مکیدن انگشت ممنوع! 

اگر مکیدن شست درسنین بالامخصوصاً درسال‌های قبل از مدرسه رفتن مشاهده شود، نشانه اختلال است.

عمل مکیدن در نوزادان کاملا غریزی است. میزان احساس نیز در همه کودکان به طور یکسان دیده نمی‌شود. نوزادان با مکیدن پستان مادر احساس آرامش و اطمینان خاطر  می‌کنند. به همین دلیل مکیدن انگشت در کودکانی که از شیر مادر تغذیه  می‌کنند، به ندرت دیده  می‌شود و تنها ممکن است به هنگام گرسنگی به این عمل مبادرت ورزند. در سه ماه اول، کودک به محض احساس گرسنگی،  می‌خواهد چیزی را بمکد به همین علت، مکیدن انگشت تا قبل از 6ماهگی، یا دلیل بر «گرسنگی» نوزاد است و یا ارضاء نشدن کافی «حس غریزی مکیدن» بنابراین اگر کودکی با وجود تغذیه از شیر مادر، سعی در مکیدن انگشت خود دارد مادر بایستی وقت بیشتری را برای هر وعده شیر دادن به او اختصاص دهد و بدین ترتیب به کودک فرصت بیشتری جهت مکیدن از یک پستان داشته باشد. اما اگر کودک با شیرخشک تغذیه  می‌شود و درعین حال تمایل زیادی به مکیدن انگشت خود دارد، باید با انتخاب سرپستانکی که سوراخ کوچک تری دارد. مدت زمان بیشتری را جهت مکیدن دراختیار کودکان گذاشت. اما برخی از کودکان عادت به مکیدن شست دارند. مکیدن شست و مشابه آن نظیر مکیدن انگشتان پا و لبها در شیرخوارگی شایع است. شروع عادت مکیدن شست درکودکان از 4-3 ماهگی و بلافاصله پس از تولد چنین عادتی درونی شکل  می‌گیرد. کودک در سنین شیرخوارگی پس از غذا خوردن شست خود را مک  می‌زند. برخی ازکودکان به محض اینکه پستانک یا پستان را از دهانشان بیرون بیاورند، به این کار مبادرت  می‌ورزند مکیدن شست یکی از اعمال سازشی اولیه است که کودک بوسیله آن خود را خوشحال  می‌کند.

اکثر کودکان داوطلبانه تا پیش از 5 سالگی  عادت مکیدن شست و سایر انگشتان را ترک می‌کنند. اما تعدادی نیز به آن ادامه می‌دهند.

مکیدن انگشت درسنین بالامعمولاً شبها قبل از خواب در موقع گرسنگی، هنگام تماشای تلویزیون بی خوابی و یا بیماری مشاهده  می‌شود. برای از بین بردن این عادت بعد از دوره شیرخواری استفاده از تنبیه تلخ کردن یا بستن شست، خجالت، تمسخر، تهدید، تذکر و خارج کردن انگشت کودک از دهان او، بی حرکت کردن آرنج و... معمولاشیوه‌های بی‌فایده‌ای هستند و در بعضی مواقع موجب تشدید این عادت خواهند شد. بهترین و موثرترین شیوه آن است که کودک را به طور مستقیم به سمت اصلاح رفتار نامطلوب فوق هدایت کنیم و او را به کارهایی که مورد علاقه‌اش  می‌باشد واداریم تا به تدریج این عادت از سر وی بیافتد.

گاهی ممکن است که کودک بدون علت به مکیدن انگشت مبادرت کند، دراین گونه مواقع بهترین راه حل این است که توجه کودک را به اسباب بازی یا آنچه که در اطرافش می‌گذرد جلب کنید و با او در فعالیتی شرکت کرده و بیشتر اوقات را با او بگذرانید

پیشگیری عادت برای‌ کودکان نوپا

گاه احساس گرسنگی و نارضایتی‌های مختلف دیگر موجب  می‌شود که کودک با انگشت مکیدن آشنا شود و یا کودک ممکن است حتی بعد از شیرخوردن به انگشت مکیدن مبادرت ورزد. اگر کودک نتواند غریزه مکیدن را از طریق مکیدن شیر از پستان مادر یا پستانک ارضاء کند. به شیوه هایی مانند مکیدن شست و غیره جبران  می‌کند.

