سال‌ها بود که قنداق کردن نوزاد را خطرناک می‌دانستند اما چندی است که محققان می‌گویند اولاً نوزادان را باید روی پشتشان خواباند و روی شکم قراردادن نوزادان خطرناک است، ثانیاً روش و سنت قدیمی قنداق کردن (پیچیدن پارچه دور نوزاد برای محدودکردن حرکات نوزاد) می‌تواند جلوی سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کودک را بگیرد. در واقع قنداق‌کردن نوزاد باعث محدودکردن حرکت او شده و هنگامی که کودک را به پشت می‌خوابانیم، احتمال برگشتن روی شکم کمتر و درنتیجه احتمال وقوع سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کم می‌شود.

با وجود تأکیدهای بسیار زیادی که دراین زمینه به عمل آمده، هنوز 20 درصد مردم آمریکا معتقدند اگربچه را روی شکم بخوابانید، آروغ خواهد زد و راحت تر می‌خوابد. اما محققان اصرار دارند بقبولانند که بچه‌هایی که قنداق می‌شوند، راحت‌تر و بهتر می‌خوابند. هنوز رسم قنداق کردن بچه در کشورهایی مانند ترکیه، افغانستان و آلبانی به چشم می‌خورد. محققان گمان می‌کنند که در قنداق، نوزاد احساس امنیت می‌کند و از احتمال حرکات ناگهانی و خطرناک او کاسته می‌شود.

باید این نکته بسیار مهم را مدنظر داشت که منظور از قنداق کردن این نیست که چنان نوزاد را در پارچه‌ای بپوشانیم که هیچ حرکتی در ناحیه لگن وجود نداشته باشد و یا تنفس نوزاد دچار اختلال گردد. اگر بچه را قنداق کرده باشند، طول زمان حرکات چشم او کندتر می‌شود.

قنداق کردن با قابلیت حرکتی محدود و نه بدون حرکت می تواند در برخی اوقات مثل زمان خواب عملکرد مربوط را تسهیل کند .

در هرحال نتایج تحقیقات جدید ادله و اسناد کافی در اختیار گذاشته که بتوان از سنت دیرینه قنداق دفاع کرد. اما بازهم تأکید می‌شود که آزادی عمل و رشد نوزاد نباید دچار خدشه شود و بهتر است که پارچه نازکی مورد استفاده قرار بگیرد چون گرمای زیاد نیز موجب سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می‌شود بنابراین پارچه مورد استفاده برای قنداق نوزاد باید نازک و نرم باشد. قنداق می تواند حرکات غیر ارادی نوزاد را کاهش دهد و نوعی آرامش را برای او به وجود آورد.

هرچند که در نظر عامه مردم قنداق کردن همان روش های قدیمی را تداعی می کند که کودک را در پارچه ای سفت می پیچانند و هرگونه حرکت را از او سلب می کنند اما قنداق کردن با قابلیت حرکتی محدود و نه بدون حرکت می تواند در برخی اوقات مثل زمان خواب عملکرد مربوط را تسهیل کند . ضمن اینکه در حال حاضر هم بسیاری از مادران بدون توجه به این موضوع که قنداق کردن را تکرار می کنند ، در زمان خواب کودک خود، او را در میان ملحفه ای می پیچند تا حرکات اضافی دست و پای او را بگیرند و کودک زودتر به خواب رود.

سلامت

تنظیم و تغییر برای تبیان : کهتری

 در صورت تمایل می توانید کتاب " کودک و گریه نکردن " را در فروشگاه اینترنتی تبیان بیابید. همچنین می توانید سئوالات خود را از بخش مشاوره تبیان بپرسید.

مقالات مرتبط

فقط مال من باش

پهن شدن سر نوزاد

تراشیدن موی سر نوزاد خوب است؟

مراقبت از نوزادان در تابستان

لقمه حرام وقلب کودک ما

شناسایی هورمون عشق مادرانه

کودکان در عزای مای بی بی

آموزش ترجمه گریه کودک

منبع : tebyan.net