پیشنهاد های شگفت انگیز


کودک برجسته
کاش می دانستیم تربیت کردن ، وابسته کردن نیست ؛ مطیع کردن نیست ؛ رام کردن نیست . کاش می دانستیم تربیت کردن ، خود رهبری است ، خودگردانی و خودیابی دائمی است .- به فرزند خود تفاوت " اول من " و "نوبت من " را یاد دهید و برآن تاکید ورزید . "اول من " به احترام گذاشتن اشاره دارد و "نوبت من " به برقراری مساوات و برابری .

- این را بپذیرید که فرزند شما با وجود تمام خصوصیات مشترکش با شما و همسرتان ، مخلوق منحصر به فردی برای خودش است . شاید شما برخی از جنبه های شخصیتی اش را نپسندید؛ ولی باید به وجود آن احترام بگذارید و نباید آن را سرکوب کنید ، بلکه بهتر است در رشد صحیح آن بکوشید .

- بگذارید مادر و پدربزرگ ها ، فرزندتان را لوس کنند و نازشان را بخرند . مگر نه این است که وجود مامان بزرگ ها و پدربزرگ ها برای همین کار است . از وجود این نعمت خداوندی برای متعادل ساختن شخصیت فرزندتان استفاده کنید ؛ ولی اجازه ندهید اصول تربیتی شما را زیر سوال ببرند .

- هر چند وقت یکبار با فرزندتان به شهربازی بروید و با او سوار چرخ و فلک و قایق شوید .

- اگر مشغول مطالعه هستید و فرزندتان کنجکاو است از مطالب کتاب شما سردربیاورد ، مطالب کتابتان را به زبانی کودکانه و ساده برایش بیان کنید .

- اجازه ندهید فرزندتان در خانه سرکش و زورگو باربیاید . زور گفتن و تحکم کردن به هرعضوی از اعضای خانواده از جمله به خواهر و برادر کوچکتر ، امری ناعادلانه و نارواست . فکر نکنید اگر در مقابل زورگوئی های فرزندتان سرتعظیم  فرود آورید ، به عزت نفس او کمک کرده اید .

- برنامه های تلویزیونی کودکتان را ببینید و شخصیت های مورد علاقه ی فرزندتان را بشناسید . گاهی همراه با او بنشینید وبرنامه کودک تماشا کنید .

- هیچ چیز مثل طبیعت ، به رشد بالنده و خلاق فرزندتان کمک نمی کند . این یک پیشنهاد شگفت انگیز است : یک روز جمعه همراه با اعضای خانواده به نزدیک ترین روستای کنار شهرتان بروید ، تا فرزندتان یک گاو یا الاغ را که تا به حال فقط عکسش را در کتاب داستان هایش دیده ، حالا از نزدیک ببیند و گوش های درازش را لمس کند و سوارش شود . با هم به کنار رودخانه روید تا فرزندتان تکه های سنگ را جمع کند و در آب بیاندازد .هر کدام از اینها ، دنیایی از تجربه و خلاقیت را برای کودک شما به ارمغان خواهد آورد .

اگر فرزندتان کاربدی انجام داد ، هیچ گاه به او نگوئید : " تو بچه ی بدی هستی" . حتی نگوئید:" کاربدی کردی " . بلکه بهتر است  اینگونه بگوئید : " کارت ، کار خوبی نبود "

- اگر هنوز فرزندتان سوار قطار نشده ، برنامه ی یک روز عصر خود را این کار قرار دهید : همراه با هم به نزدیکترین ایستگاه  مترو بروید و یک مسیر را بروید و برگردید .

- هیچگاه به فرزندتان این عبارت را نگوئید :" تو دیگه بزرگ شده ای ، نباید کارهای بچگانه انجام دهی " .

- همیشه همچون پیامبر رحمت (ص) ، لبخند بر لب داشته باشید . این کار نه تنها آسیبی به صورت شما نمی زند ، بلکه کمک می کند تا ناخودآگاه سردی روابط ، به گرمی و عشق بدل شود .

