روند تکامل و رشد کودک ( قسمت چهارم )

در قسمت قبل به روند تکامل کودک از یک الی شش ماهگی پرداختیم اینک در ادامه می خوانیم...

هفت ماهگی

در هفت ماهگی کودک قادر خواهد بود که مدتی روی پای خود بایستد و حتی ممکن است  با کمک شما بتواند بلند شود و بایستد . در طی دو ماه آینده او یاد خواهد گرفت که با گرفتن اشیاء اطرافش خود را از حالت نشسته  به حالت ایستاده  در آورده و کم کم به تنهایی بایستد .

در این سن کودک ممکن است ترجیح دهد که از یک دستش  بیشتر استفاده کند ؛ دست راست یا چپ ، اگر یک اسباب بازی به او بدهید و او همیشه با یک دست ( مثلاٌ دست راست )  اسباب بازی را بگیرد  احتمالاً  در آینده راست دست خواهد شد . با این حال ممکن است بعداً این وضعیت تغییر کند . ممکن است تا دو سالگی چپ دست یا راست دست بودن کودک  مشخص  نگردد .

در این سن کودک با استفاده از حروف بی صدا و با صدا ، اصواتی از خود در می آورد و حرکات زبان و دهانش شروع به تغییر خواهند کرد .

هیچ زمان ثابت و مشخصی برای دندان در آوردن وجود ندارد ؛ اما معمولاً اولین دندان بین شش تا هفت ماهگی ظاهر می شود . اما ممکن است در برخی کودکان نخستین دندان در 13 ماهگی ظاهر شود . اولین علامت دندان در آوردن معمولاً آبریزش از دهان است . همچنین قبل از در آمدن دندان ، لثه ها قرمز و متورم می گردند و درد آنها ممکن است به گوش ها هم انتشار یابد . با این حال هیچ گاه بیماری هایی مثل اسهال ، تب و گوش درد را به دندان در آوردن کودکتان نسبت ندهید و همیشه با پزشک مشورت کنید .

هشت ماهگی

از این سن کودک در مقابل غریبه ها احساس نگرانی و ترس خواهد کرد. حدود یک ماه بعد اگر کودک را در اتاق تنها بگذارید دچار ترس و نگرانی جدایی از مادر خواهد شد .اوج این ترس و نگرانی از جدایی ، معمولاً در حدود 15 ماهگی است و پس از آن ، این نگرانی کاهش خواهد یافت . از هشت ماهگی رفتار کودک انعطاف پذیر می شود و برای اولین بار می خواهد که اسباب بازی هایش را با دیگران شریک شود. این سن زمان مناسبی است که او را با کتاب آشنا کنید و برایش کتاب بخوانید . از کتاب هایی با تصاویر بزرگ و رنگی استفاده کنید .

در هشت ماهگی کودک شما قادر خواهد بود :

1- درحالت خوابیده به شکم غلت بزند وحول محور بدنش بچرخد .

2- در حالت خوابیده به پشت ، سرش را بلند کند .

3- کلمات چند بخشی را بیان کند .

4- اشیاء خیلی کوچک را با انگشتانش  بگیرد .

5- سرش را به سمت صداهای آشنا برگرداند . در این سن می توانید به بررسی و آزمایش شنوایی کودک بپردازید ، به این ترتیب که پشت سر کودک ایستاده و صدای جغجغه در آورید و ببینید کودک سر خود را بر می گرداند یا نه .

نه ماهگی

کودک در این سن قادر است محدوده وسیعی  از احساسات و هیجانات مثل خوشحالی ، ترس ، عصبانیت و ناراحتی را بروز دهد و از این راه احساس خود را بیان کند . او ممکن است شروع به نشان دادن علائمی از استقلال و عدم اتکاء  به دیگران کند اما هنوز می خواهد مطمئن باشد که شما در کنارش هستید و در صورت نیاز به او کمک خواهید کرد.

قد او در این سن به طور متوسط 71 سانتیمتر و وزنش  حدود 8/8 کیلوگرم است . محدوده تغییر قد بین 69 تا 74 سانتی متر و محدوده تغییر وزن 8 تا 8/9 کیلوگرم است .

کودک شما در 9 ماهگی قادر خواهد بود :

1- به طرف اشیای بزرگ  دست دراز کند ، آنها را گرفته و از این دست  به آن دست بدهد.

2- برای گرفتن اشیاء از کنار خارجی  کف دست استفاده کند و ساچمه را با انگشت به طرف خود بکشد .

3- کلمات غیر اختصاصی مثل  ماما و دادا را بیان کند .

4- خودش را به وضعیت  ایستاده برساند .

5- به اطراف اتاق سرکشی کند .

ده ماهگی

برای اولین بار بعد از تولد ، در این سن ممکن است درباره تربیت کودک فکر کنید . تربیت کردن به معنی تنبیه  کردن نیست ، بلکه  آموزش مفهوم خوب و بد است . این اهمیت دارد که به خاطر داشته باشید که کودک نمی تواند بد باشد ،  زیرا کودکان هنوز راه غلط  را از درست تشخیص نمی دهند و نمی دانند کاری که می کنند درست است یا غلط . آنها با مشاهدات و تجربیاتی که کسب می کنند کم کم جهان اطراف  خود را می شناسند . آموزش و معرفی مفهوم کارهای خوب و بد در این مرحله ،  اولین قدم در کمک به تربیت صحیح کودک است . شما باید محدودیت هایی مناسب برای کودک در نظر بگیرید و او را مجبور به انجام آنها بکنید . ولی این کارها را با محبت و مهربانی انجام دهید . هیچ گاه  کودک خود را تهدید نکنید  که او را دوست نخواهید  داشت زیرا این گفته اثر بدی روی اعتماد به نفس او خواهد داشت . این امر اهمیت دارد که او بداند همیشه مورد علاقه شما قرار خواهد داشت .  حتی اگر کاری می کند  که مطابق  میل شما نیست .

هیچ گاه کودک خود را نزنید ، با این کار خشونت را به کودک یاد می دهید .

کودک شما در 10 ماهگی قادر خواهد بود که :

1- به تنهایی و بدون کمک بنشیند . در این حالت پشت  وی مستقیم و در حالت عمودی است .

2- دست خود را به اشیاء گرفته و بایستد و با گرفتن اشیاء راه برود .

3- صدای دیگران را تقلید کند .

4- کلمه نه یا نکن را می فهمد  هر چند ممکن است اطاعت نکند .

5- با استفاده از فنجان ، مایعات را می نوشد .

6- با  دیگران  توپ بازی می کند .

ادامه دارد ...

در قسمت بعد به مراحل رشد کودک یازده ماهه تا دوساله خواهیم پرداخت.

منبع : tebyan.net