بهترین بابای دنیا

نظر فرزندانتان درباره شما چیست؟

در این مقاله چند راهکار برای اینکه یک پدر بتواند خودش را در تعریف و نگاه فرزندانش دیده و ارزیابی کند پیشنهاد شده است که البته بیشتر در مورد کودکان کاربردی است.

توصیف پدر در یک یادداشت صمیمی

پدرم به من می گه : از وقتی تو به دنیا آمدی دنیا برای ما قشنگتر شده .پدرم گاهی اسممو صدا می زنه و گاهی با کلمات قشنگی مثل دختر مهربون ،زیبای بابا،ملکه ی  خونه و... صدام می زنه. تو خونه ی ما وقتی کسی کار اشتباهی می کنه ،پدرم نمی پرسه کار کی بوده و دنبال مقصر نمی گرده! می گه بیایید فکر کنیم حالا چجوری باید این مشکل رو حل کنیم . بابای من بهترین بابای دنیاست.

مامانم بعضی وقتا غصه داره و می گه ما خونه ی خوبی نداریم .ما خیلی چیزایی که مردم دارن نداریم .از غصه های مامانم دلم می گیره، ولی بابا می گه ما خیلی خوشبختیم .ما خیلی از غم و غصه هایی که توی دنیاست رو نداریم .وقتی بابا حرف می زنه احساس می کنم چقدر زندگیمون خوبه .بابا همیشه خوشحال و امیدواره .گاهی وقتا مامانم شکایت منو به بابام می کنه .ولی بابا می گه :شیطونیای سارا به خاطر هوش زیادشه .سارا در آینده باعث افتخارمون می شه .اونوقت همه ی اشتباهاتشو می بخشی.

*************

مطالبی که در بالا خواندید توصیفات یه دختر از پدرش بود.توصیفات فرزند شما از شما چطوریه ؟خودتون قضاوت نکنید. پیشنهاد می کنیم که بی تکلف و غیر مستقیم (مثلا به واسطه مادر یا دیگری )از فرزندانتون بخواهید که پدرشون رو توصیف کنن .راجع به رفتار پدر با خودشون و یا با مادر بنویسن .توضیح بدن که پدرشون چه جور فکر و شخصیتی داره  .اگه بچه ها بتونن بدون در نظر گرفتن حواشی مسئله ،همون چیزی رو که بهش فکر می کنن بنویسن و توجهی به رعایت مسائل نگارشی هم نداشته باشن ،بهترین هدیه ای که می تونن به شما بدن رو آماده کردن .البته شاید در تحلیل مسائل اشتباه کنن اما کمترین حسن این مسئله اینه که می تونید میزان فهم خودشون رو یا تصویری که از شما توی ذهنشونه رو درک کنید .این ارزش زیادی، هم  در حل سوء تفاهمات داره و هم به شما در مسیر پدری کمک می کنه .

بازی بچه های شما نیز در نقش شما، حائز اهمیت است .شما نقش بچه را بازی کنید و فرزند کوچکتان راتشویق کنید پدر شما باشد .ببینید چه رفتاری با شما انجام می دهد؟

پسری در توصیف پدرش نوشته بود : بابای من کاری به ما نداره اون فقط کاری رو می کنه که مادرم بخواد. اگه مامان از دست ما عصبانی باشه بابا دعوا می کنه اگه مامان بگه بابا به ما پول می ده . حرف زدن با بابا هیچ فایده ای نداره چون آخرش از مامان می پرسه که چکار کنه .

چنین پدری ،پدر کم حوصله ای است .نمی خواد خودش رو درگیر مسائل فرزندان کنه .ترجیح می ده نظر مادر رو اعمال کنه و خودش رو راحت کنه .ضمن اینکه احیانا همسرش کمی روحیه استبداد و ریاست طلبی داره ولی درمقابل، او از خودش ضعف نشون می ده که البته اگر اصلاحات لازم رو انجام ندن و وضعیت زندگی شون همین طوری پیش بره ،این وضعیت هر روز وخیم تر می شه تا این مشکل ،ادامه زندگی رو برای همشون سخت کنه .این پدر باید حوصله بیشتری داشته باشه و برای  تربیت بچه ها و مدیریت خانواده از فکر و رای خودش هم  استفاده کنه.

 

تصویر شما در رفتار فرزندانتان

فرزندان شما چه رفتار وخصوصیاتی دارن.فرزندان مخصوصا کودکان،آینه ی تمام نمای والدین هستند .دانشمندان روانشناسی می گویند:«فرزندت را به من بنما تا بگویم که تو کیستی ؟»

فرزندان شما برخی صفات غالب شما را از طریق ژنتیک و بسیاری را با الگو برداری از شما به خود گرفته اند .اگر فرزند بزرگتر شما در خانه زورگویی می کند ،شاید معنای آن این است که شما با او این طور رفتار کرده اید .وقتی میل شما با اعضای خانواده در تعارض بوده ،به میل خودتان عمل می کردید.مثلا پدری که وقتی که علی رغم میل اعضای خانواده که دوست دارند ،فیلم ببینند ،بیشترین وقت تلویزیون را برای دیدن اخبار به خود اختصاص می دهد و هر شب همین کار را تکرار می کند زورگویی و بی توجهی به خواست دیگران را به فرزندان خود آموزش می دهد.

 

نقش پدر بازی کردن

بازی بچه های شما نیز در نقش شما، حائز اهمیت است .شما نقش بچه را بازی کنید و فرزند کوچکتان راتشویق کنید پدر شما باشد .ببینید چه رفتاری با شما انجام می دهد؟

یک بار در بازی دو کودک خردسال که نقش پدر و مادر برای عروسکشان بازی می کردند دیدم فرزندی که نقش پدر بازی می کرد ،مدام از مادر و از عروسک ایراد می گرفت و آنها را سرزنش می کرد !

نقاشی از پدر

امروزه حتی از نقاشی کودکان هم ویژگیهای پدر و مادر را تحلیل می کنند .نقاشی کودک شما از پدرش چگونه است ؟به شرطی که بچه ها در نقاشی کشیدن تقلید نکنند و فکرشان به وسیله ی نقاشی دیگران و یا مدلهای تحمیلی جهت دار نشده باشد ،نقاشی های معناداری خواهند کشید.

 

 

انسی نوش آبادی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net