با تولدش نگرانم می کند...

مادر بعد از تحمل 9 ماه بارداری، مرحله سخت اما هیجان‌ انگیز زایمان را سپری کرده و لحظه باشکوه تولد را تجربه می‌کند. از این لحظه زندگی جدید والدین در کنار نوزادشان آغاز می‌شود. گرچه والدین جوان، مسؤولیت‌پذیر می‌باشند، ولی بیشتر اقداماتی که از همان ابتدا برای مراقبت از نوزاد انجام می‌شود، کافی نیست و نوعی اضطراب و آشفتگی در بیشتر والدین جوان بروز می‌کند.

معمولاً وقتی‌ خانمی‌ برای‌ نخستین‌ بار فرزندی‌ به‌ دنیا می‌ آورد، در شرایط‌ مختلف‌ با اظهار نظرهای‌ متفاوت‌ و حتی‌ متضاد اطرافیان‌ روبرو می‌ شود. این‌ مسئله‌ مادر جوان‌ را سردرگم‌ می‌ کند، به‌ طوری‌ که‌ نمی ‌تواند تشخیص‌ دهد رفتار مناسب‌ و شایسته ‌در هر موقعیتی‌ کدام‌ است. آشنایی‌ با برخی‌ مسائل‌ مربوط‌ به‌ کودک‌ و نحوه‌ عملکرد صحیح‌ مادر، می ‌تواند به‌ شما کمک‌ کند تا بدون‌ نگرانی‌ و با آرامش‌ بیشتری‌ به‌ فرزند دلبندتان‌ برسید.

 

مددجویی پس از تولد

 دوران پس از زایمان، دوره‌ای سخت و طاقت‌فرسا بوده و بهتر است مادر، از کمک دوستان و نزدیکان بهره‌مند شود. در بیمارستان، مشاورین و متخصصین تغذیه، در زمینه شروع شیردهی و احیاناً نیاز به استفاده از تغذیه کمکی کمک فراوانی به مادر می‌نمایند.

 

پرستاران مامایی هم می‌توانند با ارائه آموزش‌های لازم در زمینه بغل‌ کردن و در آغوش گرفتن نوزاد، تغذیه با شیر مادر و کمک به آروغ‌زدن وی، تعویض پوشک و سایر مراقبت‌ها، مادر را در مراقبت صحیح از نوزاد، یاری نمایند.

در چند روز ابتدایی تولد نوزاد، حتی در منزل نیز بهتر است از یک پرستار بچه، یا دوستان و افراد فامیل کمک گرفت. ممکن است برای مراقبت از مادر و نوزاد افراد زیادی وجود داشته باشند، و هر یک توصیه و راهکار خاصی ارائه نمایند که شما با برخی از آنها مخالف باشید، ولی سعی کنید از تجربه مفید همگان استفاده کنید. بهتر است تعداد ملاقات‌کننده‌ها نیز در حد متعارف و توان شما باشد.

 

بغل کردن و جابجایی نوزاد را یاد بگیرید

 کسانی که قبلاً زیاد با نوزادان سروکار نداشته‌اند، ممکن است به دلیل ظرافت و آسیب‌ پذیری در هنگام بغل‌ کردن و مواجهه با نوزاد،‌ بیم‌ناک و هراسان شوند. لذا به خاطر سپردن نکات ذیل ضروری است:

** در هنگام بلند کردن، خواباندن و جابجایی نوزاد، به دقت مراقب حفظ موقعیت سر و گردن وی باشید. چون سر نوزاد نسبت به جثه‌اش بزرگ و نسبتاً سنگین بوده و از طرف دیگر عضلات گردن به خوبی تکامل پیدا نکرده است.

** هنگام بازی و تفریح، از تکان شدید و حرکات پرتابی نوزاد خودداری کنید. به هوا پرتاب کردن نوزاد و تکان‌های ناگهانی، ممکن است باعث خونریزی مغزی و حتی مرگ نوزاد شود.

بهتر است مکان قرار گرفتن نوزاد در کالسکه، رورواک و یا صندلی ماشین، محکم و مطمئن باشد. در هر شرایط باید از حرکات پرشی، پرتابی و ناگهانی نوزاد اجتناب شود

روابط عاطفی خود و  نوزاد تان را  افزایش‌ دهید

ایجاد روابط‌ عاطفی از لذت‌ بخش‌ترین جنبه‌های نگهداری نوزاد است. ساعات اولیه پس از تولد که والدین، عمیق‌ترین پیوند‌ها را با نوزاد برقرار می‌کنند، در ایجاد این رابطه نقش مهمی دارد. تماس پوستی مادر و نوزاد می‌تواند این پیوند عاطفی را مستحکم‌تر کند. این همبستگی و ارتباط صمیمانه موهبت بزرگی برای آنان است که نه تنها به تکامل عاطفی نوزادان کمک می‌کند، بلکه در رشد و تکامل فیزیکی آنها نیز مؤثر است. پدر و مادر هر دو می‌توانند هنگامی که شیرخوار را در آغوش گرفته‌اند یا زمانی که به او غذا می‌دهند، با نوزاد تماس پوستی برقرار نمایند.

