سهم او از زندگی


پرورش استعدادهای کودک، تأثیر ویژه‌ای در تربیت صحیح او دارد؛ از این‌رو شناخت این استعدادها و جهت‌دهی به آنها امری ضروری است. شناسایی استعداد و خلاقیت کودکان موجب شناخت مسیر علاقه کودک و سرمایه‌گذاری روی آن تا رسیدن به هدف متعالی برای آینده او می‌شود. مقاله زیر سعی دارد گام‌های مؤثری در  زمینه پرورش استعداد کودکان بردارد.در شکوفا‌سازی‌ استعداد‌های کودکان‌مان سهیم باشیم‌: تمرین‌های فرزند خود را بررسی و یا اگر فرزندتان در زمینه درسی مستعد است تکالیف او را چک کنید. صمیمانه تجربیات و معلومات خود را در اختیار او بگذارید. شما حتی می‌توانید در هنگام انجام تکالیف او در کنارش حضور داشته‌، او را تشویق کنید و یا به نرمی خطای او را متذکر شوید و یا حتی توصیه‌های لازم را به او بدهید تا بدین طریق انگیزه و علاقه او را دو چندان کنید‌.

بر سختکوشی و ممارست فرزندتان تاکید کنید: حتی بااستعداد‌ترین افراد نیز با تمرین و ممارست به نتیجه می‌رسند‌. به فرزندتان بگویید قبل از آنکه بازی کند تمرین‌ها و تکالیف خود را انجام دهد و با این کار علایقش را یادآوری کرده و به ازای تمرین و تلاش او جوایزی در نظر بگیرید تا او را به انجام تکالیف مشتاق‌تر کنید. با این حال به خاطر داشته باشید که او را بیش از پیش تحت فشار قرار ندهید مخصوصا مواقعی که انتظارات شما معقول نیست.

برای کودک‌تان محیط‌های مستعد را فراهم‌سازید‌: می‌توانید مربی با تجربه‌ای برای کودک‌تان انتخاب کنید و از قبل از نوع تدریس او اطمینان حاصل کنید‌.  او را به دیدن محیط‌هایی ببرید که در رابطه با علایق و حوزه فعالیت اوست. اگر کودک‌تان در زمینه درسی مستعد است می‌توانید او را با دیگر دانش‌آموزان که در این زمینه پیشرفت‌های شایانی داشته‌اند آشنا کنید‌.

منابعی را در اختیار کودک‌تان قرار دهید که در حیطه علاقه او باشد‌:
شما می‌توانید با خریداری کتب، مجلات و یا رسانه‌های کمک‌آموزشی، انگیزه و علاقه او را مضاعف کنید. خیلی اوقات آشنا کردن آنها با موضوعات مختلف مطالعه و کسب اطلاعات می تواند علاقه را در آنها افزایش داده یا ایجاد نماید.

از چگونگی پیشرفت او آگاه شده و نقاط ضعف و قدرت او را ارزیابی کنید‌:‌ در تمامی اجرا‌ها و مسابقات او حضور یابید و بدین طریق از پیشرفت او آگاه شوید. سعی کنید بیشتر بر نقاط قوت تاکید کنید تا نقاط ضعف او. اگر این کار بدون اغراق باشد او تلاش می کند تا این نقاط را بیشتر افزایش دهد.

برای کودک‌تان تشویق و جایزه در نظر بگیرید‌: می‌توانید به‌منظور برد و یا پیشرفت او جشن کوچکی برایش تدارک ببینید و شادی و غرور خود را از موفقیت او در این پیروزی نشان دهید‌.

