اسباب بازیهای در دسترس

در این مقاله برای فراهم کردن امکان چند نوع بازی مفید ،سالم و در عین حال بسیار نشاط افزا بحث شده و سپس نکاتی برای نگاه بهتر به بازی کودکان یادآوری شده است.

آّب بازی کف حمام

آب بازی یکی از بازیهای طبیعی و مورد علاقه کودکان است که هر کودکی از این بازی سهمی دارد.اگر چه استخر برای آب بازی جای مناسبتری است.اما تا آنوقت که توفیق استخر حاصل شود،گاهگاهی در خانه هم می توان با رعایت ضوابط لازم آب بازی نمود. می توانید حمام را کاملا تمیز و با شستشوی سرکه ضد عفونی کنید و سپس در چاه حمام را بگذارید و فقط با دو لگن آب گرم کف حمام یک مقدار کم آب جمع کنید تا کودکتان به آب بازی مشغول شود .معمولا کودکان کوچکتر دوست دارند با کمک یک ظرف کوچک یا دو ظرف که آب را داخل ظروف جابجا کنند ،بازی کنند.

چنانچه اسباب بازیهای مناسب دیگری هم دارند که به این مجموعه اضافه شود،مثل مرغابی پلاستیکی ،قایق کوچولو،عروسک قابل شستشو و... در اختیارشان بگذارید.این بازیها می تواند تمام خستیگهای روحی و جسمی کودکان را ازبین برده و آنها را تصفیه ی روانی سازد .لذا اگر اتفاقی افتاد که تاثیر ناخوشایندی روی روح و روان کودک داشت از این بازیها برای جبران استفاده کنید.

 

خاک بازی

رعایت بهداشت یکی از دغدغه های مهم مادران است که به خاطر آن کودکانشان را از خیلی از بازیها محروم می کنند .خاک بازی و گل بازی یکی از بازیهای بسیار مفیدی است که موجب خلاقیت و نشاط عمیق در کودکان می شود.اما معمولا مادران به خاطر رعایت بهداشت از آن جلوگیری می کنند در حالیکه می توانند از صدمات غیر بهداشتی آن جلوگیری کنند.

خاکی که در بیابان زیر نور آفتاب قرار دارد کمتر می تواند آلوده کننده باشد، لباسهای کثیفشان هم قابل شستشو خواهند بود به خاطر این مسائل کم ارزش سختگیری نکنید و بچه ها را از یک عالمه هیجان و لذت محروم نکنید.اما از بازی آنها با خاکی که در کوچه ها در زمین های نساخته است به خاطر احتمال آلوده بودنشان به فضولات گربه و بیماریهای پوستی جلوگیری کنید

 چنانچه فرزندتان عادت دارد هر از گاهی دستش را در دهانش می کند،با شرط استفاده از دستکش به او اجازه بازی بدهید .در این صورت دیگر نمی تواند دستش را به دهان ببرد.ذوق و اشتیاق بچه ها به این بازیها به حدی زیاد است که حاضرند هر شرطی را رعایت کنند اما از بازی محروم نشوند .وقتی به نیت خاک بازی به بیابان می روید اسباب بازیهایی مثل ماشین باری ،لدر معمولی پلاستیکی ،بیل پلاستیکی و ...را هم باخودتان ببرید.البته لازم نیست خاک بازی حتما در بیابان باشد اگر می توانید امکان آن را در منزل فراهم کنید.

 

تشویق به بازیهای حرکتی

استقبال زیاد کودکان از دیدن کارتون و بازیهای رایانه ای باعث خمودی و سکون بیش از حد کودکان امروزی شده است .لذا کودکان امروزی از لحاظ قدرت بدنی و آمادگی جسمانی هیچ گاه به پای کودکان قدیمی که بیشتر وقتشان صرف دویدن و جست و خیز می شد ،نمی رسد. اگر نظارت خوبی روی این مسئله نداشته باشید چه بسا یک روز خدایی ناکرده کودکتان پای رایانه بیهوش شود .این اتفاقی نادری نیست و برای بسیاری از کودکان پیش آمده است .هیجان بیش از حد و بدن ضعیف و گردش خون نه چندان رضایت بخش، می تواند کودکی را که مشغول یک بازی مهیج کامپیوتری است را دچار مشکل کند. برای جلوگیری از این بازیها کودک را به سمت بازیهای جسمانی تشویق کنید. مسابقه دو بگذارید.بچه ها را برای بازی به حیاط بفرستید .یک توپ جدید یا یک دروازه کوچک می تواند تا مدتی سر کودک را با بازی های حرکتی در حیاط گرم کند.امکان بازی با همبازیهای هم سن هم از بازیهای رایانه ای بچه ها می کاهد.

چه اشکالی دارد که کودک با بالش یا مبل بازی کند. اگر بازی روی مبلها باعث پارگی مبلها می شود لااقل از یک مبل کهنه تر برای بازی بچه ها استفاده کنید.وقتی می خواهید یک چیزی را از کودک بگیرید اول چیزی جایگزین بدهید یا پیشنهاد کنید تا مقاومت او کم شود سپس شیء مورد نظر را از او بگیرید

سخت می گیرد جهان بر مردمان سخت کوش !

وقتی دارید به شدت با کودک مخالفت می کنید لحظه ای تامل کنید و واقعا به این موضوع فکر کنید که آیا این مخالفت لازم است ؟آیا نمی توانید کمی انعطاف پذیر تر رفتار کنید؟چه اشکالی دارد که کودک شما روی دیوار سرامیکی نقاشی بکشد .این نقاشی به راحتی پاک می شود لااقل در اتاق خودش این کار می تواند بلااشکال باشد .

کودک

چه اشکالی دارد که کودک با بالش یا مبل بازی کند. اگر بازی روی مبلها باعث پارگی مبلها می شود لااقل از یک مبل کهنه تر برای بازی بچه ها استفاده کنید.وقتی می خواهید یک چیزی را از کودک بگیرید اول چیزی جایگزین بدهید یا پیشنهاد کنید تا مقاومت او کم شود سپس شیء  مورد نظر را از او بگیرید .

 

خیلی از سختیگیریهای ما با بچه ها نادرست است :یا از روی تنبلی است(مثل ممانعت از بازی برای تمیز ماندن لباس کودک) یا از بی منطقی (نباید این کار رابکنی چون می ترسم بعدا این طوری رفتار کنی).

یکی از بازیهای مهیج کودکان ،بازی با رنگهاست که معمولا با مقاومت و سختگیری والدین همراه است .دستهای آلوده کودکان قابل شستشوست .یک پارچه بزرگ پهن کنید آبرنگ یا گواش را در اختیارشان بگذارید.اگر دوست دارید، خودتان هم بدون دغدغه نقاشی بکشید .چیزی نمی شود نگران نباشید .نقاشی روی دیوار هم قابل جبران است.خیلی از سختگیری های ما بی دلیل و بی منطق است و از روی استرسهای درونی ماست.

 

 

انسیه نوش آبادی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net