اولین مرحله ی بیدار و فعال کردن حس لامسه در نوزادان ، نوازش و در آغوش گرفتن آنهااست.با این عمل به نوزادمان این حس را منتقل می کنیم که دوستش داریم و جایش امن است.اولین احساس امنیت که پایه گذار بسیاری از توانمندی های آیند ه است از همین زمان شکل می گیرد.

در دوران جنینی به دلیل وجود کیسه آبی که درآن قرار دارد و به وسیله ی دیواره بطن مادر، جنین به این احساس آرامش و امنیت دست می یابد ولی با تولد ، این رابطه ی فیزیکی از بین می رود و اینجاست که نوزاد ، نیاز به نوازش پیدا می کند تا فقدان رابطه ی فیزیکی دوران جنینی را جبران کند و والدین بایک برنامه ریزی مناسب می توانند این خلاء راپر کنند.

اولین مرحله ی بیدار و فعال کردن حس لامسه در نوزادان ، نوازش و در آغوش گرفتن آنهااست.با این عمل به نوزادمان این حس را منتقل می کنیم که دوستش داریم و جایش امن است.

در عین حال که ماساژ برای نوزاد لذتبخش است، حس لامسه ی کودک را نیز تقویت می کند.

ماساژ باعث نرمی پوست، مفاصل و رفع خستگی نوزاد می شود. برای شروع این کار والدین نیاز به یکسری اطلاعات دارند تا بهتر و موثرتر نوزادشان را آرام کنند.

 

bxs1
شما باید آرامش داشته باشید تا بتوانید از طریق دست هایتان آرامش را به فرزندتان منتقل کنید. زمانی که مضطرب هستید از انجام دادن این کار پرهیز نمایید.

* بهترین زمان را برای ماساژ کودکتان انتخاب کنید که به دور از هرگونه عوامل مزاحم همچون زنگ تلفن، صدای تلویزیون و ...باشد.

* به یاد داشته باشید که ابتدا شما باید آرامش داشته باشید تا بتوانید از طریق دست هایتان آرامش را به فرزندتان منتقل کنید. زمانی که مضطرب هستید از انجام دادن این کار پرهیز نمایید.

* هیچ گاه زمانی که کودک تازه شیر خورده یا برعکس هنگامی که گرسنه است این کار راانجام ندهید. فراموش نکنید که برای شروع ابتدا کودکتان را برهنه کنید. باید توجه شود که دمای اتاق مناسب باشد.یک حوله ی تمیز و نرم روی زمین پهن

کرده یا اینکه کودک را روی پایتان یا میز قرار دهید.

قبل از شروع ماساژ، زیورآلات را از دستتان خارج نموده تا بدن کودک آسیب نبیند. حتماً دستهایتان را قبل از ماساژ خوب بشویید.

* می توانید دستهایتان را 3 الی 4 دقیقه درآب ولرم قرار دهید.

برای ماساژ می توانید از روغن بادام شیرین یا روغن زیتون هم استفاده کنید. بهترین روغن برای ماساژ کودکان و نوزادان، روغن اسطوخودوس می باشد.

* ماساژ را با عجله انجام ندهید. ابتدا از پشت گردن شروع کنید و بعد بازوها و دست ها را ماساژ دهید.شکم کودک را همیشه به صورت دایره ها ی کوچک ماساژ دهید.

* در مرحله بعد نوبت به پاها و صورت نوزاد می رسد. با انگشتان صورتش را به آرامی به صورت دایره وار نوازش کنید و همزمان هنگام ماساژ دادن با کودکتان صحبت کنید. در نهایت، به آرامی کارتان را به پایان برسانید.

* استفاده از روغن باعث می شود که بین دستان شما و بدن کودک اصطکاک ایجاد نشود و پوست حساس کودک آسیبی نبیند.

منبع : tebyan.net