لکنت مانع جریان طبیعی و روان بودن صحبت انسان می شود. همچنین به جز لکنت ، عوامل دیگری مثل ترس و هیجان می توانند جریان صحبت روان و عادی فرد را مختل نمایند. همه ی ما گاهی کلمات یا بخشی از کلمه ای را تکرار می کنیم و هیچ کس ، همیشه و در همه اوقات ، صحبت کاملاً روان و سلیس ندارد . همه ی ما گاهی به هنگام صحبت کردن دچار مکث و تأمل ناخواسته می شویم و یا کلمات و صداهای زایدی را اضافه می کنیم، بخش های کلمات را نادرست ادا می کنیم ، جمله ای را تکرار کرده و آن را تصحیح می کنیم و یا سعی می کنیم دو کلمه را همزمان بیان کنیم و برای لحظاتی دچار مشکل و گیرزبان می شویم. لذا کودک خردسال که هنوز تلاش می کند در تلفظ صداها و لغات مختلف و در ترتیب جملات ( جمله بندی ها ) مهارت پیدا کند و از فشار اجتماعی به هنگام صحبت کردن نهراسد ، بسیار طبیعی است که بعضی وقت ها بیش از بزرگسالان و کودکان بزرگتر از خودش دچار مشکل شود و تعادل کلامی خویش را از دست بدهد.

قدر مسلم این است که صحبت روان و راحت هر فرد به طور قابل ملاحظه ای به احساسات درونی و شرایط و موقعیت های محیطی بستگی دارد. از آنجا که رفتار کلامی بسیاری از کودکانی که در صحبت کردن دچار ناروانی طبیعی کلام می شوند، همانند رفتار کودکانی است که لکنت دارند ، ممکن است برایتان بسیار مشکل باشد که ناروانی یا لغزش طبیعی زبان را از لکنت زبان تمیز دهید . همچنین باید توجه داشته باشید که ناروانی کلامی کودک در بعضی مواقع و موقعیت های خاص ، با توجه به چگونگی احساسات و انگیزه های درونی او ، از نظر تنوع و شدت تغییر می کند .

بنابراین ، اگر شما اندکی نگران صحبت کردن کودک خود هستید ، بهتر است که تشخیص دقیق چگونگی مشکل احتمالی گویایی او را به عهده متخصصان آسیب شناسی گفتار و کارشناسان گفتار درمانی بگذارید . اگر ایشان تشخیص دادند که کودک شما ناروانی کلامی غیر عادی ندارد ، در این صورت لازم نیست که اقدام خاصی به عمل آورید . البته ممکن است لازم باشد که شما اضطراب خودتان را کاهش دهید .

چگونگی نظریات کارشناسان گفتار درمانی در مورد مشکل گویایی کودک

اگر بعضی مواقع مشاهده می کنید که کودک شما در صحبت کردن روان دچار مکث یا مشکل می شود ، باید توجه داشته باشید که بسیاری از ناروانی های کلامی برای کودکان خردسال کاملاً طبیعی است . علائم ناروانی طبیعی با نشانه های لکنت زبان متفاوت است . وقتی که کودک خود را به نزد گفتار درمانگر می برید ، ممکن است کودک شما به هنگام صحبت با گفتار درمانگر ، آن طوری که شما نگران بوده اید ، با مشکل چندانی در صحبت کردن مواجه نشود. از این رو اگر با علائمی که در حرف زدن های فرزندتان مشاهده نموده اید ، احتمال می دهید که او دچار لکنت شده است ، بهتر است نحوه گویایی کودک را در مواقع مختلف ، با ذکر نشانه ها و علائم مورد نظر برای گفتار درمانگر بازگو نمایید .

بدیهی است که ارتباط روزانه شما با کودک و توجه به نحوه گویایی او ، شما را قادر می نماید که در مورد درک و بیان چگونگی اختلال گویایی فرزندتان به خوبی عمل کنید . داشتن درک درست از نحوه گویایی کودک و تمیز ناروانی طبیعی او در صحبت کردن و یا تشخیص علائم احتمالی لکنت زبان ، به شما کمک می کند که در موقع لزوم  به یکی از مراکز گفتار درمانی مراجعه نمایید.

علائم هشدار دهنده

لکنت زبان صرفاً یک مکث یا انفصال در جریان طبیعی کلام ، که ما آن را ناروانی کلامی می نامیم ، نیست . بلکه لکنت زبان با واکنش های لحظه ای فرد به هنگام مواجه شدن با مشکل گویایی توأم است . زمانی که این علائم را برای بررسی نحوه گویایی فرزندتان در نظر می گیرید ، متوجه باشید که همه فکر و ذهن شما فقط به دنبال این علائم نباشد .این علائم باید در ارتباط با کلیت گویایی کودک مشاهده شود ، چرا که احتمالاً در بسیاری موارد حرف زدن کودک شما کاملاً طبیعی و روان است . همچنین به خاطر داشته باشید که بسیاری از این علائم و رفتارها خیلی گذرا هستند ، یعنی عموماً برای لحظاتی ظاهر شده ، به خودی خود از بین می روند و نیازی به نگرانی و پیگیری و بررسی نیست. بعضی از اوقات این علائم را می توان در کودکانی که معمولاً سلیس و روان صحبت می کنند و اصلاً لکنت ندارند نیز مشاهده نمود. لذاباید ضمن توجه به علائمی که بدان اشاره می شود ، از هر گونه اضطراب و قضاوت عجولانه به دور بود.

زهره پری نوش - سایت تبیان

منبع : tebyan.net