آکایران :داشتن اعتماد به نفس یکی از مهمترین دلایل رسیدن به موفقیت است. والدین نقش اصلی در همراهی کودک و هموار ساختن این مسیر دارند. علاوه بر آموزشهایی که والدین می دهند، کودکان مانند دوربینی از رفتارهای والدین عکس می گیرند و غیر مستقیم خودباوری را از آنها می آموزند. 

مرضیه ولی حصاری-بخش خانواده ایرانی

خانواده اولین جامعه است که کودک در آن قرار می گیرد و مهمترین نقش تربیتی را در ساختن آینده کودک بر عهده دارد . یکی از مهمترین مسائلی که در برخورد با کودکان باید مورد توجه والدین قرار می گیرد، مسئله اعتماد به نفس کودک  است . در مورد افزایش اعتماد به نفس کودک، پدر و مادر دارای جایگاه خاص هستند، و نقش ویژه ای را در این زمیته ایفا می کنند.
اعتماد به نفس در واقع ایمان داشتن به این امر است که فرد توانایی انجام بسیاری از کارها را دارد. حال اگر این حس در کودکی پرورش یابد، در بزرگسالی نیز در تمام لحظات فرد این احساس را با خود به همراه خواهد داشت، و یکی از پایه های موفقیت فرد در همین مقطع شکل می گیرد.

خداحافظ توت فرنگی مامان

برای اینکه باعث افزایش اعتماد به نفس فرزندتان شوید، برای کودکتان عبارت و یا کلامی را انتخاب کنید. این کلمات تنها مورد استفاده خودتان دو نفر باشد، و مدام این واژه ها و عبارات را تکرار کنید تا کودک تان احساس کند با دیگران متمایز است. انتخاب نام هایی که محبوب کودک است و برای او جذابیت دارد می تواند برای کودک بسیار شیرین و لذت بخش باشد.به طور مثال هنگام خداحافظی با فرزندتان می توانید به او بگویید ( خداحافظ توت فرنگی مامان ).

با ادب باشید

نکته دیگر این که در روابط کلامی  بین خود و کودک تان ادب را رعایت کنید ، هر گاه کاری را از او می خواهید از او خواهش کنید، و هیچ گاه تشکر کردن را از یاد نبرید. و هرگز مهمترین تقویت کننده اعتماد به نفس را فراموش نکنید به کودکتان بگویید که او را دوست دارید و او را در آغوش بکشید. این کار شما شدت علاقه و اهمیتی را که برای فرزندتان قائل هستید به او منتقل خواهد کرد.

در زندگی روزمره خلاقیت های بسیار کوچک می تواند برای کودکان بسیار جذاب باشد. به طور مثال در روز تولد فرزندتان با یک ماژیک بر روی آینه حمام بنویسید، تولدت مبارک

انتخاب  بر عهده کودک

برای کودک تان شرایطی را مهیا کنید که بتواند انتخاب کند. بگذارید میان کیف صورتی و قرمز امکان انتخاب داشته باشد، با این کار شما به کودک تان راههای اتخاذ تصمیم را آموخته اید. حس خلاقیت کودکان را به کار اندازید و آنها را تشویق کنید تا با شما در کارها سهیم شوند. تا آنجا که امکان دارد در کار آنها دخالت نکنید. اگر کودک تان علاقمند به آموختن مهارتهای خاصی است، برای آموزش آن مهارت برای او  زمان صرف کنید. اگر در هنگام فعالیتی کودک شما باعث ریخت و پاش و کثیفی منزل شد، با او برخورد نا مناسب نداشته باشید، زیرا اغلب فعالیت کودکان با ریخت و پاش و شلوغی همراه است . به فرزندتان مسئولیت هایی مناسب با سن شان واگذار کنید این باعث احساس ارزشمندی می شود.

