امروزه مرد بودن چه معنایی می‌دهد؟ در زمان‌های قدیم، یک مرد، انسانی بود که در دستش نیزه داشت و آن را به سمت ماموت‌های غول پیکر پرتاب می‌کرد. از آن زمان مدت زیادی نگذشت که یک مرد، فردی شد که درکارش ورزیده و فعال بود و در یک رستوران، با لباس کار ویژه‌ای غذا سرو می‌کرد. او پدر بچه‌ها بود، اما از این که زمانی  را با فرزندانشان با صمیمیت و دوستانه بگذراند، امتناع می‌کرد. او نمی‌دانست چه کاری باید انجام دهد، هنگامی که همسرش از او انتظار کمک داشت‌. نمی‌توانست به خوبی نیازهای فرزند کوچک و یا نوجوانش را درک کند. او حتی قادر نبود در میهمانی‌هایی که فرزندانش ترتیب می‌دادند، شرکت کند و خود را به‌عنوان پدر معرفی کند، خلاصه آن که بار اصلی تربیت

کودک را مادر عملا به تنهایی متحمل می شد. 

اما امروزه، پدرها، همگی به این مسائل، آگاهی دارند و باکمال میل، آنها را انجام می‌دهند. تحول بزرگی در مفهوم پدر بودن در حال اتفاق افتادن است. امروزه مردها، درمقایسه با دوران گذشته، با بچه‌هایشان بیشتر سرو کاردارند و مسئولیت بیشتری به عهده می‌گیرند. پدرها نسبت به گذشته، ضمن آنکه به بچه هایشان عشق می‌ورزند، به آنها در تکالیف مدرسه بیشتر کمک کرده و محبت بیشتری نشان می‌دهند. طبق گفته اسکات کالتران، جامعه‌شناس دانشگاه ایالت کالیفرنیا امروزه ‌پدرها دارند سعی می‌کنند در نگهداری و مراقبت بچه‌ها، هم پای مادرها باشند و همانند آنها به بچه‌ها بنگرند. امروزه بسیاری از پدرها، سعی‌شان براین است تا با تعریف‌های سابقی که از یک مرد می‌شد، مبارزه کنند. آرون راچ لن، پروفسور روان‌شناسی دانشگاه ایالت تگزاس که درخصوص مردانگی و پدر بودن تحقیق می‌کند، می‌گوید: مردانگی عموما به کار و موفقیت کاری، قدرت، شهرت و آبرو، سلطه گری و تسلط روی زن‌ها گفته می‌شود، اما یک پدر خوب باید صبور و مهربان باشد و تنها برای به‌دست آوردن پول تلاش نکند. اگرچه خیلی از پدرها، هنوز پایبند الگوها و سبک‌های قدیمی هستند، اما مطالعات نشان می‌دهد، پدرهایی که دیگر از سلطه‌گری و مردانگی افراطی سابق پیروی نمی‌کنند، و ضمن حفظ اقتدار مردانگی شان به ابعاد دیگر زندگی خانوادگی اعم از ارتباطی،عاطفی,اخلاقی،اقتصادی و... خود با همسر و فرزندان توجه می کنند؛ علاوه بر آنکه ازدواج‌های بهتری دارند و در کارهایشان موفق ترند، راحت‌تر خود را با بچه هایشان وفق می‌دهند و از لحاظ جسمی و روحی، از سلامت بیشتری برخوردارند.

 در ادامه مقاله ده راه بهترین پدر بودن را عنوان می کنیم:

پدر خوبی بودن تنها این نیست که همیشه بچه به بغل باشید، بدانید که چگونه آروغ بگیرید، بلکه پدر خوب بودن با شوهر خوب بودن شروع می‌شود، با شریک بودن در تمام لحظات قبل از زایمان شروع می‌شود. پس اگر می‌خواهید واقعاً پدر خوبی باشید، ابتدا مطمئن شوید که شوهر خوبی هستید، اگر چیزی وجود داشته باشد که بچه شما به آن نیاز داشته باشد آن، عشق شما به خانه و خانواده‌تان است برای اینکه پایه های ازدواجتان را محکم کنید، کار کنید شما وقتی پدر خوبی باقی خواهید ماند که آنها در امنیت باشند.

زندگی روزمره خود را به سرعت شروع کنید.

یقیناً خیلی از چیزها با قبل تفاوت کرده است اما باید به شرایط جدید عادت کنید، گذشت زمان استرس موجود در شما و همسرتان را از بین خواهد برد، البته اگر زندگی روزمره را شروع کنید نه اینکه 24 ساعت در خانه باشید و خود را زندانی کنید که همین کار بسیار تنش زا می باشد.

