مهدکودک

آشنایی کودک با مهد کودک

کودک از 3 سالگی آماده ورود به مهد کودک می شود. اما در این بین نگرانی والدین و وابستگی کودک ، مشکلاتی پدید می آورد . به عبارتی از یک طرف والدین هنوز مطمئن نیستند کودکشان آمادگی لازم را برای رفتن به مهد کودک دارد و از طرفی دیگر کودک هنوز خود را وابسته حس می کند و ممکن است نخواهد از خانواده جدا شود . البته این امر برای همه بچه ها یکسان نیست و بعضی به راحتی محیط مهد کودک را می پذیرند و به آن دلبستگی پیدا می کنند . اما در مورد کودکان وابسته ، کارشناسان توصیه می کنندکه والدین برای حل این مشکل قاطعیت داشته باشند.اول فکر کنند چه چیزی به صلاح فرزندشان است، بعد تصمیم آخر را بگیرند.در این مورد نباید والدین احساساتی شوند ، باید بتوانند گریه های کودک را موقع ورود به مهد کودک تحمل کنند،مانند زمانی که گریه های کودک را موقع واکسن زدن تماشا می کنند . چرا که به گفته محققین" واقعاً مهد کودک مانند واکسن عمل می کند و می تواند فرزند ما رادر برابر آسیب های بسیاری واکسینه کند ."

در مورد بچه های وابسته ، برخی از کارشناسان معتقدند بهتر است ورود آنها را به مهد کودک، جلوتر بیندازیم.در این باره تابستان زمان مناسبی است ، چرا که کلاس پیش دبستانی تعطیل است و مهد کودک خلوت تر و مربی ها می توانند برای هر کودک زمان بیشتری را صرف کنند تا کم کم به محیط مهد کودک خو بگیرند از طرفی بچه ها می توانند از برنامه های تفریحی نیز بیشتر لذت ببرند.

چگونه بچه هایی راکه تمایلی به مهد کودک ندارند،متقاعد کنیم؟

درمورد مهد کودک ،والدین نباید انعطاف داشته باشند.چرا که اگر کودک بفهمد می تواند هر وقت که نخواست از رفتن به مهد کودک امتناع کند، دیگر قاطعیت و نفوذ شما از بین خواهد رفت.در حقیقت این کودک است که شما را تربیت می کند و فرمان می دهد.اما بهتر است از قبل، برایش مشخص کنید که او" باید" با شما همکاری کند و اگر به مهد کودک نرود ، مثلاً تنها می ماند.در روزهای نخست ورود کودکان به مهد کودک، والدین باید به هر ترتیب که شده از غیبت او خودداری کنند تا به تدریج،کودک با همه برنامه های مهد کودک آشنا شود و کم کم رابطه عاطفی با دوستانش پیدا کند.

 مهدکودک در تهران

مهدکودک

چطور ساعت خواب کودکان را تنظیم کنیم؟

اغلب خانواده ها در بیدار کردن فرزندانشان برای رفتن به مهد کودک یا مدرسه مشکل دارند.کارشناسان معتقدند خردسالان را می توان روزانه ده دقیقه تا یک ربع زودتر بیدار کرد تا به تدریج شب ها زودتر بخوابند. البته هیچگاه نباید برای زود خوابیدن آنها از اعمال زور و فشار استفاده کرد . چرا که این امر موجب تنش و استرس می شود . نباید کودکی را که به آسانی از خواب بر نمی خیزد تنبل نامید و یا کودکانی که هنگام صبح بشاش و چابک نیستند را مورد تمسخر قرار داد . کودک از این که مادر به اتاق او بیاید و پتو را از روی او بردارد و بگوید" بلند شو ، دیر است" وحشت دارد.اگر کودک برای رفتن به مهد کودک با صدای ساعت زنگ دار بیدار شود بهتر است تا با صدای زنگ دار مادر.

