کتابخوان تربیت کنید

خواندن از طفولیت آغاز می شود. کودکان از زمانی که کلمه محبت آمیز یاد می گیرند، داستان هیجان انگیزی می شنوند، شگفتی تجربه زندگی مشترک با والدین را از طریق استفاده از کلمات کسب می کنند، اعضای خانواده می توانند لذت خواندن را از طریق فعالیت هایی که مهارت ها و علایق را ایجاد می کنند گسترش دهند. در این جا به برخی از نکاتی که باعث می شود مطالعه بخش مهمی از زندگی فرزند شما را بسازد، اشاره می گردد:اخبار را تحلیل کنید. درباره وقایع روزانه که خود و فرزندتان در حال انجام آن هستید یا حتی چیزهایی که در حضور کودک تان در حال خواندن آن هستید، با او بحث کنید. این کار باعث برقراری ارتباط بین کلمات و حوادث می شود و شما از این طریق به او کمک می کنید تا عناصر یک داستان را یاد بگیرید.عکس های کتاب ها را با کودکان نگاه کنید. این کار را هنگامی که بچه های شما کوچک هستند و کتاب ها را به عنوان وسایل بازی و سرگرمی استفاده می کنند، شروع کنید. محدودیت توجه کوتاه کودک تان را بپذیرید؛ هر عکس العمل کوتاهی در حال پرورش عشق به کتاب است.
عادت پر کردن فضای زندگی با کتاب ها و به همراه داشتن همیشگی کتاب های دستی به کودک کمک می کند تا کتاب ها را به عنوان بخشی از زندگی روزمره خود ببینند.

عادت مطالعه

اول نگاه کنید، بعد اشاره نمایید و سپس نام گذاری کنید. کودکان نوپا آموزش شیوه مطالعه خود را با ورق زدن کتاب شروع می کنند، سپس عکس کتاب ها را مرور می کنند، بعد به عکس ها به عنوان تصاویری که نام گذاری می شوند نگاه می کنند، سپس به عکس های نام گذاری شده اشاره و بالاخره خودشان برای تصاویر نامگذاری می کنند. فرزند شما در کجای این مسیر قرار دارد. آیا شما می توانید او را به مرحله بعدی هدایت کنید. اگر آمادگی لازم را ندارد او را مجبور نکنید، اما در صورتی که به آمادگی رسیده باشد، شما می توانید او را در حرکت به سمت جلو هدایت کنید. هر روز چیزهایی شامل برچسب های خواربارفروشی، علایم راهنمایی و رانندگی جاده و فهرست غذاهای رستوران ها را برای کودک تان بخوانید. سودمندی و رغبت در لغت ها به وسیله پیش خوانی شما جذب می شود.همیشه کتاب را همراه خود داشته باشید. یک یا دو کتاب داستان در کیف بچه، در ماشین برای بچه های بزرگ تر یا بچه ی نوپای خود بگذارید. عادت پر کردن فضای زندگی با کتاب ها و به همراه داشتن همیشگی کتاب های دستی به کودک کمک می کند تا کتاب ها را به عنوان بخشی از زندگی روزمره خود ببینند.با هم به کتابخانه بروید. این مساله را به طور منظم در برنامه روزمره خود داشته باشید. اجازه دهید یک یا دو کتاب از کتابخانه امانت بگیرد و خودتان نیز چند کتاب امانت بگیرید.زمان مشخص قصه گویی را فراموش نکنید. فرزند شما حتی قبل از این که بتواند تا آخر ماجرای داستان بنشیند، یاد می گیرد که کتاب چیزی جالب و سرگرم کننده است.کارت عضویت کتابخانه بگیرید. به محض دو ساله شدن فرزندتان، با کارت عضویت کتابخانه او، مانند چیزهای با ارزش برخورد کنید و آن را در جای خاصی نگهداری نمایید.


به هر مناسبتی برای هر کودکی که می شناسید کتاب هدیه دهید و سپس با هم آنها را ورق بزنید.

آهنگ ها و شعرها را یاد بگیرید. بچه ها صداهای زبان را با آهنگ تشخیص می دهند و از این روش به لغات و اصوات علاقمند می شوند. آهنگ ها به همراه حرکات به کودکان کمک می کنند با حرکات یا لغات پیوند برقرار کنند. شعر کودک این آگاهی و عشق به زبان را نیز مهیا می سازد.کتاب هدیه دهید. به هر مناسبتی برای هر کودکی که می شناسید کتاب هدیه دهید و سپس با هم آنها را ورق بزنید. کتاب ها را در جای مخصوصی از کتابخانه که قابل دسترس کودک باشد، نگهداری کنید.سوال کنید. اگر از کودکان درباره کتابی که خوانده اید سوال شود، به یادگیری زبان آنها کمک می کند. بعد از این که سؤالی را مطرح نمودید به کودک وقت بدهید و منتظر عکس العمل باشید. او را در معنی کردن و پر کردن جای بعضی از کلماتی که ممکن است نداند یاری نمایید. توجه بیشتری نسبت به معنی و مفهوم کلمات داشته باشید.
ماهنامه کودک