نقش پدر در خانواده تاثیری چشمگیر بر فرزندان دارد.اگر خودتان پدر هستید یا پدری مهربان دارید، می ‌توانید نقش موثر و غیر قابل انکار پدر را در زندگی درک کنید.

حقیقت این است که همه ما پدری داشته‌ ایم؛ پدری که یا امروز همراهمان است یا به دلایلی نمی ‌توانیم او را کنار خود داشته باشیم.

وظیفه پدران در خانواده

بیشتر محققان علوم تربیتی و روانپزشکان کودک برای پدرها نقش بسزایی در رشد و تربیت فرزندان قائل هستند. آنها می ‌گویند پدر بودن یکی از مهم ‌ترین و اثرگذارترین کارها در زندگی هر مردی است. البته باید این نکته را هم یادآور شویم که به دلیل اهمیت این موضوع، پدر بودن کار چندان ساده‌ ای هم نیست.

برخلاف تفکر اغلب مردها، پدر بودن کار ساده ‌ای نیست. اگر می‌ خواهید پدر موفق و نمونه ‌ای باشید باید کارهای زیاد، مختلف و متنوعی برای فرزندان خود انجام دهید.

وقتی شما در نقش پدر خانواده ایفای نقش می‌ کنید، ممکن است احساس کنید از جهات‌ مختلف تحت‌ فشار هستید. همه می‌ دانند کنار آمدن با این همه مسوولیت و پذیرفتن آنها، کاری سخت و دشوار است.

ممکن است در نقش پدر گاهی حس کنید که مجبور هستید زمان زیادی را خارج از خانه و در محل کار سپری کنید. پس به‌ رغم این که دوست دارید زمان بیشتری را کنار فرزندان بگذرانید، فرصتتان برای این کار کم است. گاهی هم ممکن است این حالت عکس شود. همچنین در این روزگار که پدر و مادر هر دو بیرون از خانه کار و حجم کارها را میان خود تقسیم می‌ کنند، ممکن است گاهی نقش شما به عنوان پدر کمی گیج‌ کننده هم بشود.

بابای امروز با بابای 50 سال پیش تفاوت معنا داری دارد. البته این تفاوت اغلب مثبت است. پدر امروزی تنها تامین‌ کننده نیازهای مالی اعضای خانواده نیست. امروز پدران نقشی پررنگ‌ تر در بزرگ کردن فرزندان دارند. شما هم حتما این قصه ‌ها را زیاد شنیده ‌اید که پدربزرگ‌ ها هیچ وقت در بزرگ کردن و نگهداری از بچه‌ های خود نقشی نداشته ‌اند و مادر بزرگ ‌ها بودند که باید بچه را از گهواره تا دبیرستان و حتی محل کار همراهی می‌ کردند. تمام این داستان‌ ها و خاطره‌ ها نشان می ‌دهند تا چه حد پدران و نقش آنها در خانواده تغییر کرده‌‌ است.

برخلاف تفکر اغلب مردها، پدر بودن کار ساده ‌ای نیست. اگر می‌ خواهید پدر موفق و نمونه ‌ای باشید باید کارهای زیاد، مختلف و متنوعی برای فرزندان خود انجام دهید

در حالی که این تغییر و گسترش نقش مردان در خانه و خانواده، انقلابی را میان آنها ایجاد کرد، اما این تغییر براحتی هم برای خیلی از آنها حاصل نشد. زیبایی این قضیه در آن است که شما به عنوان پدر فقط باید کنار فرزندان خود باشید و کارهایی نه چندان دشوار انجام دهید تا آنها حضور شما را کنار خود احساس کنند و از آن لذت ببرند. پدرها اغلب می‌ دانند که چگونه باید با بچه‌ ها رفتار کنند، اما مرور همین کارهای ساده هم مهم است.

به عنوان نخستین گام خوب است به حرف‌ های آنها گوش دهید. این کار بسیار ساده و در عین حال مهم و اثرگذار است. همچنین فضایی ایجاد کنید تا آنها بتوانند در مورد آنچه دوست دارند، چه شادی باشد و چه غم و... با شما مشورت کنند. با همین رفتارهای بظاهر ساده اجازه می‌ دهید آنها از این ‌که کنار شما هستند، احساس آرامش کنند.

همیشه به یاد داشته باشید که کودک، دنیا را از شما نمی‌ خواهد. او فقط می‌ خواهد پدرش را بشناسد، کنارش باشد، زمانش را با او بگذراند و الگویی قوی برای کل زندگی داشته باشد. به خاطر بسپاریم همان ‌طور که ما می‌ خواهیم به فرزندمان افتخار کنیم، او هم دوست دارد به پدرش افتخار کند.