با کودک تان در تماس دائم باشید

اگر به هر دلیلی مجبور هستید چند روز را به دور از فرزندتان سپری کنید حتماً برای او توضیح دهید به چه علتی در کنار او نیستید ،و در این چند روز چه کسی از او مراقبت خواهد کرد . اگر می توانید در این گونه از مواقع برای کودک تان عکس بفرستید و در روز چندین مرتبه با او به صورت تلفنی صحبت نمایید، و به او بگویید تا چه حد دلتان برایش تنگ شده است. قبل از رفتن برای کودک تان کارت پستال و یا هدایای کوچک را در گوشه و کنار اتاقش پنهان کنید تا به این وسیله به او ثابت کنید که در لحظاتی هم که در کنار او نیستید، برای شما ارزشمند است.

شجاعانه با مشکلات برخور کنید

به کودک تان بیاموزید در برخورد با مشکلات شجاع باشد و این را بداند که شما در تمام طول مسیر در کنار او هستید. به او بیاموزید تا مبارزه کند و خلاقانه در این مسیر تصمیم بگیرد . تا آنجا که می توانید به آنها زمان دهید تا مشکلات خود را حل کنند و اگر احساس کردید در این زمینه نیاز به کمک دارند، می توانید دخالت کنید.

به کودک تان بیاموزید در برخورد با مشکلات باشد و این را بداند که شما در تمام طول مسیر در کنار او هستید و به او بیاموزید تا مبارزه کند و خلاقانه در این مسیر تصمیم بگیرد.

یاد بدهید تا از خود دفاع کند

برای اینکه فرزندتان بتواند بر موقعیت های اضطراب آور غلبه کند نیاز دارد تدابیری آموخته باشد.به طور مثال اگر در جمعی کودکان دیگر فرزند شما را اذیت می کنند به او یاد دهید تا چگونه از خود دفاع کند. به طور مثال به او جملاتی را آموزش دهید تا در این مواقع از آنها استفاده کند، بدین ترتیب او  احساس اطمینان خاطر بیشتری خواهد کرد.

روی آینه حمام بنویسید،تولدت مبارک

در زندگی روزمره خلاقیت های بسیار کوچک می تواند برای کودکان بسیار جذاب باشد. به طور مثال در روز تولد فرزندتان با یک ماژیک بر روی آینه حمام بنویسید، تولدت مبارک، و یا بشقابی  را برای کودک خود تهیه کنید و در مراسم های خاص از آن استفاده کنید. مثلاً وقتی توانست یک سوره کوچک از قرآن را حفظ کند.

سفره هفت سین پهن کنید

به آداب و رسوم فرهنگی اهمیت دهید و آنها را با تغییراتی که در آن ایجاد می کنید، برای کودکتان جاودانه نمایید. مثلا پهن کردن سفره هفت سین یکی از خاطراتی است که در اذهان تمام کودکان ایرانی ماندگار است. شما می توانید با خلاقیت های کوچک خاطراتی شیرین تری را برای کودکتان بر جا بگذارید .
بنا به گزارش آکاایران : و نکته ای که می تواند زندگی را برای همه اعضای خانواده جذاب تر سازد این است که گاهی اوقات بی دلیل برای کودک تان هدیه تهیه کنید و او را غافلگیر نمایید و فعالیت های روزانه را با هیجان انجام دهید تا باعث سرزندگی خود و فرزندانتان شوید. 

منابعی برای مطالعه بیشتر :
کتاب تقویت اعتماد به نفس تهیه شده توسط هیئت علمی نشریه شفق ناشر پرتو خورشید
کتاب تقویت اعتماد به نفس نوشته کانی پا لادینو مترجم صفورا شهلایی انتشارات نسل نو اندیش
کتاب کلید های پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان نویسنده گلن استنهاوس مترجم ناهید آزاد منش
کتاب روش های عملی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان نوشته سیلوانا کلارک مترجم مرسده طباطبایی نشر البرز

مهارت

عادت کرده ایم دروغ بگوییم!

عادت کرده ایم دروغ بگوییم!
مادر

نگذارید شادی شکست بخورد

نگذارید شادی شکست بخورد
پدر

به خودت احترام بگذار

به خودت احترام بگذار

منبع : اعتماد به نفس