ایِنترنت می تواند برای پدر و مادران و بچه ها به یک اندازه ترسناک باشد. ترسناک برای پدر و مادران چرا که می دانند بچه ها ممکن است به مطالب نامناسب در اینترنت برخورد کنند و ترسناک برای بچه ها، چون نمی دانند به چه سایتهایی بروند. با این حال کشش اینترنت برای بچه ها مقاومت ناپذیر است.

بر اساس نتایج تحقیقاتی که اخیرا در آمریکا انجا م شده ، بیشتر بچه های 8 تا 17 ساله اگر مجبور شوند بین رسانه ها ی تفریحی مانند تلویزیون ، رادیو، اینترنت و حتی تلفن یکی را انتخاب کنند، اینترنت را ترجیح می دهند.

بنابراین پرسشی که والدین با آن روبه رو هستند ، این نیست که آیا بچه ها باید از اینترنت استفاده کنند ، بلکه این است که چگونه از آن استفاده نمایند. خوشبختانه با صرف اندکی پول ، قدری وقت و آگاهی از محل شروع ، می توانید فضای اینترنتی مناسبی را برای  فرزند خود در کامپیوتر شخصی خانه پدید آورید.

نخستین نقطه آغاز به گفته کارشناسان تهیه نرم افزار صافی (filtering) است.

صرف نظر از آنکه مراجعه به چه سایتهایی را برای بچه خودغیر ممکن کنید ، اگر نرم افزار صافی در کامپیوتر نصب نشود تا بچه را از برخورد با مطالب مستهجن حفظ کند، به زودی دچار درد سر خواهید شد .

از میان نرم افزارهای  موجود در بازار ، چند برنامه کارکرد بهتری دارند. برنامهnetnanny (http://www.netnanny.com ) به خاطر سادگی ، جامعیت و انعطاف پذیری خود معروف است و این امکان را به پدر ومادران حتی تازه کارها می دهد که بجه های خود را از گزند مطالب غیر اخلاقی اینترنت حفظ نماید.

 برنامه دیگرCyber patrol است که از نشانی زیر قابل تهیه استhttp://www.surfcontrol.com .

پس از نصب نرم افزار صافی بهتر است مرورگر اینترنت را طوری تنظیم کنید که همیشه به هنگام شروع از یک سایت مناسب کودکان آغاز کند. در برنامه اینترنت اکسپلورر، کافی است به سایت مورد نظر بروید، منویTools را باز کنید، روی internet optionsکلیک کنید و سپس دکمهuse current را انتخاب کنید.

خوشبختانه سایتهای بسیاری مناسب کودکان در اینترنت وجود دارد که می توانید نقطه آغاز مرورگر را آنجا قرار دهید. برخی از آنها به قدری فراگیر هستند که چه بسا بچه ها هیچ وقت نیاز نداشته باشند از محدوده آن خارج شوند.

از این جمله می توان به چند سایت :

 سایتwww.yahooligans.com یکی از محبوبترین سایت های مناسب بچه هاست، سایتwww.mamamedia.com یکی از قدیمی ترین سایتهای مناسب بچه ها در اینترنت است و سایتwww.timeforkids.com  یک سایت خبری مناسب برای بچه هااست که پر از تصاویر گرافیک رنگارنگ می باشد .

منبع : tebyan.net