زمانی را برای خود همسرتان اختصاص دهید .

من باید به شما متذکر شوم که در زندگی یک کودک اهمیت پدر به اندازه مادر است. مادر شدن بسیار سخت تر از پدر شدن است، او باید بچه را به دنیا بیاورد، او را غذا دهد، از او مراقبت کند و خیلی از کارهای دیگر. اگر به او واگذار کنید در این کار هیچ توقفی نخواهد کرد و محافظت از خودش را فراموش خواهد کرد و خود را به شدت در گیر وظایف مادری می‌ِکند، این موضوع واقعاً مهم است که فرصت کافی به مادر هم بدهید. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که او را مجبور کنید که کمی هم وقت برای خودش صرف کند. هنگامیکه او چرت می‌زند از بچه مراقبت کنید، همسرتان را برای دیدن دوستانش تشویق کنید و اگر مادرش در نزدیکی شماست وقتی را اختصاص دهید که به دیدار مادرش رود و یا حتی خرید کند و به سینما برود. بیشتر از اینکه خود او بداند به این وقتها نیاز دارد و این بهترین زمان است که شما از کنار فرزندتان بودن لذت ببرید. ازمهمترین راه های یک پدرخوب بودن شوهر خوب بودن است و شما باید همسرتان را اطمینان دهید که او نباید 24 ساعت مادر باشد.

همکاری با یکدیگر

مثلا، هنگامی که مادر برای تغذیه شبانه بیدار می‌شود شما هم بیدار شوید. باید بگویم بسیار دشوار است اما شما خوشحال خواهید بود که این کار را انجام داده اید(البته بعداز گذشت زمان و نه در طی آن !). به نظر تکراری و خسته کننده می‌آید که هرشب برای غذا دادن از خواب بیدار شوید اما واقعاً یکی از صمیمانه‌ترین و به یادماندنی ترین لحظاتی  است که یک زوج می توانند داشته باشند. 

با بچه ها به مهربانی رفتار کنید.

با فرزندتان مهربان باشید مخصوصاً هنگامیکه او بزرگتر می‌شود، بچه ها به محبت نیاز دارند، آنها عشق لفظی را در هیچ سطحی نمی‌فهمند برای فرزندی که محبتی از پدرش نمی‌بیند گفتن بابا دوست داره کاملاً بی معنی است. بدانید که بچه ها کوچکترین تماس محبت آمیز، در آغوش گرفتن و بوسیدن آنها را به خوبی درک می‌کنند، این راه اصلی محبت به فرزندتان است، اما بعضی از پدرها احساس می‌کنند ابراز احساسات زشت است و آن را سرکوب می‌کنند یک کودک در تمام مدت نیاز دارد که عشق را احساس کند کودکی که عشق را شناخته باشد شاد است و هنگامیکه شما را می‌بیند می‌دود و به سوی بازوان شما می‌پرد. شما هرگز از محبت کردن به فرزندتان پشیمان نخواهید شد، زیرا شما به قلب کوچک فرزندتان راه یافته‌اید. با یک اشاره به پیشانی او و یا آغوش گرفتن کوتاه قبل از رفتن به مدرسه و یا فقط آشفته کردن موی او، پیغام عاشقانه خود را به او رسانده اید. یک تماس محبت آمیز به طور شگفت آوری نیرومند است برای رساندن پیام به فرزندتان همیشه کلمات نمی‌توانند مفهوم را برسانند.

بدانید که بچه ها کوچکترین تماس محبت آمیز، در آغوش گرفتن و بوسیدن آنها را به خوبی درک می‌کنند، این راه اصلی محبت به فرزندتان است

نگاهی به گذشته خودتان بکنید.

با فرزندتان طوری رفتار کنید که دوست داشتید در کودکی با شما رفتار شود، نگاهی به گذشته بیندازید، ببینید که چگونه پدرتان به شما ابراز محبت می‌کرد و شما این شدید. اگر شما پدر خوبی داشتید هر آنچه که او به شما نشان داده است را به خوبی بکار بگیرید و اگر پدر خوبی نداشتید، این هم شانس شما بوده است، این یک فرصت طلایی است برای جبران تمام بی انصافی‌هایی که پدرتان در حق شما کرده بود، با فرزندتان بهتر، احساسی تر و عاشقانه تر از آنچه که پدرتان با شما بود،باشید. این یک شانس است که شما به پدرتان نشان دهید چه چیزی یک پدر را در نظر فرزندش دوست داشتنی و خوب جلوه می دهد. عشق، شکیبایی و درک مهربانی را با رفتار خودتان به فرزندتان بیاموزید.

فرزندتان را هرگز آزار ندهید.

