تأثیرات عوامل دیگر در گویایی کودک

پیش از این اشاره کردیم که حوادث دلخراش و دردناک ناگهانی لزوماً موجب لکنت زبان کودک نمی شود ، اما مصائب غم انگیز خانوادگی ، به طور  طبیعی هر کودکی را ناراحت و منقلب می کند. به رغم این که شما همواره تلاش می کنید از بروز اتفاقات ناگوار در خانواده پیشگیری نمایید و مواظب کودک بوده ، از او حمایت کنید ، ناگزیر مسائلی از قبیل بیماری ، سوانح کوچک و بزرگ و تعارضات عاطفی معمولاً در خانواده ها اتفاق می افتد. این نوع حوادث خانوادگی ممکن است موجب اختلال کلامی کودک و یا بیشتر شدن وقفه های زبان و تکرار کلمات در او شود. اگر به نظر شما نیز چنین است، این نوع اختلال کلامی را تا حدودی به عنوان امری طبیعی بپذیرید و با عکس العمل های سریع و نابجای خود نسبت به لکنت زبان کودک ، موجب افزایش احساس نگرانی او نشوید . اگر مشکلات ، برخوردها و تعارضات خانوادگی ادامه یابد، بی شک شما بیشتر شاهد اختلال و ناروانی کلامی کودک خواهید بود. برای مقابله با احتمال وقوع چنین وضعیتی ، روابط دوستانه و محبت آمیز خودتان را با کودک غنی تر نمایید. اگر خانواده به محل یا شهر دیگری نقل مکان کند ، ممکن است به خاطر گرفتاری های ناشی از تغییر منزل و جابجایی و سازگاری در منزل جدید ، ناروانی های کلامی کودک افزایش یابد. اگر شما در این قبیل موقعیت های حساس ، متوجه شرایط عاطفی ، روانی و اجتماعی کودک باشید و سعی کنید به طور  فوق العاده با او رابطه محبت آمیز و مشوقانه برقرار نمایید ، به احتمال زیاد ، از شدت ناروانی کلامی کودک به طور قابل ملاحظه ای کاسته شده ، روانی کلامی او به طور  معمول خواهد بود.

لکنت در بین بستگان و دوستان نزدیک خانواده

اگر شما و یا شخص دیگری در خانواده دچار لکنت هستید ، ممکن است نسبت به صحبت کردن کودک و علائمی که نشان می دهد او با مشکل گویایی مواجه است ، فوق العاده حساس و نگران باشید. همان طور که پیشتر اشاره کردیم ، احتمال این که کودک بخواهد از کسی که لکنت دارد تقلید نماید ، بسیار بسیار اندک است. در صورتی که کودک تمایل شدید داشته باشید با آن شخص ( شخصی که لکنت دارد) همانند سازی نماید ، ممکن است سعی کند به طرق مختلف مثل او رفتار کند . شواهد موجود حاکی از آن است که به نظر نمی رسد لکنت زبان به علت تقلید باشد. اگر کودک شما علائم و نشانه های هشدار دهنده  در بروز اختلال کلامی را به طور  کاملاً محسوس نشان نمی دهد، سعی کنید ناروانی های کلامی او را به عنوان بخشی از تکامل طبیعی سخن گفتن بپذیرید و نه به مثابه شروع مشکل لکنت زبان .

تعطیلات و ایام ویژه را با آرامش سپری کنید

تعطیلات ویژه مثل ایام عید ، تعطیلات تابستانی نوآموزان و دانش آموزان ، مسافرت های سالانه خانواده و یا روزهای شروع مدرسه ، اوقات بسیار مهیج و حساسی هستند ، اما باید مراقب بود که این موقعیت ها موجب برانگیختگی فوق العاده کودک خردسال نشود. بسیاری از والدین نقل می کنند که کودکشان قبل از این که به مدرسه برود و یا در ایام تابستان کاملاً روان و عادی صحبت می کرد، اما در شرف ورود به مدرسه دچار مشکل گویایی شد.

اگر در این قبیل موقعیت های هیجانی خاص متوجه شدید که کودک شما تا اندازه ای دچار ناروانی کلامی شده ، باید کوشش کنید به گونه ای از شدت هیجان موقعیتی که کودک در آن قرار دارد بکاهید. بعضی وقت ها ، ناروانی کلامی کودک ناشی از هیجان شدید ایام ویژه ای است که برای چندین روز متوالی ذهن کودک را اشغال می کند .

