بازی‌های ویدئویی عملکرد مغز کودکان را مختل می‌کند

طبق یافته های جدید دانشمندان بازی‌های رایانه‌ای اعتیادآور به رشد روانی کودکان آسیب می رسانند.

روزنامه «تلگراف» در مقاله‌ای به بررسی تاثیر مخرب بازی‌های رایانه‌ای بر روی کودکان می‌پردازد. مغز انسان برای انطباق با محیط زیست تکامل یافته است. بنابراین تغییر محیط می‌تواند بر روی مغز تاثیرگذار باشد. بازی بیش از حد به معنای ایجاد یک محیط جدید است که باعث ایجاد تاثیرات خاص خود خواهد شد.

* خیره شدن بیش از حد به کامپیوتر می‌تواند باعث تغییرات فیزیکی در مغز گردد

طبق گفته «بارونِس گرینفیلد»، مدیر سابق «موسسه سلطنتی»، خیره شدن بیش از حد به صفحه نمایش کامپیوتر می‌تواند باعث تغییرات فیزیکی در مغز گردد که منجر به مشکلات روانی و رفتاری گردد.

وی اضافه نمود که فناوری‌هایی مانند بازی‌های ویدئویی که به شدت از حواس کار می‌کشند، به معنای واقعی کلمه می‌توانند «به ذهن ضربه وارد کنند» که به طور موقت یا دائمی باعث غیر فعال نمودن اتصالات عصبی خاصی در مغز می‌گردند.

* تطابق مغز با محیط جدید

وی به «دیلی تلگراف» گفت که مغز انسان برای انطباق با محیط زیست تکامل یافته است. بنابراین تغییر محیط بر روی مغز تاثیر خواهد گذاشت. بازی بیش از حد که باعث حذف دیگر سرگرمی‌ها گردد، می‌تواند باعث ایجاد محیط جدیدی خواهد شد که تاثیرات جدیدی خواهد داشت... هر ساعتی که مقابل یک صفحه نمایش صرف می‌شود به معنای عدم صرف یک ساعت در بالا رفتن از یک درخت یا بغل کردن یک نفر است.

طبق گفته «بارونِس گرینفیلد»، مدیر سابق «موسسه سلطنتی»، خیره شدن بیش از حد به صفحه نمایش کامپیوتر می‌تواند باعث تغییرات فیزیکی در مغز گردد که منجر به مشکلات روانی و رفتاری گردد

* فناوری‌های صفحه نمایش باعث شرطی شدن و اعتیاد سیستم مغزی می‌گردند

فناوری‌های صفحه نمایش باعث انگیختگی بالا می‌گردند، که به نوبه خود باعث فعال شدن سیستم اعتیاد و شرطی نهانی سیستم مغزی می‌گردند که به نوبه خود منجر به میزان بیشتری از فعالیت‌های مبنی بر صفحه نمایش می‌گردند. وی ادامه داد که کودکان در سن بین 10 تا 11، به طور متوسط حدود 2  هزار ساعت را در مقابل صفحه نمایش صرف می‌کنند.

,تربیت کودک

* اعتیاد به اینترنت می‌تواند باعث انقباض ماده خاکستری گردد

او با مقایسه خطرات عدم آگاهی در مورد خطرات بهداشتی سیگار کشیدن در دهه 1950، اضافه نمود که بازی بیش از حد می‌تواند باعث بی‌دقتی و عدم تمرکز در کودکان شود. مطالعات متعدد علمی نشان داده‌اند که بازی بیش از حد و یا صرف وقت بیش از حد در اینترنت می‌تواند تاثیر فیزیکی بر مغز داشته باشد. اعتیاد به اینترنت می‌تواند باعث تغییر بنیادی در ساختارهای مغز ی در مغز درونی گردد و حتی منجر به انقباض ماده خاکستری گردد.             

* عدم توسعه نقاط دیگر مغز که مسئول رفتار، احساسات و یادگیری هستند

یک مطالعه دیگر توسط دانشمندان ژاپنی در 10 سال پیش هشدار داد که از آنجا که بازی‌های ویدئویی تنها باعث تحریک مناطق مغزی مسئول چشم و حرکت می‌گردند، نقاط دیگر مغز که مسئول رفتار، احساسات و یادگیری هستند، ممکن است به اندازه کافی توسعه نیابند.

اما عده‌ای دیگر از دانشمندان ادعا کرده‌اند که بازی‌های خاصی می‌توانند به روش‌های مختلف (مانند درمان اختلال استرس پس از تروما، تقویت هوش و حافظه) به مغز کمک کنند

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net