کودک از شش ماهگی به بعد استقلال داشتن را احساس  می‌کند و مکیدن انگشت باعث  می‌شود که او احساس امنیت بیشتری کند. اگر محبت‌ها و توجه لازم شما موجب شود که کودک توجه به محیط اطراف خود داشته باشد و با امکانات تازه‌ای که او را با دنیای جدید پیوند  می‌دهد آشنا شود به تدریج کمتر به مکیدن شست روی  می‌آورد و کم کم آن را ترک  می‌کند. غریزه مکیدن پس از یک سالگی از بین  می‌رود و اگر کودکی هنوز انگشت  می‌مکد،  می‌تواند علل مختلفی مانند: حسادت، افسردگی، تغییرات جدید ناخوشایند، تولد یک بچه جدید، ترس از والدین، رفتن به کودکستان و... داشته باشد. گاهی ممکن است که کودک بدون علت به مکیدن انگشت مبادرت کند، دراین گونه مواقع بهترین راه حل این است که توجه کودک را به اسباب بازی یا آنچه که در اطرافش  می‌گذرد جلب کنید و با او در فعالیتی شرکت کرده و بیشتر اوقات را با او بگذرانید. بنابراین شما می‌توانید زمان مکیدن روزانه‌شان را با مشغول کردن آنان به بازی یا تفریح و سرگرمی کاهش دهید.

,تربیت کودک

پیشگیری عادت برای پیش‌دبستانی‌ها

یکی از این عادات تسکین بخش کودک به هنگام بروز احساس نارضایتی و ناخشنودی «مکیدن انگشت» است.

والدین بایستی در صدد کشف علت اصلی، پناه بردن کودک به عمل مکیدن برآیند و عواملی مانند اختلاف والدین و ناآرا می‌ محیط خانوادگی، حسادت نسبت به برادر و یا خواهر کوچکتر، عادت به مکیدن انگشت در اثر تقلید از کودکان و همبازی‌های دیگر، ارضا نشدن حس مکیدن در دوران نوزادی، در دسترس نداشتن اسباب بازی‌های مناسب، بی حوصلگی و علل مشکوک دیگر را مدنظر داشته باشند و پس از شناخت علت اصلی، سعی در جبران کمبود احتمالی برآیند.

حساسیت به خرج نداده و از روش‌های غلط معمول مبنی بر تهدید، تنبیه، فلفل زدن، باند پیچی کردن و به کار بردن جملاتی که کودک با شنیدن آنها احساس ناامنی بیشتری  می‌کند (مانند دیگه دوستت ندارم و...)، استفاده نکنند. والدین ضمن انتخاب رفتار صحیح در جهت ابراز عشق و علاقه بیشتر نسبت به او، بایستی آرامش خود را نیز حفظ کرده و بپذیرند که اگر برخوردی منطقی و نه احساسی داشته باشند، دیر یا زود کودک در پاسخگویی به راه حل درست آنها، دست از این کار خواهد کشید.

البته در برخی از موارد پس از ترک عادت، کودک ممکن است بعداز گذراندن دوران نقاهت بیماری خاصی و یا قرار گرفتن در برابر مشکل روحی جدیدی، مجددا برای مدتی شروع به مکیدن انگشت خود کند. دراین صورت، نیز والدین با توجه به توصیه‌های فوق، رفتار مناسب را باید در پیش گیرند.

برخلاف آنچه به‌نظر می‌رسد نق زدن، شرمنده کرده و مسخره کردن کودک می‌تواند دوام و قدرت عادت را افزایش دهد.

زمانی را که کودک شما بیش از مواقع دیگر شست یا سایر انگشتانشان را مک می‌زنند، با استفاده از یک نمودار میزان مبادرت فرزندتان به مکیدن انگشتش را  ثبت کنید. این اطلاعات ممکن است الگویی از عمل مکیدن را در اختیار شما قرار دهد که شما می‌توانید آن را تغییر دهید.

