دوران شیردهی :روابط مادر نوزاد

شیردهی باعث ترشح هورمون اطمینان و تقویت پیوند بین مادر و نوزاد می‌شود.

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد؛ وقتی نوزاد در حال شیر خوردن است، این عمل منجر به ترشح هورمون «اکسی توسین» معروف به هورمون «اطمینان» در مغز مادر می‌شود.

این پژوهش روی نقش اکسی توسین متمرکز شده است؛ هورمونی که اخیرا نقش آن در افزایش اطمینان و عشق در بین انسانها و حتی حیوانات کشف شده است.

مدتهای زیاد پژوهشگران تصور می‌کردند اکسی توسین ماده‌ای است که وقتی در خون آزاد شود باعث می‌گردد شیر از غدد مادر جاری شود.

اما مطالعات جدید نشان می‌دهد که وقتی اکسی توسین در مغز آزاد شود، پیوند بین مادر و کودک تقویت می‌شود. اما برای بروز این تاثیرات، مقدار زیادی از هورمون باید تولید شود تا موجی از هورمون در سرتاسر مغز گسترش پیدا کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که در واکنش به مکیدن، سلولهای اکسی توسین شروع به آزاد کردن این هورمون از اندریت‌ها و پایانه‌های رشته‌های اعصاب می‌کنند.

ارضاء این نیاز"ارتباط فیزیکی با مادر" از همان دوران طفولیت منجر می شود که فرد در بزرگسالی از لحاظ روانی به یک ثبات روانی رسیده و از آسیب های روانی مصون باشد تا جایی که این افراد اضطراب های کمتری را تجربه می کنند

مشاهده این پدیده دانشمندان را شگفت زده کرد چون آنها معمولا تصور می‌کردند که اندریت‌ها به عنوان بخشی از یک نورون (سلول عصبی) فقط دریافت کننده اطلاعات هستند در انتقال آنها نقشی ندارند، اما در این تحقیق خلاف تصور قبلی دانشمندان دیده شد.

دکتر ابوالقاسم مهری نژاد روان شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا می گوید: چسبیدن به آغوش و فیزیک مادر یک نیاز بنیادی بشر است، که در ۵۰ سال اخیر مشخص شده است ارضاء این نیاز از همان دوران طفولیت منجر می شود که فرد در بزرگسالی از لحاظ روانی به یک ثبات روانی رسیده و از آسیب های روانی مصون باشد تا جایی که این افراد اضطراب های کمتری را تجربه می کنند و از لحاظ شخصیتی و روانی مقاوم تر هستند. ارتباطات پوستی میان کودک و هر شخصی که از او مراقبت می کند می تواند بازدهی بالایی را در سلامت جسم و روان کودک داشته باشد . همان طور که در مقالاتی هم به مزایای بالای ماساژ کودک اشاره نمودیم. " آموزش ماساژ کودک " و " تقدیم به مامانای مهربون "  .

شیرخوردن یکی از راه های مؤثر در ارضای این غریزه است.غریزه ای که در صورت ارضا در دوران طفولیت منجر به این می شود که ارتباطات عاطفی قوی بین مادر و فرزند شکل گیرد تا بدان جا که حتی در بزرگسالی این ارتباط استحکام بیشتری پیدا خواهد کرد. همچنین این گروه از افراد در همه دوران زندگی احساس تنهایی کمتری داشته و مسائلی چون ترک والدین و سپردن به سرای سالمندان از سوی این خانواده ها کمتر اتفاق می افتد.

در ادامه بحث این روان شناس افزود: کودکانی که سرد بزرگ شده و ارتباطات عاطفی کمتری بین آنها و مادر برقرار بوده در بزرگسالی این الگو را بر جنس موافق و مخالف تعمیم خواهند داد و اما در پایان  موضوع مهم و قابل ذکر احساس آرامش مادر است که به هنگام شیرخوردن نوزاد در وی ایجاد می شود. که شاید علت آن همان ترشح هورمونی است که به هورمون اطمینان  و عشق معروف است و در ابتدای مقاله ذکر شد .

نور پورتال- آی آر نی نی

گرد آوری و تنظیم : کهتری

مقالات مرتبط

راز مکیدن انگشتان

ماجرای دستشویی رفتن

زمان مناسب برای بارداری

کودکانی که پدر و مادرند

منبع : tebyan.net