دوران بارداری دوره ای پر ماجرا و به یاد ماندنی است. ابتدای آن با ویار و بد حالی مادر آغاز می شود و در انتها با انتظاری وصف نشدنی به پایان می رسد . اما اگر این دامنه زمانی را با آگاهی و دارا بودن اطلاعات کافی از مراحل رشد فرزند خود سپری کنید، شیرین تر خواهد بود . ضمن آنکه همراه بودن با جنین به لحاظ روحی و روانی حتی می تواند در رشد بهینه مغز و هوش و یادگیری او نیز تاثیر گذار باشد. لذا سعی داریم رشد جنین را در ماه های نه گانه بارداری به اختصار برای شما  شرح دهیم تا باعث ارتباطی عمیق تر میان شما و فرزندتان شود.

1-  ماه اول، ماه قلب است. چون در چهار هفته ی اول زندگی جنین، قلب فعالیت خود را آغاز می کند.

2- ماه دوم، ماه چهره است. در آغاز ماه دوم اعضای بدن به صورت جوانه هایی ظاهر می شوند. چهره نیز به تدریج مشخص می شود و در آن حفره هایی برای دو چشم، دو گوش، بینی و دهان به وجود می آید. مراقبت مادر در این دوران بسیار لازم و ضروری است. خوب است مادر همیشه با وضو باشد. با کوشش تمام از گناهان بپرهیزد. آرامش خود را حفظ کند و عصبانی نشود. از خوردن غذاهای حرام پرهیز کند. اگر مادر دچار ضربه شده یا از داروهای شیمیایی زیادی استفاده کند، احتمال آسیب دیدگی در دستگاه عصبی جنین بسیار است. اگر مادر سرخجه بگیرد، ممکن است جنین عقب ماندگی ذهنی پیدا کند.

در  ماه پنجم جنین صداهای بلند را شنیده، واکنش نشان می دهد.

3- ماه سوم، ماه تارهای صوتی است. در این ماه تارهای صوتی به وجود می آیند؛ ولی جنین قادر به ادای صوت نیست. در ابتدای ماه سوم، اعضای جنسی بطور مشخص دیده می شود.

4- ماه چهارم، ماه رویش مو است. در این ماه جنین مقداری از زشتی خود را از دست می دهد. پوست بدن شفاف و قرمز رنگ است. کرک نازکی سراپای بدن جنین را می پوشاند. غددچربی و عرق در زیر پوست، فعالیت خود را آغاز می کنند. در این ماه، نخستین تارهای مو روی سر جنین نمایان می شود.

ماه هشتم، ماه زیبایی است. تا این زمان اعضای اصلی جنین تکامل یافته و در این ماه جنین زیباتر می شود.

6- ماه ششم، ماه عضلات است. در این ماه فرصتی برای نیرومند شدن جنین فراهم می شود. چهره، وضع متناسبی یافته، ابروها ظاهر می شود. شکل بینی تکامل یافته، گوش ها رشد بیشتری پیدا کرده و گردن حالتی خاص به خود می گیرد. جنین دست ها را روی سینه می گذارد و زانوها را روی شکم خم می کند.

7- ماه هفتم، ماه اعصاب است. در این ماه مراکز عصبی مختلفی رشد می کنند. اتصال های عصبی پیچیده تری به وجود می آیند و حرکات جنین هماهنگی بیشتری به دست می آورند. تنوع حرکات زیاد شده، جنین به خوبی می تواند خود را حرکت دهد.

8- ماه هشتم، ماه زیبایی است. تا این زمان اعضای اصلی جنین تکامل یافته و در این ماه جنین زیباتر می شود. چربی پوست موجب می شود چین و چروک از بین بروند. کرک های اولیه کم و بیش زایل می گردند و جنین شکل زیبای یک کودک آدمی را به دست می آورد.

9- ماه نهم، ماه تولد است. در این ماه کرک لطیفی که روی بدن جنین را پوشانده بود از بین می رود. پوست بدن، رنگ سفید مایل به سرخی پیدا می کند. غدد چربی در سراسر پوست به وجود می آیند گاه سکسکه کرده، زمانی انگشتان خود را می مکد.

ریحانه ی بهشتی - با تغییر و اضافات

تنظیم برای تبیان: کهتری

مقالات مرتبط

دانستنی های مفید در بارداری

نه ماه انتظار زیبا...

نکاتی برای بارداری سالم

انتظارات جنین از مادر باردار

نوزادان کدام مادران، شش‌ ماهه‌اند؟

ناتوان ترین نوزاد هستی

آشنایی با مراحل تکاملی رشد در کودکان تا پایان سه سالگی

منبع : tebyan.net