به جای این که با کودک وارد جنگ شویم و به زور او را بیدار کنیم،بهترین کار این است که بگذاریم ده دقیقه طلایی دیگر را به خواب و خیالبافی اختصاص دهد ، و از آن لذت ببرد،این را می توان با تنظیم ساعت عملی کرد .

اهمیت مهد کودک

اهمیت مهد کودک-یافته های علمی در زمینه های مختلف نشان می دهند که پشتیبانی از رشد و تکامل اولیه کودک نه تنها نتایج سرشار فوری برای کودک و والدینش در بر دارد،بلکه در بلند مدت موجب توانایی برای ایفای نقش در جامعه نیز می شود.پرداختن به تربیت کودک در سال های اولیه زندگی موقعیت بسیار مناسبی برای جلوگیری و یا کاستن از اشکالات یادگیری است و منافع ماندگاری برای خانواده و اجتماع دارد.پس می توان گفت که توجه به کودکان خردسال  منافع زیررابرای جامعه در بردارد:

بهره وری اقتصادی

مهد کودک و بهره وری اقتصادی-توجه هایی که موجب افزایش ظرفیت های بدنی و ذهنی کودک می شوند باعث افزایش تعداد دانش آموزان مدارس و پیشرفت و موفقیت در مدرسه وبه نوبه خود موجب بهره وری بیشتر اقتصادی می شود.

صرفه جویی در مخارج

کودکانی که آمادگی بدنی و ذهنی و اجتماعی بهتری دارند مرحله انتقال خانه به مدرسه را بهتر می گذرانند. از این رو ترک تحصیل و مردود شدن بچه ها کمتر دیده می شود و به برنامه های جبرانی کمتر هم نیاز هست و این باعث کاهش مخارج می شود.

 مهد کودک

مهدکودک

تقویت ارزش های اخلاقی و اجتماعی

مهد کودک و تقویت ارزش های اخلاقی و اجتماعی- ما ارزش های خود را از طریق کودکان منتقل می کنیم.برای نگهداری ارزش های اخلاقی و اجتماعی،باید از کودکان شروع کرد.ارزش هایی مانند همکاری،تعاون،رعایت حقوق دیگران، دفاع از حقوق خود و مراقبت از محیط زیست در سنین قبل از دبستان در کودک ریشه می دواند.

کمک به مراقبین کودکان و مادرها

با حضور کودکان درمهد کودک،بچه ها چند ساعتی در روز تحت نظارت و مراقبت افراد متخصص قرار می گیرند ، آموزش های لازم برای شروع مدرسه را در می یابند ، رفتار اجتماعی را می آموزند ، از بازی با همسالان لذت می برند ، محرک های لازم برای شکوفایی خلاقیت را در مهد کودک دریافت می کنند.از سویی دیگر مادرها می توانند برای کسب در آمد فعالیت کنند و نیز به تحصیل و فراگیری دانش امروزی بپردازند و زمینه های لازم را برای رشد و تکامل مطلوب فرزندان فراهم کنند.

بسیج اجتماعی

همان قدر که کودکان از بزرگسالان تأثیر می گیرند ، گاهی نیز بعضی رفتار کودکان ، تأثیر بسزایی بر بزرگترها می گذارد . پس کودکان می توانند نقطه جهشی برای اقدامات اجتماعی و سیاسی باشند که باعث ایجاد هماهنگی و سازماندهی یک امر اجتماعی می گردد.

اجتماعی شدن کودکان

کودک با ورود به مدرسه ، یکباره اجتماعی نمی شود ، بلکه پایه های روابط کودک با مدرسه در 2 یا 3 سال قبل ،ودر مهد کودک پی ریزی میشود. در مهد کودک بچه ها با همسالان خود ارتباط مستمر دارند ، و فرصت دارند تا مشکلات ارتباطی خود را حل کنند و در مدرسه مشکل دوست یابی نداشته باشند .

منبع:tebyan