محبوب بهترین ها باشید!


راه هاى درونی کردن محبت اهل بیت در کودکان ، نوجوانان و جوانان
گل

آنچه در ساختن شخصیت‏یک انسان مؤثر است، خیلى پیش تر ازمدرسه و جامعه آغاز مى‏شود و به مساله تغذیه ، شیر مادر، روحیات والدین ، شرایط ایام باردارى، انعقاد نطفه و... هم مربوط مى‏شود و موضوع وراثت ‏نیز، در جاى خود مهم است.

محبوب بهترین ها باشید!

راه هاى درونی کردن محبت اهل بیت در کودکان ، نوجوانان و جوانان
گل

آنچه در ساختن شخصیت‏یک انسان مؤثر است، خیلى پیش تر ازمدرسه و جامعه آغاز مى‏شود و به مساله تغذیه ، شیر مادر، روحیات والدین ، شرایط ایام باردارى، انعقاد نطفه و... هم مربوط مى‏شود و موضوع وراثت ‏نیز، در جاى خود مهم است.

اینکه مادر در ایام‏باردارى یا هنگام شیر دادن، چه صداها و نوارهایى بشنود (ترانه یا تلاوت‏قرآن یا نوحه و مداحى و...) و چه تصاویر و فیلم هایى ببیند ، در چه جلساتى‏شرکت کند ، با چه کسانى معاشرت داشته باشد ، در تکوین شخصیت‏معنوى فرزند بى‏اثر نیست.

اهل معرفت و انسان هاى دقیق در به وجود آوردن نسلى پاک، نجیب، باایمان و اهل صلاح و فلاح ، به این نکات و ریزه‏کاری ها توجه ‏مى‏کنند. در زندگى‏نامه بسیارى از بزرگان دین یا شهیدان اسلام مى‏خوانیم و مى‏شنویم که مادران شان آنان را با وضو شیر داده‏اند، ایام باردارى وشیردادن، مواظب حالات روحى خود ، غذاى حلالى که مى‏خورده‏اند ، مجالسى که شرکت مى‏کرده‏اند، کتاب هایى که مى‏خوانده‏اند و... بوده‏اند.

این‏مراقبت‏ها در روحیه و خصلت‏هاى کودک تاثیر مى‏گذارد. اینکه مادر در ایام‏باردارى یا هنگام شیر دادن، چه صداها و نوارهایى بشنود (ترانه یا تلاوت‏قرآن یا نوحه و مداحى و...) و چه تصاویر و فیلم هایى ببیند ، در چه جلساتى‏شرکت کند ، با چه کسانى معاشرت داشته باشد ، در تکوین شخصیت‏معنوى فرزند بى‏اثر نیست.از امام على‏علیه السلام روایت است که فرمود: من از خداى خود فرزندانى زیباروى و خوش قامت نطلبیدم، بلکه از پروردگارم خواستم فرزندانى به من عطا کند که مطیع خدا و خائف از او باشند ، تا هر گاه به آنان مى‏نگرم که مطیع‏خدایند، چشمانم روشن گردد. (1)دوران کودکى ، فصل تربیت دینى و تربیت ولایى کودکان است و محبت اهل بیت هم یکى از شاخه‏هاى همین « تربیت دینى‏» است. حضور ما در جلسات ائمه و اشک ریختن در سوگ اباعبدالله (ع) و شنیدن حرف و حدیث امامان و اهل بیت ، در روح کودکى که در رحم یا درآغوش دارد ، تاثیرگذار است. ریشه‏هاى حب اهل بیت، در دوران خردسالى و شیرخوارگى نیرومى‏گیرد و در جوانى و بزرگسالى میوه و برگ و بار مى‏دهد.

اما... اینک ماییم و کودکان و نوجوانان موجود در جامعه و ضرورت و اهمیت تربیت ولایى و دینى آنان.

