سادگی ، زیبایی و گیرایی مساجد و نمازخانه ها


در یک جامعه اسلامی ، کودکان و نوجوانان باید نگرشی مثبت و خوشایند نسبت به اماکن مقدس ، همچون مساجد و نمازخانه ها داشته باشند. مسجد و نمازخانه باید احساسات و خاطره های زیبا و به یاد ماندنی را برای کودکان و نوجوانان تداعی کند و سرانجام ما باید تدابیری اتخاذ نماییم که کودکان مسجد را محلی آرامش بخش ، زیبا و دوست داشتنی بدانند .


در یکی از دبستانهای دخترانه تهران که بنیانگذاران آن افرادی متدین ، متعهد و بصیر بوده اند ، هفته ای چند ساعت از برنامه های تفریحی ( نمایش و تأتر) و اوقات خوشایند دانش آموزان کلاسهای اول و دوم در محل نمازخانه که در عین سادگی از زیبایی خاصی برخوردار است ، برگزار می گردد. مربیان مدبر و آگاه این مدرسه طی جلسات متعدد ، از بدو ورود نوآموزان به دبستان تا پایان کلاس دوم ، همواره در نمازخانه با چهره ای متبسم با آنها برخورد می کنند و با اجرای برنامه های متنوع و پرنشاط تصویر بسیار خوشایند و زیبایی از نمازخانه و مربی در ذهن و خاطره کودکان به جای می گذارند، به گونه ای که از نظر دانش آموزان نمازخانه مدرسه محلی است زیبا ، دوست داشتنی و پرخاطره و آنها همیشه در انتظار ساعات نمایش و رفتن به نمازخانه به سر می برند . واضح است که این قبیل دانش آموزان ماهها ، بلکه سالها قبل از سن تکلیف ، آمادگی روانی لازم را برای نماز خواندن پیدا می کنند . همچنین نماز خواندن برای دانش آموزان امری طبیعی ، زیبا و خوشایند جلوه گر می شود ، چرا که نمازخانه و نمازخواندن را دوست دارند .

تمیزی ، سادگی و زیبایی از ویژگی های بارز مساجد و نمازخانه های مسلمانان است . استفاده از رنگهای آرامش بخش ، همچون آبی و نیلی و فیروزه ای ، و بهره گیری از شیوه معماری مبتنی بر طبیعت و اشکال هلالی و قوسی در بنای مساجد جلوه خاصی به ساختار ظاهری آن می بخشد. چنین آراستگی و نمای آرام بخش ، زمانی که با طنین دلنشین اذان ، آن هم با نیکوترین صدا ، همراه می شود، بر گیرایی مساجد می افزاید  و آن زمان که از همه مساجد مسلمین بوی خوش عطر و و گلاب به مشام کودکان و نوجوانان می رسد، همه وجودشان سرشار از احساسات زیبا و دوست داشتنی می گردد.

در واقع چنین انتظار می رود که در طول شبانه روز از همه مساجد شهر بوی خوش عود و عطر و گلاب به مشام عابران و رهگذران برسد. چگونه ممکن است در مکان مقدسی همچون مسجد ، سجده گاه الهی ، بعضاً خدای ناکرده بوی عرق پا ، دود زهرآلود و آزار دهنده سیگار به مشام برسد؟ بدون تردید اگر در چنین شرایطی ، کودکی برای نخستین بار به همراه پدر یا معلم خود  وارد مسجدی بشود، بوی دود ناشی از سیگار، وجودش را آزرده خواهد ساخت و ما بدون این که قصدی داشته باشیم ، ناخودآگاه ، احساس ناخوشایندی در ضمیر او ایجاد خواهیم کرد . لذا وضعیت اماکن مقدس ، همچون مساجد شهر و نمازخانه های مدارس و مسافرخانه ها و غیره باید به گونه ای باشد که همه رهگذارن و همسایگان در ساعات مختلف شبانه روز ، به هنگام عبور از نزدیکی آنها ، با استشمام رایحه خوش ، پی  به وجود آن اماکن مقدس ببرند!
ادامه دارد ...