- افسانه ها و حکایت های "غول و پری " را فراموش نکنید . این داستان ها برای رشد خلاقیت کودکان زیر7 سال معجزه می کند . داستان های شاهنامه فردوسی را به زبان ساده برای کودکتان تعریف کنید.هرچه داستان شگفت انگیزتر باشد ، افق ذهن کودک بالاتر و وسیعتر حرکت می کند . از داستان های اصیل ایرانی گرفته تا لوبیای سحرآمیز و سندباد و غیره .

- هیچ چیز بدتر از این نیست که کودک شما احساس شرمساری و گناه کند .

- فراموش نکنید که شما نخستین و مهم ترین آموزگار فرزند خود هستید . زمانی که کودکتان سوالی از شما می پرسد ، یک "فرصت طلائی" برای شما اتفاق افتاده است . سعی کنید به بهترین شیوه و به بهترین زبان جواب سوالش را بدهید . خود را از قبل آماده سازید تا در جواب دادن وانمانید و خدای ناکرده مجبور به دادن پاسخی غلط و سرسری شوید .

- این کار را از اهم واجبات یک روز تابستانی خود قرار دهید : رفتن به باغ وحش و گرفتن عکس.

- به فرزند خود امکان دهید تا یک کمد یا صندوقچه ی اختصاصی داشته باشد و لوازم شخصی خود را در آنجا نگهداری کند .

- یک لیوان شیرکاکائوی گرم در یک روز زمستانی ، یک لیوان شربت آبلیموی تگری در یک روز تابستانی ، یک لیوان شربت آلبالوی خانگی بعد از توپ بازی و قایم باشک ، یک لیوان آب هویج وقتی کودکتان در حمام است ، می تواند یخی رابطه ها را ذوب کند و به جایش گرمی و محبت بنشاند .
تربیت کودک

- اگر فرزندتان با خود حرف می زند و موجودی خیالی و دوست داشتنی را مورد خطاب قرار می دهد ، او را سرزنش نکنید. این عمل را روان شناسان "گفتگوی خصوصی" می گویند که جهت کنترل اعمال و افکار کودکان لازم است .

- اگر می خواهید فرزندتان را در خانه ی مادربزرگ یا فرد دیگری بگذارید و به کلاس زبان ، ورزش یا خرید بروید ، همیشه قبل از ترک خانه با فرزندتان خداحافظی کنید . برایش توضیح دهید که باید بروید و تا 2 ساعت دیگر برمی گردید . تکرارعبارت " برمی گردم" ، یا " مادرت به زودی می آید " ، معجزه می کند ؛ زیرا قلب و ذهن کودک را آرام می کند و مطمئن می شود که فراموش نشده است .

- در نم نم  باران بهاری ، به جای بستن در و پنجره ها و ترسیدن از سرماخودگی کودکتان ، همراه با هم یک لباس مناسب بپوشید ، یک چتر مشترک بردارید و به زیر باران بروید . قطره های تازه ی باران برروی گونه ی کودکتان ، نوید امید و زندگی دارد .

- زمانی را به یاد آورید که بچه بودید و در واکنش به رفتار مادر یا پدرتان می گفتید :

" وقتی بزرگ شم هرگزاین رفتار را با فرزندم نخواهم کرد " . حالا زمانش فرا رسیده است .

- وقتی مشغول بازی است ، یا در هنگام خواب ، برایش با صدای ملایم ، قرآن بخوانید یا سی دی ترتیل قرآن بگذارید . عبارات سوره ها و آیه ها  در ضمیرناخودآگاه او قرار می گیرد و مطمئنا یک روز به سراغش خواهد آمد .

- هیچگاه فرزندتان را با فرزند دیگران مقایسه نکنید . اگر کودک دیگری کارخوبی انجام داد ، "کار" او را مورد توجه و تشویق قرار دهید ، اما در ادامه به هیچ وجه نگوئید : " ببین چه بچه ی خوبیه ! کارشو یاد بگیر ! " . تحسین و توجه شما ، همه چیز را به فرزندتان خواهد فهماند .

- اگر فرزندتان کاربدی انجام داد ، هیچ گاه به او نگوئید : " تو بچه ی بدی هستی" . حتی نگوئید:" کاربدی کردی " . بلکه بهتر است  اینگونه بگوئید : " کارت ، کار خوبی نبود " .
سرور حاجی سعید
بخش خانواده ایرانی تبیان