هر چه ما به فرزندانمان سهل بگیریم باعث نمی شود که دنیا به آنها سخت نگیرد.

محسن دوران کودکی سختی را سپری کرد. پدرش در یک کارخانه نساجی کارگر بود. بعد از ورشکستگی کارخانه، روزگار را با نان کارگری ساختمان می گذراندند. پدر صبح تا شب کار می کرد تا خانواده ش را اداره کند. شکر خدا توانسته بود بچه ها را به مدرسه بفرستد تا در آینده برای خودشان کسی بشوند. آنها که کم و بیش درس می خواندند، هیچ وقت بدون وسایل ضروری مثل کیف، دفتر و قلم نمانده بودند. اما ته دلشان آرزوهایی بود که می دانستند مجالی برای مطرح کردنش نیست. دفتر فانتزی بغل دستی، جامدادی آهن ربایی سینا و کتونی خوش رنگ مهرداد را نمی شد نادیده گرفت.

بچه ها این قدر خوب تربیت شده بودند که قدر زحمات پدر را بدانند و خواسته ای دور از توان او نداشته باشند. اما به هرحال ذهن کودک مانند لوح سفیدی است که تمام خاطرات خوب و بد، داشته ها و نداشته ها را ثبت می کند.  تا اینکه محسن بعد از تحصیلات دانشگاهی توانست شغل خوبی پیدا کند و دغدغه ی مسائل مالی را نداشته باشد. از طرف دیگر سعی می کرد پدر خوبی برای فرزندش باشد. دائم مراقب بود پسرش کم و کسری پیدا نکند. فقط کافی بود پسرک از کنار مغازه ای رد شود. پدر رد نگاه او را دنبال می کرد و هرچه را طلب کرده بود، برایش فراهم می نمود.
بعد از مدتی از طرف مدرسه به محسن زنگ زدند و از پرخاشگری و روحیه ی طلبکارانه ی فرزندش به او گله نمودند. او که انتظار چنین چیزی را نداشت در فکر فرو رفت: کجای زندگی برای فرزندش کم گذاشته بود؟


 

گاهی به فرزندمان «نه» بگوییم
درست است که هفت سال اول زندگی، دوران سروری کودک است اما والدین باید به این موضوع توجه داشته باشند همه ی خواسته های او قابلیت برآورده شدن ندارند. یک مادر این نکته را به خوبی می داند که طفل شش ماهه هرقدر به غذای بزرگسالان مشتاقانه نگاه کند، نمی تواند ذره ای از آن را بخورد. چون معده ی فرزندش آمادگی و تحمل هرچیزی را ندارد.
پدر و مادر باید بدانند با درخواستهای گوناگون کودک چگونه برخورد نمایند. فرض کنید به مهمانی یکی از اقوام رفته اید. فرزند شما در آن مدت با اسباب بازی بچه ی صاحب خانه مشغول است و به آن علاقه نشان می دهد. هنگامی که می خواهید خداحافظی کنید کودک با گریه می خواهد اسباب بازی را همراه خود بیاورد. در این زمان صاحب خانه از سر لطف و محبت می گوید آن اسباب بازی را هم با خود ببرید. در این زمان والدین نباید زیر بار گریه ی فرزندشان بروند. در اینگونه موارد لازم است با محبت و بازی، حواس کودک را از آن اسباب بازی پرت کرده و بدون اینکه آن را همراه خود بیاورند، از میزبان تشکر کرده و خداحافظی نمایند.

تصور اینکه که فرزند ما نباید هیچ کمبودی داشته باشد اشتباه است. این نکته را والدین باید بدانند که مدیریت آنها بر زندگی پسر یا دخترشان همیشگی نیست. بنابراین باید آنها را برای روزی که مستقل می شوند آماده نمایند


احساس نیاز را در نوجوان خفه نکنیم

تصور اینکه که فرزند ما نباید هیچ کمبودی داشته باشد اشتباه است. این نکته را والدین باید بدانند که مدیریت آنها بر زندگی پسر یا دخترشان همیشگی نیست. بنابراین باید آنها را برای روزی که مستقل می شوند آماده نمایند. آنان به طور طبیعی در زندگی شخصی و خانوادگی خود با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

تربیت پدر و مادر باید به گونه ای باشد که آنها مهارت روبرو شدن با کسری ها و احساس نیاز و خردورزی جهت بافتن  راه حل مسائل را بیاموزند. به عنوان نمونه والدینی که همه چیز را برای پسر یا دخترشان فراهم کرده اند، باید بدانند که فرزندشان در جایگاه همسر و هنگام فراز و نشیب ها، خودداری لازم را نخواهد داشت و به بهانه ی هر کاستی زندگی خود را تباه شده می داند. زیرا آنها یاد نگرفته اند که درصورت بروز مسأله ای که خوشایندشان نیست صبوری کنند. در نتیجه به سرعت دچار احساس ناامیدی و شکست می شوند.


بچه ها باید دنیای واقعی را بشناسند
این موضوع اهمیت کلیدی و اساسی دارد. ما باید شناخت صحیحی نسبت به ماهیت دنیا داشته باشیم و آن را به فرزندمان متقل کنیم. واقعیت، این است که انسان برای تمتع مطلق آفریده نشده. در کنار هر خوشی و لذت، درد و رنجی وجود دارد. در ذات دنیا این نیست که فرد به هرچه می خواهد و مطابق میل اوست برسد. به همین دلیل انسان در متون دینی از آرزوهای دور و دراز نهی شده است.

اگر ما بدانیم که خوشی های دنیا پایدار نیستند، در هنگام ناملایمات، کمتر دچار احساس یأس می شویم. گاهی فرد در زندگی برای خود اهداف پسندیده ای هم دارد اما باید بداند که ممکن است با وحود تلاش ‍ های بسیار به برخی از آنها نرسد. والدینی که این موضوع را می دانند سعی می کنند فرزندشان را برای چنین روزی آماده کنند و برآورده نکردن همه ی خواسته های کودک یا نوجوان را تمرینی تلقی می کنند که می تواند او را برای چنین مواقعی قدرتمند و استوار سازد. بنابراین معنای محبت این نیست که همه ی سنگ ها را از پیش پای فرزندمان دور کنیم. بلکه خوب است بگذاریم گاهی زیر نظر ما پایشان به کلوخی بخورد و اندکی زخم بردارد.

 

فاطمه باقری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net