هیچ‌گاه شده است برای آرام کردن کودکتان به هنگام شیطنت از کتاب استفاده کنید؟ والدینی که کودکشان را از سنین 7 الی 8 ماهگی با کتاب آشنا می‌کنند در سنین بالاتر نتیجه را به عینه مشاهده می‌کنند. در واقع آنها با یک تیر چند نشانه گرفته‌اند هم کودک خود را به نوعی سرگرم می‌کنند و هم در غنی سازی محیط کودک موثر واقع می‌شوند.

همه کودکان از لحظه‌ای که به دنیا می‌آیند به دنبال کشف و شناسایی محیط پیرامونشان هستند. آدم‌ها، اشیاء رفتارها و رنگ‌ها برای آنها مفاهیم ابتدایی و خیال‌انگیز دارند. آشنایی با کتاب و عادت مطالعه باید توسط والدین از دوران کودکی به آنها آموزش داده شود.

امروزه با تنوع اشکال کتاب ، به والدین فرصت داده می‌شود تا فرهنگ مطالعه را هر چه بیشتر به کودکان آموزش دهند.

در مجموعه متنوع کتاب کودکی سعی بر این است که فعالیت‌های روزمره کودکان، از هنگام بیدار شدن تا هنگام خوابیدن تبیین شود. کودک با دیدن این تصاویر شگفت زده می‌شود. گاهی لبخند می‌زند و گاهی حالت یک متفکر را به خود می‌گیرد مطمئن باشید در این زمان او واقعا در حال اندیشیدن است.

کودکی که با کتاب آشنا می‌شود. محال است که انس او با کتاب در آینده قطع شود. در واقع از دوران کودکی ذوق خواندن کتاب‌های داستانی کوتاه در انسان شروع می‌شود و تا بزرگسالی نیز همراه او خواهد ماند.

 

تشویق به مطالعه

اگر واقعا می‌خواهید اشتیاق به مطالعه را در کودک خود ایجاد کنید کاری کنید که مطالعه از نظر او تجربه‌ای موفق و لذت‌بخش باشد. سعی کنید روزی یا حداقل هفته‌ای چند بار برای کودکتان کتاب بخوانید و خود او را به انجام این کار در ساعتی خاص عادت دهید.کتاب‌هایی را انتخاب کنید که با سطح علایق کودک شما تناسب داشته و ظاهر زیبا و تصاویر جذابی داشته باشند.

 کودکان به تصاویر افراد، اماکن و وقایعی که با آنها آشنایی دارند علاقه‌مندند، آنها تصاویر حیوانات را نیز دوست دارند.

اولین کتاب‌های کودک باید کوتاه و دارای چند صفحه باشد زیرا وسعت توجه کودکان خردسال کوتاه است. همچنین باید حاوی تصاویر بزرگی با جزییات اندک باشند بسیاری از کودکان کتاب‌هایی را که تصاویر بزرگ دارند ولی نوشته ندارند دوست دارند.

کتاب‌هایی انتخاب کنید که واژگان آنها برای کودک قابل فهم باشد .ممکن است کتابی چون با حروف درشت چاپ شده است آسان به نظر برسد ولی حاوی لغات دشواری باشد بنابر این ابتدا کتاب را به طور کامل مطالعه کنید تا مطمئن شوید لغات آن برای کودکتان قابل فهم است.

اگر در جوی آرام و راحت برای کودک خود کتاب بخوانید او لذت بیشتری خواهد برد.همزمان با خواندن انگشت خود را زیر کلمات حرکت دهید ولی کودک را مجبور نکنید به کلمات نگاه کند یا انگشت شما را دنبال کند.

کودک خود را تشویق کنید به چیزهایی که در تصاویر هستند توجه کند و اتفاقات بعدی را حدس بزند و با انجام این کارها او را تحسین کنید .

 اگر کودکتان درخواست کرد کتاب را مجددا بخوانید یک کتاب محبوب را می‌توان بارها و بارها خواند.

بهترین راه سنجش میزان علاقه کودکتان به یک موضوع این است که او چه مقدار راجع به آن صحبت می‌کند و چند بار خود به سراغ کتاب مورد علاقه‌اش می‌رود.

هر زمان کودک شما نشان داد برای مطالعه آمادگی دارد کتاب‌های آشنای مورد علاقه او را که قابل خواندن هستند برایش بیاورید هر چند متن آن را حفظ کرده باشد. در سنین بالاتر کودک شما این کلمات آشنا را در سایر کتاب‌ها می‌بیند و می‌تواند آنها را بخواند. کتاب‌های جدید برای کودک خود تهیه کنید که داستان را با تکرار زیاد بیان می‌کنند و هر یک از لغات چندین بار در آنها به چشم می‌خورد.

در مقاله ی بعد به بررسی انتخاب کتاب برای سن شیرخوارگان و دوره ی نوپایی کودکان خواهیم پرداخت .

منبع : tebyan.net