bxs1

شما به عنوان پدر یا مادر همبازی فرزندتان نیز هستید ، ‌این مسئله خصوصا تا یکسالگی که کودک فرصت چندانی برای تقابل با دیگر کودکان ندارد صدق می کند . هر بازی شما با فرزندتان قدرت جادویی دارد و به عنوان یک درس برای آموختن به او ارزشمند است . بنابراین زمانی را که صرف بازی با کودکتان می کنید او با اشتیاق در حال فراگیری و کسب توانایی هاست . اهمیت بازی برای فرزندتان را دست کم نگیرید ، بازی، سرگرمی همیشگی اوست که نیاز به تمرکز و صرف انرژی بسیار بالایی دارد ، چرا که هر لحظه موضوعات نوینی به کودک آموخته می شود . اگر کودک از بازی با والدینش به عنوان هم بازی لذت ببرد این آموزه ها ساده تر و جذاب تر نیز می شوند  . 

چرا بازی اهمیت دارد ؟‌

 کودک شما دنیای اطرافش را در بازی هایش جستجو می کند .

 بازی کودکتان را به هیجان و شوق وا می دارد و بهترین راه بهره گیری از لحظه های اوست .

 بازی تنها راه آموزش به کودکان در سالهای نخستین زندگی است .

 بازی بخش تکاملی از رشد جسمی و فکری کودک است  .

ضرورتی ندارد که بازی بر اساس قواعد و قوانین انجام شود ولی برخی قواعد بازی می تواند نتایج خوبی داشته باشد. سعی کنید تا هر روز ، حداقل ساعتی از کل ساعت های بازی روزانه اش را با هردوی شما بگذراند. اختصاص 15 دقیقه  زمان به بازی با کودکتان پیش از شروع کار روزانه می تواند بسیار موثر است.

بازی، سرگرمی همیشگی اوست که نیاز به تمرکز و صرف انرژی بسیار بالایی دارد ، چرا که هر لحظه موضوعات نوینی به کودک آموخته می شود .

ترغیب در رشد و پیشرفت

کودکان از همان لحظه آغاز تولد درصدد یافتن توانایی ها هستند . در مراحل خاصی از رشد ذهنی و جسمی فرزندتان ،  نقطه عطف فکری و فیزیکی آنها پدیدار می گردد . بر این اساس ، این زمان مساعدترین فرصت برای شماست که او را با بازی هایی که او را در شکوفایی توانایی خاصی ترغیب می کند ، آشنا نمایید. بنابراین خود را مجاب به ایجاد تنوع در بازی با کودکتان کنید ،برای مثال ، بازی های فیزیکی در ایجاد جنب و جوش و تحرک موثرند ؛ آواز خواندن به رشد تکلم کودکان کمک می کند و بازی با اسباب بازی ها ، همچون خانه چینی ها به افزایش مهارتهای آنها کمک می کند .

 

نقش مادر

به خاطر داشته باشید لازم نیست که بازی حتما با اسباب بازی ها انجام شود بلکه بودن با شما برای کودکتان لذت بخش است .

چه کارهایی می توانید انجام دهید :

این موضوع را جزء عادات خود قرار دهید که وقتی به خانه باز می گردید سریع کودکتان را بلند کنید و او را در آغوش داشته باشید .

در خوشحالی خود از دیدن او اغراق نشان دهید ، با او حرف بزنید ، و ارتباط چشمی برقرار نمایید ، زیاد بخندید ، مقداری شوخی کنید و از وجود یکدیگر لذت ببرید .

سعی کنید هر روز عصر  حدود 10 الی 15 دقیقه بدون وقفه با کودکتان بازی کنید  .

در کنار هم مقالات و کتاب ها را بخوانید طوری که هر دو آرامش بیابید . عنوان ها را برایش بخوانید و تصاویر را به او نشان دهید تا او را با خود همراه کنید .

اگر واقعا خسته هستید ، هر دو با هم دوش بگیرید . تماس پوست مرطوب شما با هم برای هر دوی شما خوب و مفید است .

برای ساعتی در روز

کودکی که برای ساعتی از روز در راس توجهات والدینش قرار میگیرد ، احترام به خویشتن و اعتماد به نفس را فرامی گیرد و به انسانی بخشنده ، با محبت و کودکی سازگار تبدیل خواهد شد. در واقع زمانی را که با کودکتان سپری می کنید نباید به صورت یکسره و پشت سرهم باشد، کودک شما برای این مدت تمرکز زیادی نخواهد داشت ، می توانید زمان با او بودن را به دوره های کوتاه تر  به میزان زمانی که فرزندتان مورد توجه کامل شما باشد با او بگذرانید .

 تعطیلات آخر هفته

کار را با خود به خانه نبرید ، به این ترتیب شما می توانید بدون دلهره و نگرانی اوقاتتان را با کودکتان بگذرانید . سعی کنید حداقل آخرهفته ها همراه خانواده بیرون بروید . اگر یک برنامه هفتگی را تا مدتی زیادی که برایتان مقدور است ادامه دهید، کودک یاد می گیرد که هر چیزی در زمان خاصی اتفاق می افتد .

صبح ها

اگر کودک صبح ها زود از خواب بیدار می شوند . از این زمان برای با هم بودن استفاده کنید . اگر وقت بازی با او را ندارید ،  زمانی که لباسش را به او می پوشانید با او صحبت کنید ، و صبحانه را در کنار او نشسته و صرف کنید. 

عصرها

به علت کار کردن در تمام روز ، مسلما  بعد از ظهرها خسته هستید . سعی کنید تا برنامه ای به عنوان روال معمول برای زمانی که به خانه برمی گردید ترتیب دهید . زیرا همانگونه که باید برای فرزندتان زمانی را صرف کنید ، مهم است که هر دوی شما به عنوان همسر وقتتان را با یکدیگر بگذرانید .

سر ساعت محل کار خود را ترک کنید

سعی کنید تا به موقع کار خود را تمام کنید . از این که همسرتان از فرزندتان نگهداری می کند سوء‌استفاده نکنید . یک ساعت اضافه در عصر گاه  برای همسرتان که تمام روز مشغول نگهداری از کودکتان بوده زمان زیادی است .

 

منبع : tebyan.net