اگر کودکان پیش دبستانی زمانی که این عادت را انجام می‌دهند، نادیده گرفته شوند و زمانیکه این کار را انجام نمی‌دهند تمجید شوند، اکثرا خودشان بطور ریشه‌ای برای ترک این عادت تلاش خواهند کرد

والدین بایستی با آگاهی کامل، شیوه‌های صحیح برخورد را برگزینند و در برابر این عمل کودک حساسیتی از خود نشان نداده و کاملا خود را «بی تفاوت» جلوه دهند. هرگز به طور مستقیم به کودک نگویید که انگشت یا دستت را در دهان نبر؛ زیرا تذکرات پی درپی مادر به هنگام مکیدن انگشت، حساسیت بیشتر کودک را برخواهد انگیخت و ممکن است از روی لجاجت، شدت مکیدن را بیشتر کند. متاسفانه گاه مادران از شیوه هایی مانند تهدید و ترساندن کودک از موجودی وحشتناک و یا تنبیهی شدید و نیز به کاربردن جملاتی مانند: «اگه دوباره انگشتت را بمکی، دیگه دوستت ندارم» سعی در ترک این عادت طفل  می‌کنند. درحالی که این رفتارها نه تنها هیچگونه اثری نخواهد داشت، بلکه حتی برعکس به علت تشویش و اضطراب بیشتر کودک از تهدید و تنبیه و یا شک و شبهه در مورد توجه و علاقه مادر نسبت به خود، نتیجه معکوس داشته و کودک با شدت بیشتری سعی در مکیدن انگشت خود خواهد کرد. معمولا زمانی که کودکان احساس ناامنی می‌کنند، انگشتانشان را می‌مکند. شما می‌توانید با ارائه سایر اشکال امنیت نظیر توجه بیشتر به کودک به شکستن این ارتباط کمک کنید.

استفاده از سیستم پاداشی

اگر کودکان پیش دبستانی زمانی که این عادت را انجام می‌دهند، نادیده گرفته شوند و زمانیکه این کار را انجام نمی‌دهند تمجید شوند، اکثرا خودشان بطور ریشه‌ای برای ترک این عادت تلاش خواهند کرد.

,تربیت کودک

کودکان بزرگتر از پنج سال

 این کودکان ، به یک برنامه ترک عادت سازماندهی شده نیاز دارند. برای شروع این برنامه لازم است همکاری کودکتان را در فرایند ترک عادت جلب نمایید.

 

شناسایی محرک

یک هفته قبل از شروع برنامه هر زمانی که کودکتان مبادرت به انجام عادت نمود علامت * را در دفترچه ثبت وضعیت رفتار مکیدن کودک  بگذارید. همچنین به مکان و یا نوع فعالیتی که با عادت همراه است،‌توجه کنید.

 

خودآگاهی

به کودکانتان کمک کنید تا در روز و زمان مقرر شده شست یا سایر انگشتانشان را در جلوی آینه به مدت پنج تا ده دقیقه مک بزنند. چنین تمریناتی کمک می‌کند تا عادت تحت آگاهی و کنترل ارادی‌قرار گیرد و کودک از اینکه هنگام مکیدن انگشتش چگونه به‌نظر می‌آید آگاه شود.

 

پیشگیری پاسخ

مکیدن انگشت در موقع خواب یک جنبه به‌ویژه مشکل این عادت است. اگر کودکتان به این کار تمایل دارد، دستهایش را با جوراب بپوشانید و سپس از یک نوار چسبنده برای‌محکم نگه‌داشتن آن استفاده کنید.

 

پاسخ جایگزین

یک فعالیت دهانی‌جایگزین فرایند ترک عادت را آسان‌تر می‌کند.

پاداش‌ها اولین گام به کار انداختن یک سیستم مبتنی بر پاداش،‌ محدود کردن مکیدن انگشتان در یک مکان یا وضعیتی ویژه و سپس بلافاصله ارائه پاداش به کودک است.

یک تنبیه موفقیت‌آمیز که به‌عنوان تنبیه موثر و بی‌خطر آزمایش شده، استفاده از مایعات تلخ است که بر روی انگشتان کودک مالیده می شود

تنبیهات

یک تنبیه موفقیت‌آمیز که به‌عنوان تنبیه موثر و بی‌خطر آزمایش شده، استفاده از مایعات تلخ است که بر روی انگشتان کودک مالیده می شود.

در یک مطالعه ویژه به والدین یاد دادند که شست یا انگشتان کودکانشان را به ماده‌ای به‌نام «استاپزیت» آغشته کنند. آنان این کار یکبار در صبح، زمانی که کودکان از خواب بلند می شدند و یکبار اندکی قبل از خواب و یکبار در هر زمانی که موردی از مکیدن انگشت را در شب یا روز مشاهده می‌کردند، انجام می‌دادند. نتایج بسیار چشمگیر بود.

 

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net