قطع کردن صحبت های کودک

قطع کردن حرف کسی که به هنگام صحبت کردن غالباً دچار مکث و درنگ می شود ، کار چندان مشکلی نیست. اما اگر مکث ها و وقفه های زبان کودک شما نشانه هایی از لکنت زبان اوست ، هرگز چنین کاری نکنید . با صبر و حوصله درنگ کنید تا او حرفش را تمام کند. اگر صحبت های کودک اغلب اوقات توسط دیگران قطع شده و یا ناتمام باقی می ماند ، بدون تردید او به درک و توجه فوق العاده ای از طرف شما و دیگر اعضای خانواده نیاز دارد. البته منظور این نیست که شما به طور کامل مانع قطع شدن صحبت های او شوید، بلکه سعی نمایید حتی الامکان این مسئله  ( قطع کردن حرف کودک ) را به حداقل برسانید . در هر حال باید متوجه و هوشیار باشید تا در مواقعی که کودک سعی می کند چیزی را که برایش فوق العاده مهم است بیان کند، مطلقاً صحبت های او را قطع نکنید.

به غیر از عواملی که به آنها اشاره شد، بررسی کنید و ببینید چه چیزهای دیگری در محیط اطراف کودک باعث می شوند که او آن گونه که بایسته و شایسته است با سلاست و روانی لازم صحبت نکند. آیا به نظر شما وقتی که کودک در حین صحبت ، مشغول کار دیگری نیز هست ، بیشتر دچار لکنت می شود ؟ اگر چنین است او را تشویق کنید که به هنگام صحبت کردن ، فعالیت ها و کارهای دیگر را متوقف کند . اگر کودک به هنگام بازی به خودش آسیب برساند و یا از چیزی بیش از حد دلگیر شده ، برانگیخته شود ؛ درهمان موقع از کودک نخواهید که برای شما توضیح بدهد ؛ اجازه دهید که او تا حدودی آرامش خود را بازیابد و سپس با او صحبت کنید.

با کمی دقت و سعی ، متوجه بسیاری از موقعیت ها و شرایط مختلف در طول روز خواهید شد که با ایجاد تغییرات اندکی در جریان امور و تعدیل برخی از روشهای خودتان ، زمینه صحبت راحت و روان تری را برای کودک فراهم خواهید نمود.

رشد عمومی و روانی کلامی کودک

به طور کلی ، رشد عمومی کودک را مورد بررسی قرار دهید. ملاحظه کنید که رشد مهارت و هماهنگی های جسمانی ، مهارت های اجتماعی ، رشد ذهنی و عاطفی کودک چگونه است. ممکن است متوجه شوید که کودک شما در همه ی زمینه های رشد از سرعت بسیار خوبی برخوردار است و حتی در بعضی از ابعاد رشد ، پیش افتادگی های محسوسی دارد. اگر چنین است به احتمال قوی ، توجه و انرژی کودک لااقل برای مدتی صرف تقویت مهارت های گویایی اش نخواهد شد. یعنی رشد گویایی او به طور موقت کنار گذاشته شده است تا او بتواند در سایر زمینه های رشد تمرکز داشته باشد . ممکن است به نظر برسد که صحبت کردن کودک نسبت به چند ماه قبل پس روی داشته است و یا این که تمامی رشد او به طور  کلی از الگوی خاصی پیروی می نماید. اگر چنین باشد ، سعی کنید اصلاً نگران نباشید ، زیرا رشد همواره به صورت یک جریان مستمر و یکنواخت نیست. گاهی رشد به صورت نامنظم و یا ناهماهنگ و با سرعت های متناوب در کودکان اتفاق می افتد . اگر این نوع رشد در کودک شما بیشتر مشاهده شود، بالطبع بهتر است به دنبال دلایلی باشید . در این شرایط ممکن است مایل باشید که از مشاوره های تخصصی بهره مند شوید. اما اگر می بینید که کودک شما به شدت علاقه به یادگیری سه چرخه سواری نشان می دهد ، اصلاً نگران نباشید از این که او هنوز از نظر رشد گویایی مشکل دارد.

زهره پری نوش - سایت تبیان

منبع : tebyan.net