تا سالها قبل تعریف نوزاد موجودی دوست داشتنی ولی ناتوان و فاقد احساس بود و به همین ترتیب هم با آنها رفتار می شد. طی 25 سال گذشته روانشناسان و جنین شناسان  تحقیقاتی در زمینه جنین انجام داده اند که نتایج آن حیرت آور است به طوری که این قرن، قرن نوزادان خوانده شده. این مطالعات نحوه شکل گیری سیستم عصبی و مغز را از 2 هفتگی روشن می کند.

جنین دارای سیستم عصبی فوق العاده پیچیده ای است که تا 3 ماهگی در حال ضبط کلیه حرکات اصوات تصاویر مزه ها و بو هاست.یک جنین در هفت ماهگی بیشترین سلولهای مغزی را دارد. از ماه هشتم  این سلولها شروع  به از بین رفتن می کنند.

دکتر رنه دکار  از سال 1979 روی 3000 کودک در داخل رحم کار کرده و آنها را بعد از به دنیا آمدن زیر نظر داشته است .او به چهار نتیجه زیر در مورد کودکانی که در رحم روی آنها کار شده رسیده:

زمان بندی

 زمان حساس از 5 ماهگی شروع و تا 2 سالگی ادامه می یابد، در صورتیکه این زمان از دست برود دیگر قابل جبران نیست مثلا کودک در زمان تولد چشمهایش را باز میکند و تصاویر و نور باعث میشود قسمت خاص دیدن تصاویر در مغز فعال شود اگر یک هفته بعد از تولد چشم کودک را ببندیم و هیچ نوری به آن نرسد هیچ پیامی از چشم به مغز مخابره نمیشود و کودک تا ابد کور خواهد بود !!! این کوری نه به خاطر ضعف یا مشکل چشم بلکه به خاطر از بین رفتن سلول های  مغز در قسمت بینایی است.

جهت گیری

کودکانی که آموزش های جنینی گرفته اند بهتر با جهان خارج ارتباط برقرار میکنند

تحرک

کودکان آموزش دیده کنترل بیشتری روی حرکات خود دارند

احساسات

کودکان آموزش دیده آرامتر، هوشیارتر و شادتر دیده شده اند.

کمتر از دو هفته بعد از تشکیل نطفه آن بخش از سیستم عصبی جنین که مربوط به قوه جاذبه و تعادل در فضا است یعنی سیستم گوش داخلی شکل میگیرد. همین سیستم هماهنگی بین حرکات مادر و جنین را ایجاد میکند. اگر مادر برقصد جنین نیز تغییر وضعیت -سرعت و جهت حرکت مادررا احساس میکند و میکوشد که با آن موازنه ایجاد کند به همین دلیل یوگا یکی از راههای خوب برای تحریک سیستم عصبی کودک است. مردم از قدیم می‌‌دانستند که بچه می‌‌تواند بلافاصله پس از تولد صدای مادر را تشخیص دهد.

تحقیقات علمی تازه نشان داده است که کودک حتی وقتی در رحم است به صدای مادر واکنش نشان می‌‌دهد و دانشمندان در کانادا می‌‌گویند که شنیدن صدای مادر کافی است تا ضربان قلب بچه افزایش یابد

دریافتن این موضوع می‌‌تواند به آموزش و افزایش تواناییهای زبانی در بچه پیش از تولد و همچنین تقویت پیوند او با مادر کمک کند.

تحقیقات چند سال قبل نشان می‌‌داد که در سه ماهه سوم حاملگی، کودک قادر به شنیدن اصوات است.

حتی در تحقیقات علمی مشخص شده ،که کودک حتی پیش از تولد به صدای مادر واکنش نشان می‌‌دهد.

در این آزمایشها نوارهای صوتی برای شصت زن باردار پخش شد تا مشاهده شود کودک چگونه به صدای مادر خود یا زنان غریبه واکنش نشان می‌‌دهد.

دانشمندان دریافتند که ضربان قلب کودک با شنیدن صدای مادر تندتر و با شنیدن صدای فرد بیگانه کندتر شد.

دکتر کیسیلوسکی معتقد است که کودک حتی پیش از تولد از توانایی شنیدن و به خاطر سپردن اصوات برخوردار است و می‌‌گوید: "این نتایج نشان می‌‌دهد که کودک هر دو صدا را شنیده و به آنها واکنش نشان داده و در ضمن به هر دو صدا توجه دائمی نشان داده است."

زبان مادری، چشمه پاک و مهربانی است که نسل آینده را همواره سیراب می‌‌کند. آموزش زبان مادری در زمانه ای که جهانی شدن را پیش روی داریم یک وظیفه مقدس است

وی می‌‌افزاید: "اما چون کودک واکنش متفاوتی به صداها نشان می‌‌دهد متوجه می‌‌شویم که باید صدای مادر را تشخیص دهد. به عقیده ما کودک از قبل از تولد فرآیند آموزش زبان به طور کلی و بخصوص زبان مادری را آغاز می‌‌کند."

مغز نوزاد دارای قسمتهای مختلفی است که هر کدام با فعالیت خاصی ارتباط دارد ،مثلا بخش درک شعر با بخش درک متن یا آوا در دو قسمت مختلف هستند یا بخش دیداری و چشایی. پس  بایستی با تمرین های مختلف و متناسب هر بخش را تحریک کرد تا سلول های مغز در همان بخش بیشتر وبا اتصالات بیشتری شکل یابند.... .

 

 

کوتاهی کردن در زمینه ی آموزش صحیح زبان مادری  می‌‌تواند این نتایج را در پی داشته باشد:

* رابطه فرزندان را با خانواده قطع کند.

* رابطه نسل آینده را که می‌‌تواند بر زبان و فرهنگ ما تاثیرات بسیار داشته باشد، با میهن و فرهنگش قطع می‌‌کند.

* قطع رابطه زبانی، یعنی قطع رابطه با فامیل، یعنی پدر بزرگ و مادر بزرگ، یعنی بستن یک چشمه عالی تجربه، فرهنگ و دانش بر روی فرزندانمان.

* آموزش زبان مادری به کودکان ما هویت و استقلال می‌‌بخشد.

* آموزش زبان مادری بویژه در سال های پنج تا یازده سالگی، مغز کودکان را فعال می‌‌نماید.

* برای آموزش زبان از شیوه های پیشرفته مانند: فیلم، بازی و کامپیوتر  بهره بگیریم.

* آموزش زبان را با گرامی داشت آداب و رسوم، فرهنگ و تاریخ کشورمان همراه کنیم.

* حرف زدن در خانه( فارسی، کردی، ترکی، بلوچی...) و تماشای فیلم کمک بزرگی به آموزش کودکان است.

* از قصه خوانی برای آموزش کودکان بهره بگیریم.( کتاب های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با داشتن شرایط ویژه سنی برای کودکان، در این زمینه می‌‌تواند کمک خوبی باشد)

* ارتباط کودکان را با خانواده و بویژه پدر بزرگ و مادر بزرگ ها حفظ کنیم.

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : tebyan.net