رویای داشتن کودکی مودب که به دیگران احترام می گذارد تنها یک راه دارد...

 

شاید می توان گفت هنری که امروز مانند دیروز ها نیست و به دست فراموشی سپرده شده است، احترام به دیگران، علی الخصوص به بزرگان است. در واقع یکی از مهارت های ارتباطی که در گذشته قدر و قیمتی داشت و همه برای آن سر و دست می شکانند، احترام به یکدیگر بود.
حال آنکه در جامعه امروز بی توجهی به این امر در رفتار ها دیده می شود و تنها با کمک و راهنمایی والدین، رفتار فرزندان در جامعه بهبود می یابد. در واقع با توجه به اینکه ابزارهای ارتباطی زیادی فرزندان را احاطه کرده است اما هیچ یک از آن ها نمی توانند مانند والدین، مقوله احترام گذاشتن و اجتناب از رفتارهای غیراخلاقی را آموزش دهند.


آینه ای باشید برای کودکانتان
نوع و جنس کارهایی که شما از فرزندانتان می خواهید، به مرور زمان به آن ها احترام گذاشتن را می آموزد. به طور مثال شما می توانید به فرزند خود بگویید، بهتر است زمانی که در یک مهمانی فرد مسنی به جمع می پیوندد، به نشانه احترام از جایش برخیزد. اگر آن فرد مکان مناسبی برای نشستن ندارد، شما به همراه فرزندتان می توانید صندلی خود را در اختیار او قرار دهید. هر چند این نکات بسیار کوچک است اما به مرور زمان و غیر مستقیم، می توان نکات مهمی را در خصوص رفتار با دیگران به فرزندان گوش زد کرد.


قوانین یک زندگی جدی
وقتی تصمیم می گیرید مهارتی را به بچه ها آموزش دهید، به نوعی در کنار آن مسئولیت پذیری را هم به آن ها می آموزید. حال اگر فرزند شما مهارتی را که آموخته است به درستی انجام نمی دهد، بهتر است قبل از آموزش به او یادآوری کنید در صورت عدم پیروی از قوانین تنبیه خواهد شد. احترام گذاشتن به دیگران هم یکی از این مهارت ها است. معمولا نوجوانان زمانی می توانند زندگی بهتری را در آینده تجربه کنند که در این سنین قوانین زندگی را بیاموزند و درک کنند. یکی از نکات حائز اهمیت این است که فرزندان بدانند، احترام نگذاشتن به دیگران تبعات بسیاری دارد، حال آنکه لازم است، آنها با عواقب کار هایشان آشنا شوند حتی اگر احساس می کنند که غیر منصفانه است. اگر می خواهید فرزندتان احترام گذاشتن را بیاموزد باید در جزئی ترین رفتار هایتان آن را نشان دهید. فرزند شما ریزبین تر از آن است که شما فکر می کنید.

یادتان باشد بچه های امروز متفاوت هستند. آن ها علاقه ای به گوش کردن نصحیت های طولانی مدت ندارند. به نوعی می توان گفت آن ها فرزندان عصر سرعت هستند. بهترین نوع خوراک ذهنی که می توان برای آن ها تجویز کرد، پند و اندرز فست فودی است

اعتماد کنید
شما باید با رفتار هایتان به فرزندانتان اعتماد کردن را یاد بدهید. برچسب دروغگویی به فرزندانتان نزنید. در جمع دوستانه و خانوادگی به صحبت های آن ها گوش دهید و دیگران را هم به گوش دادن ترغیب کنید. به فرزندانتان بیاموزید که نباید از اعتماد شما سوء استفاده کنند. اگر شما به آن ها و خواسته هایشان احترام بگذارید به آن ها می آموزید که به خواسته های شما احترام بگذارند و از اعتماد شما سوء استفاده نکنند. آن ها باید یادبگیرند چیزهایی که به دست آورده اند به راحتی از بین نبرند. فرزندان به مرور می آموزند، اعتماد و احترام ارزشمند ترین وجه زندگی است که نباید از دست دهند. این موضوع به فرزندان شما یاد می دهد که احترام و اعتماد قیمتی ترین ارزشی است که اگر هر انسانی آن را داشته باشد در میان مردم برنده محسوب می شود.


کوتاه سخن بگوییم
یادتان باشد بچه های امروز متفاوت هستند. آن ها علاقه ای به گوش کردن نصحیت های طولانی مدت ندارند. به نوعی می توان گفت آن ها فرزندان عصر سرعت هستند. بهترین نوع خوراک ذهنی که می توان برای آن ها تجویز کرد، پند و اندرز فست فودی است. آن ها منتظر ردیف شدن قطار کلمات نیستند بلکه اگر به آن ها کوچک ترین مسائل را در کمترین زمان و عملی و غیر مستقیم بیاموزیم تاثیر گذاری اش بیشتر است. در بسیاری موارد اشاره به ارزشهای اجتماعی در یک داستان کوتاه آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما به آن ها و خواسته هایشان احترام بگذارید به آن ها می آموزید که به خواسته های شما احترام بگذارند و از اعتماد شما سوء استفاده نکنند


ذره بینی در دست کودکان
اگر می خواهید فرزندتان احترام گذاشتن را بیاموزد باید در جزئی ترین رفتار هایتان آن را نشان دهید. فرزند شما ریزبین تر از آن است که شما فکر می کنید. به طور مثال ممکن است شما در حال گفت و گو با شخصی باشید که در مواردی دیدگاه هایتان با یکدیگر هم جهت نباشد. زمانی که شما صبر پیشه می کنید و به صحبت فرد مقابل گوش می دهید به نوعی احترام گذاشتن را به فرزندتان می آموزید. همچنین زمانی که کودکان مورد تشویق قرار می دهید، در فعالیت هایش رو به جلو حرکت می کنند. شما می توانید برای قدردانی از رفتار هایشان هدیه تهیه کنید و آن ها را مورد تحسین قرار دهید.

 

 هانیه ورشوچی
بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net