اسباب بازیهای مهربون (بازی با مامان و بابا )

هرچند بهترین اسباب بازیها و یا امکان بازی با همبازی هم سن و سال را برای کودکانتان فراهم کرده باشید،باز هم لازم است گاه گاهی خودتان هم با کودکانتان همبازی شوید .بازی با والدین لطف و صفای دیگری دارد و موجب اکرام کودک و تلطیف عواطف اوست. هیچ کلمه ای و هیچ رفتار محبت آمیزی نمی تواند جای همبازی شدن با کودک را بگیرد . وقتی با کودکتان همبازی می شوید به او می فهمانید که چه اهمیتی برای او قائل هستید .به او القاء می کنید که مهم و باارزش ،و مورد توجه است.

علاوه بر این از طریق همبازی شدن با کودک می توانید چیزهای زیادی را بدون مقاومت درونی کودک و در زمینه میل و رغبت شدیدش به او آموزش دهید .مثلا اگر می خواهید رنگها را به کودکتان بیاموزید بهترین کار این است که فرضا با یک جعبه خانه سازی که دارای آجرهای رنگی مختلف است این کار را انجام دهید .آجر ها را در فضای اتاق پخش کنید بعد یک آجر آبی نشان دهید و بگویید این آبی است حالا همه ی آبی ها را پیدا کن و بیار .آموزش در بازی تضمینی است و قطعا جواب خواهد داد به شرط آنکه روح بازی حفظ شود و جنبه ی آموزشی مسئله ،تجلی پررنگتری پیدا نکند.

 

 

 

بازی در محضر والدین

 بگذارید گاهی کودکانتان در کنار شما و در فضای عمومی خانه مشغول به بازی شوند .اگر همواره کودکان را به اتاق خودشان و بازی با اسباب بازی ارجاع دهید خیلی زود آنها را خسته و افسرده می کنید و اسباب بازی را در نظرشان بی ارزش می نمایید .پس بگذارید گاهی در کنار شما به بازی مشغول شوند و با وسایل بی خطر داخل خانه بازی کنند.اگر بازی در اتاق خودشان و اسباب بازیهایشان اجباری شود به زودی مقاومت شدیدی در مقابل این چیزها نشان خواهند داد .پس آنها را آزاد بگذارید.

 

وقتی آزاد باشند غالب اوقات ،اتاق آراسته به اسباب بازی خودشان را به دیگر جاها ترجیح خواهند داد.هم مادر و هم پدر باید به نوبه خود با تقلید رفتارهای کودکانه در بازی کودکان داخل شده و آنها را مورد لطف قرار دهند .مادر ها می توانند بازیهای آرامتر و احساسی تر را بیشتر تمرین کنند تا از انرژی عواطف مادرانه خود حتی به طور ناخودآگاه بهره ببرند .پدران هم می توانند بازیهای مهیج و شغلی را با کودکان خود تجربه کنند خطر و سختی های زندگی را مورد توجه قرار داده و نحوه های روبرویی با آنها را به کودکان آموزش دهند.

گاهی هم برای تنوع یک بازی خنده دار راه بیاندازید و همه چیز را به شوخی بگیرید .اما در حین شوخی حواستان باشد به بهانه بازی و شوخی به کسی توهین و بی احترامی نشود اینها خیلی اهمیت دارند وبرای همیشه در حافظه کودکان می مانند.

چند بازی پر طرفدار با والدین

با برخی وسایل خانه مثل یک ملحفه و به کمک در اتاق و دسته ی مبل یک خانه ی کوچک درست کنید .بچه ها عاشق داشتن فضاها ی محدود و کوچکی هستند که به خودشان تعلق داشته باشد و اتفاقا در محیط فعالیت بزرگترها باشد این فضای کوچک در محیط بزرگتری که والدین در آن آمد و شد می کنند،امنیت و آرامش خاطر موجود را برجسته می سازد و از این احساسات ساده ای که اغلب مورد غفلت ماست تولید لذت می کند. سپس در بزنید و اجازه بگیرید و  وارد خانه کودکتان شوید. مثل بزرگتر ها و با ادبیات میهمانی بزرگترها با آنها گفتگو کنید .احساس بزرگ بودن و جدی بودن را تقویت کنید.یاد دادن یک گرامر اولیه میهمانی را مد نظر داشته باشید.

کودک

گاهی اسباب بازیها را روی یک میز بچینید و فروشگاهی زیبا راه بیندازید و فروشندگی کنید .مقداری کاغذ مستطیلی به عنوان پول در سایزهای متفاوت تهیه کنید آنها را با علامتهایی درشت که ترجیحا همان اعداد باشند، متمایز کنید این طوری پولها را هم می توانید به کودکان خود آموزش دهید.در پول خرج کردنتان واقع بینانه و جدی رفتار کنید تا ارزش پول معلوم شود.گاهی فروشنده باشید و گاهی خریدار ،در این بازی می توانید آداب معاملات را آموزش دهید.

 

یک سفره  پارچه ای بردارید و مقداری میوه و خوراکی در آن بگذارید و بنابر سلیقه کودکانتان با یک ماشین فرضی ، یا موتورهای فرضی و یا پیاده به سفری در خانه بروید .در جاهای مختلف منزل دور بزنید و پس از مدتی توقف کنید و استراحتی نمایید. وانمود کنید هوا گرم است و تشنه اید .سپس آب پیدا کنید و خودتان را از هلاکت نجات دهید .در این صورت می توانید مفاهیمی چون گرما،کویر،حرارت و...را به کودک تفهیم کنید و ارزش آب را هم یاد آور شوید .یا اینکه وانمود کنید هوا سرد است و آتش فرضی درست کنید و احتیاطهای لازم در کنار آتش را نشان دهید .وقتی جایی استراحت می کنید کمی خوراکی بخورید میوه هایی مثل سیب و خیار را با پوست بخورید و وانمود کنید که غذا کم است و باید ارزش ذره به ذره ی آن را بدانید .اگر با ماشین به سفر می روید بد نیست ماشینتان خراب شود و کلی هم مشغول تعمیر آن شوید.

 

گاهی هم برای تنوع یک بازی خنده دار راه بیاندازید و همه چیز را به شوخی بگیرید .اما در حین شوخی حواستان باشد به بهانه بازی و شوخی به کسی توهین و بی احترامی نشود اینها خیلی اهمیت دارند وبرای همیشه در حافظه کودکان  می مانند.اگر کودکتان خیلی سخت گیر است و انعطاف پذیری کمی دارد با این بازیها به او بفهمانید که باید کمی انعطاف پذیرتر و نرمتر رفتار کند. 

 

انسیه نوش آبادی

بخش خانواده ایرانی تبیان

مطالب مرتبط :

رابطه بین بازی و بلوغ اجتماعی کودکان 

بازی، حیات کودک 

نقش عروسک درمانی در بهداشت روانی کودک 

منبع : tebyan.net