به او بیاموزید که تلاش مستمر برای رسیدن به هدف چقدر ارزشمند است‌: به او بگویید هر فردی در یک زمان تنها می‌تواند یک هدف را دنبال کند. مشخص کردن علایق و رتبه‌بندی آنها و تلاش مستمر برای رسیدن به آنها بسیار اهمیت دارد‌. از طرف دیگر، در فشار قرار دادن کودک و خودتان می‌تواند مشکلات زیادی را همانند استرس، افسردگی و خشم ایجاد کند‌، پس:
تنبیه

‌کودک‌تان را بدون در نظر گرفتن استعداد‌ها و توانایی‌هایش دوست بدارید‌:

ممکن است بدون اینکه بخواهید توجه زیادی به توانایی‌های کودک‌تان کرده و دائما در این فکر باشید و به همین خاطر او فکر کند که شما به این خاطر به او عشق می‌ورزید و اگر نتواند خواسته‌های شما را برآورده کند محبت خود را از او دریغ می‌ورزید. به او خاطرنشان کنید او را به خاطر آنچه هست و نه به خاطر توانایی‌ها و استعداد‌هایش دوست می‌دارید.

اجازه دهید کودک‌تان زمینه‌های دیگر را نیز تجربه کند: هنگامی که محیط مناسبی برای رشد کودک‌تان فراهم کردید، نگذارید تا او فقط در یک زمینه فعالیت کند، پس او را با زمینه‌های متفاوت دیگر نیز آشنا کنید زیرا یادگیری‌های جدید ذهن او را تحریک کرده و موجب تقویت بیشتر استعداد‌های او می‌شود.

اجازه دهید کودک‌تان از زندگی لذت ببرد: فرزندتان را مجبور نکنید تا خود را بیش از حد خسته کند. به خاطر داشته باشید که او هنوز کودک است و باید از بازی با همسن و سالانش لذت ببرد. انتظارات واقع‌بینانه‌ای از کودک‌تان داشته باشید و او را بیش از حد تحت فشار قرار ندهید. چرا که اگر انرژی های درونی او فرصت تخلیه نداشته باشند مشکل ساز خواهند شد.

اگر کودک‌تان دائما برای بهترین بودن مضطرب و نگران است با او صحبت کنید‌: کودکان با استعداد تمایل دارند تا همیشه بهترین باشند و اگر شکست بخورند مایوس خواهند شد‌. اگر کودک‌تان نتوانست بهترین و کامل‌ترین باشد به احساس ناامیدی او دامن نزنید‌. به او آرامش خاطر داده و همیشه به کودک‌تان یادآوری کنید که ارزش او تنها با پیروزی تخمین‌زده نمی‌شود و او می‌تواند در دفعات بعد بهتر عمل کند‌.
اگر انتظارات خود را همیشه در سطح بهترین ها تنظیم نکنید فرزند شما نیز در حد افراط کمال گرا نخواهد شد.

به احساسات کودک‌تان همانند توانایی‌هایش توجه کنید‌: دوباره خاطرنشان می‌کنیم که استعداد‌های کودک‌تان را ملا‌ک عشق ورزیدن به او قرار ندهید‌. احساسات و عواطف کودک شما نیز همانند استعدادهایش نیازمند پرورش و محیطی مستعد است.

بیش از حد به توانایی‌های کودک‌تان افتخار نکرده و فخرفروشی نکنید؛
با بیان افراطی این مسائل شما غرور و تکبر را در او تقویت می کنید بنابراین فقط برای پرورش اعتماد به نفس گاه تواناییها را عنوان کنید. به کودک‌تان بگویید که او دارای استعداد درخشانی است ، ولی به او تذکر دهید که این شاخصه باعث نمی‌شود که او به دیگر همسن و سالانش فخر بفروشد و خود را جدای از آنان بداند‌.

سعی نکنید که پدر و مادر بی‌نقصی برای کودک‌تان باشید‌: همراهی با کودکان با استعداد کمی مشکل است و ندانستن بهترین راه تربیت این کودکان طبیعی است‌. تنها والد خوبی برای آنان بودن کافی است‌. لازم نیست دائما در مورد مسئولیت خود حساس باشید زیرا این باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در خود و فرزندتان می‌شود.
همشهری همراه با تغییر و اضافات