قبل از آنکه نه بگویید


ابراز مخالفت با کودکان راه و رسم ویژه ای داردکه عدم شناختش ممکن است نتیجه نامطلوبی در بر داشته باشد.
بعضی وقت‌ها والدین آن‌قدر نسبت به فرزندشان حالت محافظه‌کارانه به خود می‌گیرند که در جواب هر پرسشی و برای هر تصمیمی جواب نه می‌دهند:می‌توانم این وسیله را بخرم؟

نه!

می‌شود امشب خانه دوستم بمانم؟

نه!

می‌توانم یک شب دوستم را دعوت کنم اینجا بماند؟

نه!

اما اگر دوست دارید مواظب فرزندتان باشید، هنر این نیست که دائم در جواب خواسته‌های او نه بگویید، بلکه درست این است که مخالفت‌تان را برای موارد بزرگ و مهم نگه دارید، زمانی که واقعا فرزندتان در خطر است یا انجام کاری واقعا غلط است.
لازم نیست <نه> حتما کلمه بدی باشد. برعکس می‌تواند واژه بسیار خوبی باشد، نکته مهم این است که گفتن <نه> را برای مواقع مهم بگذارید. وقتی واژه‌ای مدام به کار رود اثرش را از دست می‌دهد.

و حالا دو تا پیشنهاد برایتان داریم. (از زبان کودک)

اول: برای بله گفتن دنبال فرصت بگردید .

معمولا مخالفت با یک وضعیت کار ساده‌ای است. کودک شما احتیاج دارد شما فرصت بله گفتن را فراهم کنید. ممکن است این موافقت در مورد چیزی باشد که پیش از این همیشه با آن مخالف بوده‌اید. اما اول از خودتان سه سوال مهم بپرسید:

1 -آیا این بار واقعا مهم است که نه بگویم؟

2 -اگر موافقت کنم، آیا فرزندم را به خطر خواهم انداخت؟

3- اگر مخالفت کنم آیا دلیل خوبی برای این مخالفتم خواهم داشت؟

دوم: فکر کنید و بعد مخالفت‌تان را توجیه کنید

می‌دانم که والدین مجبور نیستند علت مخالفتشان را توضیح بدهند. اما آیا واقعا این کار بدی است که علت مخالفت‌تان را برای ما روشن کنید؟ برای این کار اول فکر کنید و بعد جواب بدهید. باور کنید اگر بگویید: <برای توضیح مخالفتم به وقت احتیاج دارم> یا <باید فکر کنم و بعد جوابت را بدهم> نه از احترام شما کم می‌شود و نه ما فکر می‌کنیم شما والدین ضعیفی هستید.


حتی با وجود توضیح شما ممکن است ما دلیلمان را نفهمیم یا با آن موافق نباشیم. حتی ممکن است این قدر سر قضیه بحث کنیم که شما تهدیدمان کنید که اجازه نخواهید داد ما از خانه بیرون برویم. اما با همه این‌ها باز هم خوشحالیم از اینکه اول فکر کردید و بعد جوابمان را دادید.

لازم نیست <نه> حتما کلمه بدی باشد. برعکس می‌تواند واژه بسیار خوبی باشد، نکته مهم این است که گفتن <نه> را برای مواقع مهم بگذارید. وقتی واژه‌ای مدام به کار رود اثرش را از دست می‌دهد.

تنها چیزی که از شما می‌خواهیم این است که از این واژه، منطقی استفاده کنید.

شیوه تربیتی مقتدرانه و نه دیکتاتوری روشی است که پدر و مادر در تربیت فرزند خود ضمن دارا بودن اقتدار و قدرت و قاطعیت در بسیاری از مسائل نیز نیاز کودک را درک می کنند و با او هماهنگ هستند . این شیوه اعتماد به نفس کودک را بالا می بردبه این دلیل که کودک درک می کند که والدین علاوه بر قاطعیتی که دارند و به صلاح او عمل میکنند زمانی را برای ارزش و بها دادن به او در نظر می گیرند. این نوع از پدران و مادران معمولا برای موافقت و مخالفت های خود دلیل و استدلال دارند و برای هر گونه تصمیم گیری استدلالی قوی را دارا هستند و به خاطر خواسته های خود در مورد مسئله ای تصمیم نمی گیرند.
سلامت به اضافات