هرگز و هرگز با فرزندتان بدرفتاری نکنید، حتی یک دلیل هم برای آسیب رساندن به بچه و یا همسرتان وجود ندارد. منتها درجه بزدلی و رسوایی است برای تمام پدرانی که به زن و یا فرزندشان آسیبی برسانند. امکان ندارد شما پدر خوبی باشید و فرزند و مادر فرزندتان را آزار دهید. شمایی که در تمام زندگیتان سخت کار کرده اید تا به اینجا رسیده اید. هرگز کودکتان را حتی با کلمات هم تنبیه نکنید، هرگز به او احمق یا سبک مغز با هر اسمی که او فکر کند کمتر از آن چیزی است که هست نگویید او را طوری تربیت کنید که بی‌محلی شما برایش تنبیه باشد. اعتماد به نفس داشته باشد و عشق بورزد و ستایشگر و قدر شناس باشد.

تربیت بچه ها

 صدها کتاب وجود دارد که چگونه والدین خوبی باشید و چگونه فرزندتان را تربیت کنید. در این زمینه تحقیق کنید، با دیگر والدین صحبت کنید، کتابهای زیادی بخوانید، مجله های تربیتی و مقاله های اینترنتی را فراموش نکنید. تمام اینها کمک  کننده شما در تربیت خواهد بود.

از هر دقیقه تان لذت ببرید.

از زندگیتان لذت ببرید، همه چیز به سرعت می‌گذرد پسر من الان 7 سالش است و اگر شما بپرسید که این 7 سال چگونه گذشت، به شما خواهم گفت مثل برق و باد، شاید به اندازه 2 روز و یا شایدم 2 روز و نیم!

زمانی که شما با کودکتان هستید بی قید و شرط مانند پروازی با شکوه است. زمان خود را برای او صرف کنید، در روزی که بیمار است با او تماس بگیرید، برای تفریح با او به پارک بروید، فرزندتان را تا مدرسه همراهی کنید، هدف او برای پرتاب یک سطل توپ شوید، داوطلب مربی تیم فوتبال او باشید، به من اعتماد کنید شما در بستر مرگ هرگز نخواهید گفت که کاش در دفتر کارم بیشتر وقت صرف می‌کردم خواهید گفت کاش زمان بیشتری در کنار فرزند و همسرم بودم.

بدانید که فرزندتان از شما چه انتظاراتی دارد.

بیاموزید که بچه ها از پدر خود چه می‌خواهند؟ از یکی از دوستانم شنیدم که می‌گفت بچه ها اهمیت نمی‌دهند که کار شما چیست؟ چه مقدار جایزه و اعطای منصب داشته اید؟ و یا چه درجه ای دارید؟ آن چیزی که بچه ها بیشتر از همه می‌خواهند زمانی است که با او هستید. آنها توجه شما، گوش شما و نظر شما را فقط می‌خواهند. آنها می‌خواهند در نزدیکی شما باشند. به وقتی که برایشان اختصاص می‌دهید نیاز دارند. حتی وقتی شما روی تختتان دراز کشیده اید بچه ها احساس خوبی دارند، آنها فقط می‌خواهند با شما باشند.

حالا اگر به حد کافی درکنار آنها نباشید چه اتفاقی می‌افتد؟ مشکلات شروع می‌شوند. آنها کارهایی می‌کنند که توجه شما را جلب کنند و البته غالباً هم نسنجیده می‌باشند. کودکی که پدر، زمان بیشتری برای او صرف می‌کند زحمت کمتری دارد، او نیازی ندارد کاری بکند که توجه شما را به خود جلب کند. بسیار خب، حالا شما می‌دانید آنها چه می‌خواهند؟ هر داستانی که برایشان بخوانید، هر رفتاری از شما، هر به آغوش کشیدنی، هر بوسه ای، تمام زمانهایی که صرف تربیت او می‌کنید، هر زمانی که اشک او را پاک می‌کنید، هر زمانی که برایش ذرت بو داده می‌خرید و به سینما می‌روید و هر دلسوزی شما را کودکتان می‌بیند و درک می‌کند.

مهربانی شما، دانش شما، مثالهای شما، شوخی های شما در او تأثیر می‌گذارد. به خاطر داشته باشید شما سر مشق یک زندگی کوچک و یک ذهن کوچک بسیار تأثیر پذیر هستید، شما قهرمان او هستید. به او نشان دهید که وقتی بزرگ شد چگونه باشد. وقتی بزرگ شد به او افتخار خواهید کرد و شگفت زده خواهید شد چون او خود شماست و شما می‌توانید در زمان پیری، جوانیتان را ببینید.


منبع : tebyan.net