این اختلال است، برای درمان وی حتما از متخصصان روان‌شناسی برای کاربرد رفتار درمانی و درمان دارویی کمک بگیرید.

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net