آکایران :بغل گرفتن سلامت روانی را تضمین می کند

شاید اولین تصویر ذهنی که با شنیدن کلمه آغوش به ذهن بیشتر ما می رسد آغوش مادر باشد، که با هیچ آغوش دیگری قابل مقایسه نیست. آغوش در هر سنی برای انسان لذت بخش است، فرقی ندارد آغوش پدر و مادر باشد یا فرزندان، خواهر و برادر یا همسر.

فراوری:ه. منفرد -بخش خانواده ایرانی تبیان

هر انسانی از اینکه به آغوش گرفته شود یا عزیزی را به آغوش بگیرد، احساس رضایت و آرامش خاطر خواهد کرد، اما چرا آغوش تا این حد، آرامش بخش است؟

امن ترین جای دنیاست کجاست؟

طبیعی است که برای هر نوزادی آغوش مادری که ۹ ماه او را حمل کرده است، امن ترین جای دنیا باشد. آغوش مادر به نوزاد این پیام را می دهد که دنیا جای امنی است و او کودکی دوست داشتنی است که مادر از وجود او خوشحال و راضی است.
اریکسون، یکی از روان شناسان برجسته معتقد بود از زمانی که نوزادی به دنیا می آید تا سن ۲ سالگی دوره شکل گیری دلبستگی ایمن است. دوره ای بسیار مهم که رفتارهای نادرست و بی توجهی مادر به کودک در این دوره می تواند زمینه ساز مشکلات عاطفی و رفتاری فرد در آینده شود.
بنا به گزارش آکاایران : یکی از نیازهای بسیار مهم هر کودکی در این سنین نیاز به آغوش مادر است، در صورتی که مادری به هر دلیلی مثلا ترس از وابستگی یا بغلی شدن نوزاد یا وسواس، فرزندش را بسیارکم در آغوش بگیرد، باعث دلبستگی ناایمن در نوزاد می شود. این فرد ممکن است در سال های بعدی زندگی اش به انسانی به شدت وابسته که همواره در جستجوی محبت از دیگران است، تبدیل شود، انسانی که مدام از دیگران توقع مهر و محبت دارد و گاهی این نوع رفتار ها باعث خستگی طرف مقابل می شود و می تواند در زندگی مشترک فرد در آینده تاثیر منفی بگذارد.

بعد از نیاز به امنیت، نیاز به عشق یکی از مهم ترین نیازهای روانی هر فردی است و در آغوش کشیدن یکی از رفتارهایی است که عشق و محبت ما را نشان می دهد

کودک تان را سپر بلای آسیبها نکنید

کودکانی که مورد بی محبتی قرار می گیرند، ممکن است در آینده بیشتر در معرض انواع اعتیاد ها  قرار بگیرند چراکه تصویر ذهنی این افراد نسبت به خودشان مطلوب نیست و آن ها خود را موجودی دوست داشتنی نمی بینند. این افراد در دوره بزرگسالی نمی توانند خیلی راحت در برابر مشکلات بایستند و همواره از احساس ناامنی رنج می برند و ترس  و اضطراب همراه آن ها خواهد بود. بنابراین مادر ها باید به خاطر داشته باشند نوزادان به آغوش آن ها نیاز دارند و هرگز از در آغوش گرفتن نوزادان به هیچ دلیلی امتناع نکنند.

یک نیاز دوطرفه

اما تنها نوزادان نیستند که به آغوش گرم مادر  و حتی پدر نیاز دارند بلکه والدین هم هنگامی که نوزادشان را در آغوش می گیرند احساس شادی، آرامش و امنیت می کنند. در واقع نیاز به در آغوش گرفتن و در آغوش کشیده شدن، نیازی است که همیشه و در هر سنی با ماست و هرگز در هیچ سنی از آن بی نیاز نیستیم.
در آغوش گرفتن یکی از نمادهای ظاهری احساسات ماست و هر چقدر هم ما یک نفر را دوست داشته باشیم تا زمانی که این محبت و عشق را در کلام و رفتارمان نشان ندهیم طرف مقابل اعم از فرزند یا همسر و... نمی تواند متوجه آن شود.

کودکانی که مورد بی محبتی قرار می گیرند، ممکن است در آینده بیشتر در معرض انواع اعتیاد ها قرار بگیرند، چراکه تصویر ذهنی این افراد نسبت به خودشان مطلوب نیست و آن ها خود را موجودی دوست داشتنی نمی بینند

پدری که خجالت می کشد

گاهی پدر ها خجالت می کشند دختر نوجوان خود را بغل کنند یا مادر ها ترجیح می دهند پسر نوجوانشان را کمتر بغل کنند، در حالی که این تصورات کاملا اشتباه است. فرزندان در سنین نوجوانی همچنان به توجه و آغوش والدین خود نیاز دارند و در صورتی که این نیاز در خانواده تامین نشود ممکن است آن را در محیطی خارج از خانه بجویند.
گفتنی است دختر ها در سنین ۱۲ تا ۱۸ سالگی به شدت به توجه و مهر و محبت پدرشان نیاز دارند و پسر ها هم به محبت و حتی آغوش مادر، بنابراین اصلا از اینکه فرزند نوجوانتان را در آغوش بگیرید و او را نوازش کنید، خجالت نکشید.
از سوی دیگر، وقتی والدین در حضور فرزندان به یکدیگر محبت می کنند و حتی یکدیگر را در آغوش می گیرند، به کودکان خود این پیغام را می دهند که آن ها همدیگر را دوست دارند و خانواده محیط پرمهر و امنی است و همین طور که پدر و مادر، یکدیگر را دوست دارند، آن ها را نیز دوست دارند.
یادمان باشد بعد از نیاز به امنیت، نیاز به عشق یکی از مهم ترین نیازهای روانی هر فردی است و در آغوش کشیدن یکی از رفتارهایی است که عشق و محبت ما را نشان می دهد.

منبع : تربیت روانی کودک