در اینکه چگونه مى‏توان جوانان و نوجوانان را « محب آل محمد » ودوستدار اهل‏بیت‏علیهم السلام بارآورد ، راه هاى مختلفى وجود دارد. در این مقاله اجمالا به 3  شیوه‏ اشاره می کنیم :

1- استفاده از نمادها و سمبلهایى که به نوعى ارتباط با اهل بیت دارد ، این‏رابطه را تقویت مى‏سازد.

«عاشورا» برجسته‏ترین مظهر خط ولایت نسبت‏به این خاندان است. « شهادت ‏» و « عطش‏» نیز دو جلوه مهم عاشوراست. « آب فرات‏ » یادآور تشنگى امام و اهل بیت او و وفاى عباس‏علیه السلام است و« تربت‏» سیدالشهدا، خاک آمیخته به خون « ثارالله ‏» است و این دو ، فرهنگ عاشورا و حب اهل بیت را با خود دارند.2- استفاده از علاقه به محبوبیت

هر کس دوست دارد مورد علاقه و محبت دیگران باشد و مورد توجه‏قرار گیرد. در جذب افراد ، اظهار علاقه خیلى مؤثر است ، به خصوص آن‏طرفى که انسان مورد علاقه او باشد اگر شخصیتى معروف ، مهم و معتبر باشد ، مورد رغبت‏بیشترى است. تا چه رسد به اینکه آن طرف، خدا وحضرت رسول‏صلى الله علیه وآله و ائمه اطهارعلیهم السلام باشند.

باید چنین القا کرد که رشته‏محبت و علقه ولایى با اهل‏بیت‏علیهم السلام موجب مى‏شود انسان محبوب خدا ورسول خدا صلى الله علیه وآله گردد و چه موهبتى بالاتر از این؟ طرح این مساله که‏ائمه‏علیهم السلام دوستداران شان را دوست دارند ، ایجاد محبت مى‏کند.

بزرگ یادکردن از بزرگان و چهره‏هاى محبوب دین و اهل بیت،محبت مى‏آفریند.

3- تعظیم و تکریم و تعریف

جوانان، به خاطر حالت الگوگیرى از مربیان، حتى از حالات و رفتار آنان‏هم سرمشق مى‏گیرند و نکته مى‏آموزند. حالات و حرکات معلم و مربى به‏صورت « آموزش غیرمستقیم‏ » در شاگردان اثر مى‏گذارد.

نحوه ی برخورد اولیاء، معلمان و مربیان با اهل بیت‏علیهم السلام در حضورفرزندان و جوانان، به آنان هم یاد مى‏دهد. نام ائمه‏علیهم السلام را با تکریم و احترام‏یاد کردن، همراه اسم شان درود و صلوات فرستادن، به احترام نام امام زمان‏«عج‏» برخاستن و دست‏بر سر نهادن، روز میلاد ائمه‏علیهم السلام را جشن گرفتن وبزرگ داشتن ، روز وفات شان حریم نگهداشتن و حرف هاى خنده‏دار و برخوردهاى شاد نداشتن، در غم و اندوهشان حالت غم داشتن، تاثیرگذاراست. در این گونه مسائل، کوچک ترها به بزرگ ترها نگاه مى‏کنند. این حالت،خصلت‏شیعه است .اگر بزرگ ترها، معلمان، مربیان، با شوق ‏وابتهاج و اظهار شیفتگى از ائمه حرف بزنند و از اهل‏بیت و محبت آنان‏سخن و داستان بگویند ، مؤثر است. گوینده و تبلیغ‏کننده باید عقیده‏اش‏هم همان باشد که مى‏گوید و با عقیده و باور و شوق و علاقه حرف بزند. این‏حالت‏به شنوندگان و مخاطبان هم منتقل مى‏شود. انتقال حس و حالت از گوینده به شنونده و تماشاگر بدیهى است.


پی نوشت ها :
1- بحارالانوار، ج‏101، ص‏98.
2- الغدیر، ج 2، ص 361 .
منبع : برگرفته از کتاب "عشق برتر" – نویسنده : جواد محدثی
با تلخیص