ماساژ دادن برخی نوزادان نارس و یا بیمار، آثار مفیدی در تحکیم رابطه عاطفی آنها با والدین و تسریع رشد و تکامل نوزادان خواهد داشت. از آنجایی که قدرت‌بدنی شیرخواران نسبت به افراد بالغ بسیار کمتر است، بهتر است ماساژ با ملایمت و ظرافت هرچه تمام‌تر انجام شود. کودکان از شنیدن صداهایی مانند صحبت کردن، همهمه، آواز و صدای پرندگان لذت می‌برند. اسباب‌بازی‌های صدادار از جمله جغجغه نیز حس شنوایی نوزاد را تحریک می‌کند. اگر نوزاد بی‌‌تا‌‌بی می‌کند، برایش لالایی بخوانید، یا درحالی که او را در گهواره تکان می‌دهید، با صدای بلند برایش کتاب بخوانید. بعضی نوزادان به عواملی(محرک‌هایی) مانند تماس فیزیکی، نور یا صدا حساس‌ترند؛ مثلاً زود از خواب می‌پرند، به آسانی به گریه می‌افتند و زمان خواب‌شان از آن‌چه انتظار دارید، کوتاه‌تر است. هنگامی که با آنها صحبت می‌کنید یا برای‌شان آواز می‌خوانید با بی‌توجهی، از شما روی برمی‌گردانند. توصیه می‌شود در مورد این کودکان، محرک‌های صوتی و نوری را در حد متوسط نگه‌دارید.

 

فرزند خود را بی ‌جهت‌ لوس‌ نکنید!

نباید با محبت‌ و توجه‌ بیش‌ از حد، کودک‌ را لوس‌ و متوقع‌ بار بیاورید. شرایط‌ و موقعیت‌ شما همیشه‌ یکسان‌ نیست. در بسیاری‌ مواقع‌ شما با فرزندتان‌ در منزل‌ تنها هستید و نمی ‌توانید با سرعت‌ لازم‌ خواسته‌ های‌ او را برآورده‌ کنید. بنابراین‌ محبت‌ و توجه‌ باید متعادل‌ و به موقع‌ باشد. کودک‌ زمانی‌ که‌ گریه‌ می ‌کند، انتظار دارد بلافاصله‌ او را در آغوش‌ بگیرید و مورد مهر و نوازش‌ قرار دهید؛ اما چنانچه‌ مشغول‌ کاری‌ باشید، نمی‌ توانید بلافاصله‌ او را بلند کنید. البته‌ اگر می‌ توانید بی‌ درنگ‌ به‌ خواسته‌ کودکتان‌ پاسخ‌ دهید؛ و اجازه‌ ندهید مدتی‌ طولانی‌ گریه‌ کند.

چنانچه‌ کودک‌ مدتی‌ طولانی‌ گریه‌ کند و به‌ او توجهی‌ نشود، احساس‌ می ‌کند کسی‌ به‌ خواسته‌ هایش‌ اهمیت‌ نمی‌ دهد و از همین‌ زمان‌ نسبت‌ به‌ اطرافیان‌ خود بی ‌اعتماد می ‌شود؛ چون‌ تصور می ‌کند نیازهایش‌ برآورده‌ نمی ‌شود. در چنین‌ حالتی‌ ممکن‌ است‌ کودک‌ عمداً بیش‌ از حد معمول‌ گریه‌ کند!

به‌ واکسن های‌ دوران‌ کودکی‌ بسیار توجه کنید!

برخی‌ از والدین‌ معتقدند که‌ بهتر است‌ به‌ جای‌ تزریق‌ واکسن های فرزندشان‌ در زمان‌ مناسب، کودک به‌ بیماری‌ مورد نظر مبتلا شود تا بدنش‌ برای‌ همیشه‌ در مقابل‌ آن‌ بیماری‌ ایمن‌ شود! اما این‌ تصور کاملاً غلط‌ است. باید بدانید بسیاری‌ از بیماری هایی‌ که‌ با تزریق‌ واکسن‌ می ‌توان‌ به‌ آسانی‌ بدن‌ را در مقابل‌ آنها ایمن‌ ساخت، عامل‌ مرگ ‌و میر بسیاری‌ از کودکان‌ جهان‌ هستند. به‌ علاوه‌ کودکی‌ که‌ به‌ انواع‌ بیماری ها مبتلا شود، از نظر بنیه‌ بدنی‌ ضعیف‌ و در مواردی‌ رشد طبیعی‌ او مختل‌ می ‌شود. بنابراین‌ حتماً با پزشک‌ متخصص‌ مشورت‌ کنید تا در زمان‌ مناسب‌ واکسن های‌ لازم‌ به‌ کودکتان‌ تزریق‌ شود.

