فرزندم بخشنده باش!

در دنیای‌ بی‌عاطفه‌ و خشن‌ امروز، ما انسان‌ها باید قدر نعمت‌های‌ خود را بدانیم. به‌ علاوه‌ می ‌توانیم‌ با تقسیم‌ دارایی ‌های‌ خود با مردم‌ نیازمند، از زندگی‌ بیشتر لذت‌ ببریم؛

با این‌ کار رضایت‌ خاطر بیشتری‌ احساس‌ می‌ کنیم‌ و زندگی‌ در تک‌ تک‌ لحظات‌ آن‌ برایمان‌ زیباتر و دلپذیرتر می ‌شود. حال‌ چگونه‌ می‌ توانیم‌ در این‌ دنیای‌ پر رقابت‌ فرزندانمان‌ را عاطفی، سخاوتمند و بخشنده‌ بار بیاوریم؟ اگرچه‌ پرورش‌ این‌ خصوصیات‌ در عصر کنونی‌ بسیار مشکل‌ می ‌نماید، اما امکان‌ پذیر است.

هر چیزی‌ زمان‌ دارد

همه‌ کودکان‌ به‌ طور طبیعی‌ در دوره‌ای‌ خاص‌ اسباب‌بازی ‌ها و وسایل‌ خود را در اختیار دیگران‌ قرار نمی ‌دهند. بنابراین‌ خیلی‌ متوقع‌ نباشید و صبر کنید تا زمان‌ مناسب‌ فرا برسد. بسیاری‌ بر این‌ باورند که‌ کودکان‌ تا سه‌ - چهار سالگی‌ مسائل‌ را به‌ درستی‌ نمی ‌فهمند. به‌ طور معمول‌ کودکان‌ زیر هجده‌ ماه‌ در حین‌ بازی‌ وسایل‌ خود را به‌ دیگران‌ می‌ دهند و دوباره‌ آن‌ را پس‌ می‌ گیرند، در واقع‌ تقسیم‌ وسایل‌ در این‌ مرحله‌ صورت‌ نمی‌ گیرد و بچه‌ها چیزی‌ در مورد بخشیدن‌ و سخاوتمندی‌ نمی ‌دانند. شما می ‌توانید با دادن‌ وسیله‌ ای‌ به‌ دست‌ کودک‌ و پس ‌گرفتن‌ آن، از نوع‌ واکنش‌ او آگاه‌ شوید. کودک‌ به‌ محض‌ این‌ که‌ معنای‌ «مالکیت» را می ‌فهمد، دیگر آن‌ وسیله‌ را به‌ شما برنمی‌گرداند و با زبان‌ خاص‌ خود می‌گوید: «مالِ من!»

به‌ خواسته‌ها و وسایل‌ کودکتان‌ توجه‌ کنید

بچه‌ها وقتی‌ با سخاوت‌ وسایلشان‌ را در اختیار همسن‌ و سالان‌ خود قرار می‌دهند؛ که‌ احساس‌ امنیت‌ کنند و بدانند که‌ اختیار اموالشان‌ را دارند.

وقتی‌ بدون‌ پرسش‌ از کودک، اسباب ‌بازی‌ او را در اختیار فرزند مهمانتان‌ قرار می ‌دهید، کودکتان‌ احساس‌ حقارت‌ می‌ کند؛ چون‌ می ‌پندارد کسی‌ برای‌ نظر او ارزش‌ قائل‌ نیست. اما زمانی‌ که‌ با پرسش‌ از او و جلب‌ موافقت‌ و رضایت‌ او چنین‌ اقدامی‌ بکنید، کودک‌ احساس‌ غرور می ‌کند و از این‌ عملکرد خرسند خواهد شد.

چنانچه‌ کودک‌ نسبت‌ به‌ برخی‌ از اسباب‌بازی‌های‌ خود حساسیت‌ دارد، پیش‌ از آمدن‌ مهمان‌ با او صحبت‌ کنید تا در صورت‌ تمایل‌ آنها را کنار بگذارد.

برای‌ این‌ که‌ کودکتان‌ را بخشنده‌ بار بیاورید، ترتیبی‌ بدهید تا چند کودک‌ همسن‌ و سال‌ او وسایل‌ بازی‌ خود را همراه‌ بیاورند. سپس‌ آنها را دور هم‌ جمع‌ کنید تا به‌ مرور زمان‌ وسایل‌ بازی‌ خود را به‌ یکدیگر بدهند. به‌ علاوه‌ هرگز از کودک‌ نخواهید تا بهترین‌ اسباب‌ بازی‌هایش‌ را بدون‌ میل‌ و رغبت‌ به‌ دیگران‌ بدهد.

بیش‌ از حد نیاز برای‌ کودک‌ وسیله‌ و اسباب‌بازی‌ نخرید

برخی‌ از والدین‌ سعی‌ می ‌کنند هر اسباب‌بازی‌ جدیدی‌ که‌ وارد بازار می ‌شود برای‌ فرزند خود بخرند؛ اما این‌ کار درست‌ نیست، به‌ علاوه‌ باید برای‌ بچه‌ها حد و مرز خاصی‌ قائل‌ شد تا آنها هم‌ به‌ طور ضمنی‌ قانع‌ بار بیایند و زیاده‌خواه‌ نشوند. از سوی‌ دیگر، می ‌توانید در پایان‌ هر سال‌ و پیش‌ از فرا رسیدن‌ عید، با کودک‌ مشورت‌ کنید و وسایل‌ اضافی‌ سالم‌ و تمیز او را به‌ کودکان‌ بی‌ سرپرست‌ یا فقیر بدهید. به‌ این‌ طریق‌ کودک‌ شما بخشش‌ و هدیه‌ دادن‌ به‌ دیگران‌ را می ‌آموزد. حتی‌ می ‌توانید با کمک‌ فرزندتان‌ کیکی‌ بپزید و از او بخواهید آن‌ را برای‌ همسایه‌ نیازمندتان‌ ببرد. این‌ کار ضمن‌ این‌ که‌ نوعدوستی‌ را به‌ کودک‌ می ‌آموزد، احساس‌ مسئولیت‌  و اعتماد به ‌نفس‌  او را نیز تقویت‌ می‌ کند؛ چرا که‌ مستقیماً کاری‌ به‌ او سپرده‌ می‌ شود.

قانون‌ طلایی‌

بچه‌ها باید بیاموزند که‌ ما انسان‌ها طبق‌ قانون‌ و قاعده‌ خاصی‌ زندگی‌ می‌ کنیم؛ به‌ عبارتی‌ آنها باید به‌ تدریج‌ خوب‌ و بد را تمیز دهند تا بتوانند کارهایشان‌ را با تشخیص‌ درست‌ انجام‌ دهند. به‌ آنها یاد بدهید که‌ با دیگران‌ همان‌ طور رفتار کنند که‌ دوست‌ دارند با آنها رفتار شود.

هرگاه‌ فرزندتان‌ با مهربانی‌ رفتار می ‌کند یا وسایل‌ بازی‌ خود را سخاوتمندانه‌ به‌ سایر کودکان‌ می‌ دهد، او را ببوسید و بیش‌ از پیش‌ مورد مهر و نوازش‌ قرار دهید. آنها حتی‌ در بزرگسالی‌ هم‌ این‌ رفتار شما را به‌ خاطر خواهند داشت‌ و تأثیر مثبت‌ و مؤثر آن‌ همواره‌ در زندگی ‌شان‌ نقش‌ خواهد داشت.

مجله سروش

منبع:تبیان