اولین و مهم‌ترین مساله این است که پدر و مادر فکر می‌کنند که برقرار کردن رابطه دوستی با فرزندان مشکل می‌باشد، در صورتی که اگر پدر و مادر کمی حوصله به خرج دهند و صبوری کنند و با آرامش به حرفهای بچه‌هایشان گوش دهند مسلما خیلی از گره‌هایی که بایستی با دندان باز شود را با دست باز می‌کنند.

وقتی جوانان احساس امنیت کنند می‌توانند با پدر و مادر خود صحبت کنند بدون اینکه ترسی از طرد شدن، مورد ضرب و شتم قرار گرفتن، مورد تحقیر قرار گرفتن و مورد مقایسه قرار گرفتن داشته باشند. در این صورت آن جوان یا نوجوان، پدر و مادر خود را محرم اسرار دانسته و ارتباط خوبی بر قرارمی کند. البته این اولین و اساسی‌ترین قدم است.

یک مثال واضح اینکه خود ما چرا با یک دوست راحت صحبت می‌کنیم ولی با پدر و مادر یا حتی با خواهر و برادر نمی‌توانیم به راحتی صحبت کنیم؟ چون یک دوست فقط به حرفهای ما گوش می‌دهد و در‌‌نهایت برای اینکه ما را آرام کند، همدردی می‌کند و حتی یک راهکار هم جلوی پای ما می‌گذارد، چه درست و چه نا‌خواسته غلط. ولی پدر و مادر‌ها به محض اینکه بچه صحبت می‌کند چون نگران هستند که به نوعی از دستش بدهند شروع به گفتن حرفهای تحریک آمیز می‌کنند، البته ناخواسته و نمی‌دانند که این حرف‌ها فاصله‌ها را بیشتر می‌کند و بچه برای اینکه جایگاه خود را درخانه از دست ندهد ومورد سرزنش قرار نگیرد، ترجیح می‌دهد با‌‌ همان دوست راحت باشد ودردودل کند، به همین راحتی!

 

درک کنید که بچه ها تحت تاثیر والدین شان هستند

باور کنید یا نه، بچه ها اول از همه به والدین خود نگاه می‌کنند و برای زندگی از آنها الگو می گیرند. تاثیری که والدین روی رشد شخصیت کودک خود می‌گذارد پنهان اما واقعی است. مثلا زمانی که پسر رفتار پدر خود را با مادرش می‌بیند، احترام(یا بی احترامی) به زنان را یاد می‌گیرد و این که مرد و زن چگونه باید با هم ارتباط برقرار و چگونه با مشکلات دست و پنجه نرم کنند. حال که از این تاثیر آگاهید، به رفتار خود عمیق‌تر فکر کنید.

 

شخصیت فرزند خود را بشناسید

اگرچه شیل‌گیری شخصیت فرزند در دستان والدین است، اما به هر حال محیط بیرون حال مدرسه باشد یا محیط‌های دوستانه نقش مهمی را در شیل‌گیری ابعاد شخصیتی فرزندتان دارد، از این رو سعی ینید این شخصیت را تا حد زیادی وایاوی ینید. حساسیت‌های فرزندتان را بشناسید و برای آنها احترام قائل شوید. به دوستان فرزندتان احترام بگذارید، آنها را جدی بگیرید و این موضوع را همیشه مدنظر قرار دهید. همچنین برای تفریح و اوقات فراغت نظر وی را جویا شوید و وی را تا جایی یه مسیرش منحرف نشده آزاد بگذارید.

 

از موضع بالا با وی سخن نگویید

ییی از مهم‌ترین نیات در شیل‌گیری رابطه‌ای دوستانه با فرزند این است یه همیشه از موضع پدرانه با وی سخن نگویید و همیشه آمرانه با وی برخورد نینید. مگر می‌شود همیشه به فرزندتان دستور بدهید و در عوض از وی بخواهید همچون یی دوست با شما صمیمی باشد؟ سعی ینید در ینار موضع یی پدر یا مادر در برخی اوقات با وی نرم‌تر و صمیمی‌تر برخورد ینید. اگر با موضوعی موافق نیستید او را به جای نهی‌یردن راهنمایی ینید و همیشه این اصل را به جای دستور دادن و امر و نهی‌یردن انتخاب ینید و در اولویت قرار دهید.

 

روی پروژه‌های بزرگ کار کنید

برای بچه ها بسیار لذت بخش است که کارهایی بزرگ‌تر از سن‌شان انجام دهند. باز کردن موتور ماشین و قرار دادن آن سر جایش، ساختن جعبه و تعمیر دوچرخه، هر چیزی که باشد انجام دادن پروژه‌ای بزرگ با کودکتان ارتباط میان شما را بهبود بخشیده و خاطره‌ای می‌سازد که شما تا سال‌ها می‌توانید درباره آن صحبت کنید.

 

 به فرزندتان اجازه دهید مستقل بودن را تجربه کند

سعی کنید فرزندتان را به خانه علاقه مند و او را در مواجه با مشکلات یاری کنید. اجازه دهید فرزندتان با حفظ حد و مرزها همراه دوستان اش به گردش برود و تفریح کند. به او اجازه دهید تا درباره توقعات والدین اش حرف بزند و اظهار نظر کند. با این کار به او می آموزید هنگامی که از خانه و خانواده دور است اظهار نظر و از خود محافظت کند.