 

در مقابل‌ رفتار نامناسب‌ و خشن‌ کودک‌ صبور باشید

,تربیت کودک

برخی‌ معتقدند اگر کودکی‌ شما را گاز گرفت، شما هم‌ متقابلاً او را گاز بگیرید. اما این‌ واکنش‌ کاملاً نادرست‌ است، زیرا کودک‌ با این‌ رفتار نتیجه‌ گیری‌ نادرستی‌ می ‌کند و این‌ گونه‌ برخورد تأثیری‌ منفی‌ در رفتار وی‌ خواهد داشت. به‌ علاوه‌ تفاوت‌ میان‌ والدین‌ و کودکان‌ در چیست؟ اگر قرار بود شما نیز با کودک‌ مقابله‌ به‌ مثل‌ کنید، چه‌ اتفاقی‌ می ‌افتاد؟ در آن‌ موقع‌ شما به‌ «کودک ‌آزاری» متهم‌ می‌ شدید.

بچه‌های‌ کوچک‌ به‌ خاطر ناتوانی‌ در صحبت‌ و تکلم، خشم‌ و ناراحتی‌ خود را با گاز گرفتن‌ و یا پرخاش ‌کردن‌ نشان‌ می ‌دهند. در مواردی‌ هم‌ کودک‌ برای‌ ارضای‌ حس‌ کنجکاوی‌ خود، دیگران‌ را گاز می ‌گیرد. انگیزه‌ کودک‌ از این‌ رفتار هر چه‌ باشد، باید بیاموزد که‌ دیگران‌ ناراحت‌ می‌ شوند و چنانچه‌ او به‌ این‌ رفتار ادامه‌ دهد، تنها می‌ ماند. بهترین‌ روش‌ برخورد این‌ است‌ که‌ به‌ محض‌ سر زدن‌ چنین‌ رفتاری‌ از کودک، او را قاطعانه‌ سرزنش‌ کنید، سپس‌ چند لحظه ‌ای‌ تنهایش‌ بگذارید و به‌ او بی ‌توجهی‌ کنید.

 

مراقب‌ عفونت‌ گوش‌ کودکتان‌ باشید

اغلب‌ اوقات‌ عفونت های‌ گوش‌  از گرفتگی‌ بینی‌ و گلو ناشی‌ می‌ شود. با گرفتن‌ بینی‌ و گلو شیپور استاش‌ (مجرایی‌ که‌ از ناحیه‌ پشت‌ بینی‌ به‌ گوش‌ میانی‌ راه‌ دارد) بسته‌ می ‌شود. وزش‌ باد در ایجاد عفونت‌ گوش‌ هیچ‌ نقشی‌ ندارد. یکی‌ از مهمترین‌ راه های‌ جلوگیری‌ از عفونت‌ گوش‌ کودک، دور نگه‌ داشتن‌ او از افراد سیگاری‌ است؛ دود سیگار می ‌تواند عفونت‌ گوش‌ را تشدید کند. به‌ علاوه‌ هرگز در حالت‌ خوابیده‌ به‌ کودکتان‌ شیر ندهید، و حتماً سر او را کمی‌ بلند کنید.

بروز یبوست‌ طبیعی‌ است. چنانچه‌ این‌ مشکل‌ بیش‌ از یکی ‌دو هفته‌ طول‌ کشید، به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید. بدون‌ مشورت‌ با پزشک‌ به‌ کودک‌ دارو ندهید!

نگران‌ یبوست‌ فرزندتان‌ نباشید

اگر چند روز کودکتان‌ دچار یبوست‌ شده، نگران‌ نشوید؛ هیچ‌ اتفاقی‌ نمی ‌افتد و او بیمار نخواهد شد. اغلب‌ اوقات‌ وقتی‌ مادر شیردهی‌ خود را به‌ کودک‌ قطع‌ می‌ کند، کودک‌ دچار یبوست‌ می‌ شود. همچنین‌ زمانی‌ که‌ والدین‌ سعی‌ می ‌کنند به‌ کودکان‌ چگونگی‌ دستشویی‌ رفتن‌ را بیاموزند، ممکن‌ است‌ آنها دچار این‌ مشکل‌ شوند. به‌ علاوه‌ اگر فرزندتان‌ خوب‌ غذا نمی ‌خورد و بدغذاست، بروز یبوست‌ طبیعی‌ است. چنانچه‌ این‌ مشکل‌ بیش‌ از یکی ‌دو هفته‌ طول‌ کشید، به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید. بدون‌ مشورت‌ با پزشک‌ به‌ کودک‌ دارو ندهید!

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع: مجله سروش بانوان/ باشگاه فرهنگی ورزشی علم و ادب

منبع : tebyan.net