چگونه می توانیم به فرزندانمان عشق بورزیم؟

مشغله روزانه شما چیست؟ کار کردن در اداره، رسیدگی به امور خانه و خانواده و یا...  با وجود مسئولیت ها و مشغله های فکری متعدد آیا می دانید که چگونه عشق و علاقه واقعی خود  را به فرزندانتان ابراز نمایید؟ فرصت های کوتاهی را که در اختیار دارید به بهترین شکل مورد استفاده قرار دهید. دکترHarriet Heath معتقد است که بهترین راه برای بر قرارکردن ارتباطی عاطفی با کودکان " برقرار کردن ارتباطی معنادار و صادقانه و تلاش برای حفظ آن است."

برای این که بتوانید با فرزندانتان ارتباطی معناداربرقرار کنید به چهار مورد زیر توجه نمایید:

1- زمان : یک راه مؤثر برای حفظ رابطه عاطفی با فرزندان این است که روزانه حداقل 15 دقیقه از وقت خود را به آنان اختصاص دهیم و نقش ها، دیدگاه ها و رهنمودهای پدری یا مادری خود را ابراز کنیم . با فرزندان کوچک خود بازی کنیم، در بازی ، فرزند 6-12 ساله خود شرکت کنیم ، اگر قرار است کاردستی یا روزنامه دیواری درست کند، به او کمک کنیم و برای خریدنCD مورد علاقه نوجوان خود با او همراه شویم. دراین زمان محدود به خاطر داشته باشید که فرزندتان " رئیس " شما ست. در کنار فرزندتان قدم بردارید. برعملکردهای او بدون پیشنهاد دادن یا نظارت کردن توجه کنید. دراین صورت او می تواند آنچه در درون خود پنهان کرده است بیرون بریزد، از جمله احساسات خود را. او درک می کند که از جانب شما پذیرفته شده و مورد علاقه شماست. اگر برای هر یک از فرزندان خود نمی توانید 15 دقیقه صرف کنید، اشکالی ندارد، مدت زمان را کاهش دهید اما بر کیفیت ارتباط خود بیفزایید. به این ترتیب که مشتاقانه به سخنان او گوش دهید و به علائق وی پاسخ دهید و سعی کنید همه توجه شما به او معطوف گردد.

2- قدرت کلامی : به نیروی واژه های خود پی ببرید. به شکلی با فرزندتان گفت و گو کنید که همدلی ، همراهی و هم پیمانی خود را به او ابراز کنید نه این که خود را به عنوان یک دشمن یا رقیب به او معرفی نمایید. به طورمثال هنگامی که فرزندتان از مدرسه به خانه بر می گردد و از برخورد تند و نا مناسب معلم خود شکایت می کند بهتر است که ابتدا او را درک کنید، با مهربانی با او سخن بگویید و اضطراب و نگرانی او را کاهش دهید . به او بفهمانید که موافق او هستید. دراین صورت می توانید به رفع مشکل بپردازید، دیدگاه خود را به او منتقل سازید و به او نشان دهید که آمادگی شنیدن سخنان نگران کننده او را دارید. او نیز آمادگی پذیرش نصایح شما را پیدا خواهد کرد.

نیروی واژه ها، هنگامی که مشکلی وجود ندارد نیز معجزه آساست. به طور مثال وقتی که فرزند تان به خانه می آید با اشتیاق و علاقه از وقایع روزمره او  پرس و جو کنید. به جای این که به او بگویید : " لباست را آویزان کن ، دستت را بشور..." از او بپرسید : " با زی امروز چه طور بود؟ چند تا گل زدید؟ تعریف کن چه اتفاقاتی افتاد؟ ... " مهارت ارتباطی شماست که مکالمه را طولانی تر می کند، چرخش کلام را تداوم می بخشد و علاقه وعشق شما را به فرزندتان اثبات می کند.

3-هیجانات : هنگام بروز هیجانات ، صبور باشید.از طریق نامگذاری هر یک از احساسات فرزندتان مانند عصبانیت، ترس، دلسردی ، ناراحتی ، خوشحالی می توانید به او کمک کنید که هیجانات و احساسات خود را کنترل کند.

در حالی که هیجانات و احساسات فرزندتان را تأیید می کنید، رفتار او را محدود سازید. به طور مثال زمانی که کودک نوپای شما می خواهد از میز آشپزخانه بالا برود به او بگویید که چنین اجازه ای را به وی نمی دهید. " تو گرسنه هستی ، توخسته هستی " و... با نام گذاری کردن هیجانات و احساسات کودک خود، او را همراهی کنید تا بتواند هیجان های درونی خود را کنترل کند. یاد بگیرد که چگونه اعتماد کند و خود را تنها احساس نکند. با این روش رابطه ای نزدیک و صمیمانه بین شما و فرزندتان برقرار خواهد شد.

4-عشق و محدودیت ها: به خاطر داشته باشید که شما می توانید همزمان با عشق ورزیدن به فرزندتان ، محدودیت های مورد  نظر خود را نیز اعمال کنید .

منبع : tebyan.net