خشم حالتی عاطفی و یکی از هیجانات طبیعی بدن است که از تحریک ملایم تا عصبانیت شدید تغییر می کند. همه ما انسان ها این احساس را بارها تجربه کرده ایم. هر وضعیتی که ما را ناکام کند، می تواند باعث ایجاد احساس خشم شود.

 این احساس مانند سایر عواطف با تغییرات فیزیولوژیک همراه است؛ بدین گونه که وقتی انسان عصبانی می شود، ضربان قلب و فشارخون او بالا می رود و سطح هورمون هایی مثل آدرنالین افزایش می یابد. این احساس در عین طبیعی بودن، زمانی که از کنترل خارج شود، چهره ای مخرب به خود می گیرد و برای انسان دردسرساز می شود. به بیانی دیگر هنگامی که خشم با پرخاشگری همراه شود، مشکلاتی را در پی خواهد داشت که هم برای خود فرد و هم برای اطرافیان زیان آور است.


پرخاشگری و خشونت نه تنها در بزرگسال ها، بلکه در کودکان هم تبدیل به معضلی شده است که باید مورد بررسی قرار گیرد.کمتر مادری را پیدا می کنیم که این موضوع، مسئله فرزندش نباشد. این امر نشان می دهد که پرخاشگری در کودکان در حال افزایش است. ورودی های اطلاعات همچون اینترنت، بازی های کامپیوتری، فیلم ها یا موزیک هایی با مضامین خشن و….. مواردی هستند که که زندگی ما را فراگرفته اند و به کودکان ما آسیب می رسانند. فرزندان ما در معرض این منابع، به طور ناخودآگاه یاد می گیرند که خشونت و پرخاشگری تنها شیوه ای است که به واسطه آن می توانند مشکلاتشان را حل کنند.
ازاین رو لازم است مهارت هایی را برای کنترل این هیجان آموخت و از طریق به کاربردن شیوه هایی ساده و عملی، تمرین کرد تا به واسطه آن ها به کودکان مان بیاموزیم که راه های مثبت و مناسب تری برای ابراز احساساتشان وجود دارد که با به کاربستن آن ها می توان زندگی سالم تر و آرام تری داشت. البته همه می دانیم که ما به عنوان بزرگسال هایی در نقش پدر یا مادر، نخست باید خود مهارت های کنترل خشم را بیاموزیم و اجرا کنیم و سپس به کودکانمان یاد دهیم. موثرترین و عملی ترین راه برای این که به کودک یاد دهیم چگونه با احساس عصبانیت خود رفتار کند، رفتار ما والدین است که بهترین الگو در مقابل دیدگانش هستیم. همان طور که می دانیم بچه ها با دیدن می آموزند نه با شنیدن. 

هنگامی که کودک پرخاشگری می کند، می توانیم با کاربرد این واژه ها او را در شناخت احساساتش یاری کنیم. مثلاً به او بگوییم: به نظر می رسد تو خسته ای، یا فکر می کنم ناراحتی، یا چه چیزی تو را کلافه کرده، و…. کم کم کودک هم به احساسات خود شناخت پیدا می کند و هم کاربرد واژه ها را یاد می گیرد و می تواند حس خود را به درستی در قالب کلمات بر زبان بیاورد