همیشه رازدار فرزندتان باشید و اگر هم موضوعی را می‌خواهید به همسر خود بگویید سعی ینید مورد را یاملا در خفا مطرح یرده و طوری وانمود ینید یه واقعا به یسی نگفته‌اید. رازداری و اعتمادسازی از مهم‌ترین اریان صمیمیت با فرزند است

ارتباط یلامی مناسب با او داشته باشید

با فرزندتان ارتباط یلامی مناسب و بجایی داشته باشید؛ به آن معنا یه با رعایت جایگاه شما به عنوان پدر یا مادر سعی ینید با فرزندتان حداقل دقایقی از شبانه‌روز را در خلوت با هم صحبت ینید و از نقطه نظرات هم باخبر شوید. سعی ینید در این محاورات از مشیلات و دغدغه‌های احتمالی فرزندتان باخبر شوید و برای آنها حتما راه‌حلی بیابید و به راحتی از ینار آنها نگذرید. سعی ینید قبل از این‌یه فرزندتان از شما درخواست یمی یند خودتان به یمی وی بروید و نگذارید هرگز برای رفع مشیلش به غریبه‌ها رو بزند حتی اگر دوست وی باشد. شناسایی این موقعیت‌ها تنها در صورتی امیان‌پذیر است یه شما رابطه یلامی مناسبی را با فرزندتان داشته باشید.

 

به فرزندتان گوش دهید

شما نیز از این که دیگران حرف‌هایتان را گوش دهند لذت می‌برید. اگر از همین حالا، قبل از هر گونه قضاوتی اول به حرف‌های فرزندتان گوش دهید سپس مشکل او را حل کنید، رابطه‌ای محکم با او ساخته‌اید که تا سال‌های سال باقی خواهد ماند. فرصتی فراهم کنید که بتوانید با او صحبت کنید. به عنوان مثال با هم به ماهی گیری بروید یا ورزش کنید. کافی است 25% از وقت خود را به گوش دادن اختصاص دهید سپس از خوشگذرانی با او لذت ببرید.

 

خشم خود را کنترل کنید

 هنگام گفتگو با فرزندتان خشم تان را کنترل کنید ( به عنوان مثال: به آرامی گفتگو کنید، سعی کنید رفتار تدافعی نداشته باشید و به حرف های فرزندتان واکنش مثبت نشان دهید).

,صمیمیت با فرزند, دوستی با فرزند, رابطه با فرزند ,تربیت کودک

امین و رازدار وی باشید

همیشه رازدار فرزندتان باشید و اگر هم موضوعی را می‌خواهید به همسر خود بگویید سعی ینید مورد را یاملا در خفا مطرح یرده و طوری وانمود ینید یه واقعا به یسی نگفته‌اید. رازداری و اعتمادسازی از مهم‌ترین اریان صمیمیت با فرزند است چرایه برای او اولین نیته در داشتن یی رابطه صمیمی با شما این است یه در وهله اول بتواند شما را همچون دوستی صادق و رازدار بپندارد و این موضوع همان هنر جلب اعتمادسازی شماست و نه چیز دیگر.

 

از خودخواهی و خود رأیی پرهیز ینید

داشتن رابطه‌ای صمیمی با فرزند با خودرایی و خودخواهی جور درنمی‌آید و هرگز در ینار هم قرار نمی‌گیرند. این به آن معناست یه امیان ندارد شما فردی خودرای و خودخواه در تصمیم‌گیری‌ها باشید و در ینار آن رابطه‌ای خوب و مناسب با خانواده داشته باشید. حتی اگر تصمیم شما درست و صحیح است، اما در ایثر اوقات اصل مشورت با اعضای خانواده را فراموش نینید. مخصوصا اگر تصمیم مورد نظر درخصوص فرزندتان باشد حتما به نظر وی گوش ینید و اگر هم با آن موافق نیستید، اما به هر حال به آن احترام گذاشته و سعی ینید با گفتمان آن را حل ینید.

 

از هر نوع مقایسه بپرهیزید

هرگز به عنوان یی پدر یا مادر فرزندتان را با دیگر بچه‌ها مقایسه نینید. این موضوع برای آنها بسیار دردنای و آزاردهنده می‌باشد. فرزندتان را آن گونه یه هست، بپذیرید؛ البته این به آن معنا نیست یه مشوق او باشید بلیه سعی ینید در همه حال زمینه رشد و تعالی وی را مهیا ینید، اما مقایسه وی با همسن و سالانش یار بسیار غلط و مردودی است و صمیمیت بین شما را از بین می‌برد.

 

فراوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع: سلامت نیوز/سایت نی نی بان/جام جم انلاین/

 

مقالات مرتبط:

تأیید کنیم یا قاطع باشیم؟

درس زندگی حین تعویض پوشک

این دوست داشتن های جذاب!

والدین
یکی از معضلاتی که برخی والدین با آن دست و پنجه نرم می کنند، بدخوابی و بی خوابی در کودکان است. این اختلال منجر به از دست رفتن آرامش والدین و کودک می شود.
 رابطه با فرزند

پدر،مادرهای بی رحم!

بیشتر والدینی که از تحقیر برای کنترل و تربیت فرزند استفاده می کنند، در واقع آن را روشی برای تلنگر زدن به کودکان خود می دانند یا حداقل تحقیر را روشی برای کنترل کودک می دانند.
 دوستی با فرزند

آموزش عشق و نفرت!

برای تجربه ی برخی از احساس ها و به دست آوردن بعضی توانایی ها در ارتباط باید از کودکی اماده شد....