شاید بتوان این رفتارها را در این چند جمله خلاصه کرد، اما بهتر است به جای این‌ که در زندگی بچه‌ ها تنها نقش آدم بزرگی را بازی کنیم که به آنها امر و نهی می ‌کند، کمی هم با آنها دوست باشیم و دوستانه ارتباط برقرار کنیم.

از سوی دیگر طبیعت این‌ گونه طراحی شده که مادران پرستارانی بهتر از پدران باشند. شاید به همین دلیل است که پدر باید نقش مکمل مادر را نیز داشته باشد و به فرزندش بیاموزد در این دنیا که گاهی حتی خطرناک می ‌شود، چگونه درست زندگی کند. البته اینها همه حد و حدودی دارند؛ به عنوان مثال خیلی از بچه ‌ها بیش از حد تحت نظر و مراقبت والدین هستند. به همین دلیل هیچ وقت یاد نمی ‌گیرند اشتباه کنند؛ اشتباهاتی که بچه‌ ها به آنها نیاز دارند تا با استفاده از تجربیاتشان بتوانند در دنیای خارج از خانه هم به خوبی و سلامت زندگی کنند.

از سوی دیگر، یکی از وظایف مهم پدرها این است که به فرزندانشان بیاموزند در هر شرایطی باید زندگی کرد. بچه ‌ها باید بیاموزند که گاهی هم در زندگی چیزی را از دست می‌ دهند و گاهی زمین می ‌خورند، بنابراین باید بدانند اینها مهم نیست. مهم آن است که باید یاد بگیرند دوباره بلند شوند و زندگی را از نو شروع کنند؛ زندگی ‌ای که می ‌تواند حتی بهتر از زندگی قبل از شکست باشد. فرزندان ما اگر این درس‌ های مهم را نیاموزند هرگز در زندگی موفق نخواهند بود و اینها را پدرها باید به فرزندان آموزش دهند.

پدر و فرزندان

اگر چه نقش مادر در زندگی فرزندان خیلی مهم است، ولی گاهی به دلیل این اهمیت ما از نقش پدران غافل می ‌شویم. با مرور این موارد درمی ‌یابیم رابطه پدر با فرزندانش همیشه مهم و حیاتی است.البته همان قدر که رابطه با پسر خانواده و آموختن مردانگی به او مهم است، رابطه با دختر هم اهمیت دارد. این هم یکی از مسوولیت‌ های مهم پدر خانواده است. اوست که باید همراه و در کنار دخترش باشد. در مورد دخترها این نکته مهم است که حتی وقتی بزرگ می ‌شوند باز هم به حضور پدر نیاز دارند، حتی پس از ازدواج.

همیشه به یاد داشته باشید که کودک، دنیا را از شما نمی‌ خواهد. او فقط می‌ خواهد پدرش را بشناسد، کنارش باشد، زمانش را با او بگذراند و الگویی قوی برای کل زندگی داشته باشد. به خاطر بسپاریم همان ‌طور که ما می‌ خواهیم به فرزندمان افتخار کنیم، او هم دوست دارد به پدرش افتخار کند

رفتار دختر خانواده در آینده و در ارتباط با سایر مردانی که در زندگی خواهد دید، ارتباط بسیار زیادی با رفتار و خصوصیات اخلاقی پدرش دارد. نه تنها رفتار پدر با مادر در این زمینه موثر است، بلکه چگونگی رفتار او با اطرافیان و بچه ‌ها نیز اهمیت بسیار دارد. پس به یاد داشته باشیم که تمام ابعاد وجودی پدر در آینده فرزندان تاثیرگذار است.

برای این ‌که از همین امروز پدری خوب و فداکار برای فرزندانتان باشید، زمانی را به آنها اختصاص دهید؛ زمانی که تنها شما دو نفر با هم باشید. مهم نیست در این ساعات چه کار می ‌کنید. فقط با هم باشید. بدانید دوستانش چه کسانی هستند و او اوقات فراغت خود را چگونه سپری می‌ کند.

** اگر می‌ خواهید پدر خوبی باشید، بیشتر تلاش کنید. پدر خوب بودن به زمان زیادی نیاز دارد. ما همه عاشق فرزندانمان هستیم. ولی بد نیست کمی بیشتر به آنها و روابط میان خود توجه کنیم.

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : tebyan.net