بیایید از مثال های روزمره زندگی استفاده کنیم. فرض کنید پدری در کنار فرزندش مشغول انجام کارهایش است. ناگهان تلفن او زنگ می خورد و خبری ناخوشایند به او می دهند که او را خشمگین می کند. کودک در حال نگاه کردن است و حالات و رفتار پدرش را زیر نظر دارد. دراین حال، پدر اگر هوشیار باشد به این که فرزندش نظاره گر اوست و تمام رفتارهایش را ضبط می کند، از این فرصت استفاده می کند تا بهترین عملکرد را داشته باشد؛ بدین صورت که به فرزندش با لحنی آرام بگوید در حال حاضر من به دلیل مشکلی که در کارم پیش آمده عصبانی هستم و به همین سبب برای این که آرام شوم تا بتوانم راه حل مناسبی پیدا کنم، نیاز دارم تا کمی پیاده روی کنم و بر احساس عصبانیتم مسلط شوم. نحوه عکس العمل ما در چنین موقعیت های روزمره زندگی، بهترین راه برای آموزش کنترل خشم به کودکان است؛ چراکه کودکان لحظه به لحظه در حال کپی برداری از رفتار والدین هستند.
یکی دیگر از راهبردهای کنترل خشم در کودکان در زمان هایی کاربرد دارد که کودک نسبت به والدین خشمگین شده و پرخاشگری او در ارتباط با والدین است. این لحظات از سخت ترین زمان های تربیت و پرورش کودک است. در این موقعیت ها ما باید بسیار هوشیار باشیم؛ چراکه اگر دقت نکنیم، پرخاشگری کودک به هیجانات ما دامن می زند و بدون این که متوجه شویم، خشم او به ما هم سرایت می کند. حواسمان باشد داد و فریادکردن و پرخاشگری مسری است و اگر به این موضوع واقف نباشیم، ما هم ادامه دهنده رفتار او می شویم. در چنین حالت هایی بهترین راه حل، پیشگیری است؛ یعنی می توان با وضع قوانینی اندک، از بروز این اوضاع تا حدی جلوگیری کرد.
 به عنوان مثال در اوقاتی که کودک آرام است، می توانیم در مورد وضع قرارهایی در خانه با هم صحبت کنیم و به توافق برسیم؛ قرارهایی که هم پدر و مادر و هم فرزندان به آن پایبند باشند. مثلاً می توانیم با هم قرار بگذاریم هنگام عصبانیت در مورد مشکل مان صحبت نکنیم. بگذاریم کمی آرام شویم و احساس خشم در ما فروکش کند، سپس بنشینیم در مورد موضوعی که ما را عصبانی کرده است، صحبت کنیم. اگر در مواردی کودک به این قرارها توجهی نکرد، بعد از یادآوری قوانین او را تنها می گذاریم و به سروصدای او واکنشی نشان نمی دهیم تا زمانی که آرام شود و بعد با او صحبت می کنیم. به مرور کودک یاد می گیرد برای حل مشکلش باید به جای دادکشیدن و فریادزدن صحبت کند.

عصبانیت

 گاهی کودکان ما به سبب این که یاد نگرفته اند چگونه خشم خود را ابراز کنند، پرخاشگری می کنند. ممکن است فرزند ما برای ابراز احساسات خود واژه ها را نشناسد. بنابراین می توانیم به شناخت و دریافت کودک در این زمینه کمک رسانیم. مثلاً می توانیم به او بگوییم بیا با هم بنشینیم و در مورد واژه هایی که می توان برای بیان احساس استفاده کرد، فکر کنیم. سپس با هم آن ها را فهرست کنیم و به دیواری بچسبانیم. مثلاً واژه هایی همچون عصبانیت، ناراحتی، خستگی، ناامیدی، آشفتگی، ترس…..


 بنابراین هنگامی که کودک پرخاشگری می کند، می توانیم با کاربرد این واژه ها او را در شناخت احساساتش یاری کنیم. مثلاً به او بگوییم: به نظر می رسد تو خسته ای، یا فکر می کنم ناراحتی، یا چه چیزی تو را کلافه کرده، و…. کم کم کودک هم به احساسات خود شناخت پیدا می کند و هم کاربرد واژه ها را یاد می گیرد و می تواند حس خود را به درستی در قالب کلمات بر زبان بیاورد.
 بعد از این که کودک به این درک و فهم رسید، می توان راه های عملی کنترل خشم را به او آموزش داد و به او یاد داد هنگام عصبانیت به جای پرخاش و فریادزدن می توان کارهایی انجام داد تا به نحو شایسته ای عصبانیت را تخلیه کرد و تحت کنترل درآورد. کارهایی مثل توپ شوت کردن، نقاشی کشیدن روی کاغذ، آوازخواندن، موسیقی گوش کردن و انواع کارهایی که می توان برای کنترل خشم کشف کرد و به کار برد. هروقت کودک هریک از این کارها را انجام داد، او را تشویق و تحسین کنیم.
آموزش خود کنترلی باید از کودکی شروع شود و در نوجوانی هم ادامه یابد. بسیاری از آدم ها به دلیل اینکه نمی توانند هیجاناتشان را کنترل کنند ، در زندگی شان لطمه می خورند وباید به فرزندانمان کمک کنیم تا در این مورد مصون بمانند.
 

فرآوری: نداداودی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net