قواعد عیدی دادن به کودکان


عیدی‌دادن را باید نوعی مهارت دانست تا از تأثیر به‌سزایی برخوردار گردد، به‌خصوص در زمان اهدای عیدی به کودکان، باید مسائلی را درنظر داشت تا آسیبی به آنان نرسد. به‌همین منظور،

رعایت نکات زیر در این موضوع می‌تواند سودمند باشد:


- سعی‌کنید قبل از فرارسیدن سال ‌جدید، اسکناس‌های تازه و نو تهیه کنید و آن‌ها ‌را به عیدی کودکان اختصاص دهید چراکه اسکناس‌های نو، تأثیر مثبتی بر کودکان می‌گذارد.

- هیچ‌گاه روی اسکناس‌های‌ عیدی، مطلبی ننویسید و یا امضاء نکنید چراکه این‌کار، آموزش نادرست برای کودکان می‌باشد.

- بسیار مشاهده شده که کودکان سنین پایین، از تعداد اسکناس‌ها بیش‌تر لذت می‌برند تا از مبلغ آن، پس بهتر است برای کودکان سنین پایین، مبلغ عیدی را با اسکناس‌های ریزتر و نو هدیه کنید.

- بگذارید کودکان عیدی‌های خود را هرچه‌قدر دوست دارند، بشمارند چون با شمارش اسکناس‌ها، هم لذت می‌برند و هم شمارش پول ‌را یادمی‌‌گیرند (آموزش غیرمستقیم).

- با کودکان صحبت کنید تا با عیدی‌شان، آن‌چه را که نیاز دارند، تهیه کنند.

- امروزه علم ‌اقتصاد «قلک پول» در منزل را قبول ندارد و پول باید با سیستم اقتصادی و مالی کشور اتصال برقرار کند پس به کودکان بیاموزید تا پول‌های‌شان را در بانک نگه‌داری کنند. شاید برخی کودکان از این‌که پول‌های‌شان از آنان دور می‌شود، ناراحت شوند و در برابر آن، مقاومت کنند؛ صبر و حوصله، همراه با روشن کردن مسأله، بهترین شیوه‌ی رفتار با این کودکان می‌باشد.

- عیدی‌های فرزندان را با نام خودشان در بانک از نوع حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز نمایید تا سودی هم به آن تعلق بگیرد. هم‌چنین بهتر است قسمتی از عیدی‌های فرزندتان را به ‌حساب‌های مخصوص قرعه‌کشی اختصاص دهید. هنگام افتتاح حساب بانکی برای فرزندتان، بهتر است او را هم به بانک ببرید تا احساس خوبی به او دست‌دهد و هم‌چنین با بانک آشنا شود.

- تا حد ممکن عیدی فرزندان‌تان را صرف هزینه‌ی خود یا امور خانواده ننمایید چراکه این عمل، تأثیر بدی بر آنان دارد. هرگاه به‌ناچار از عیدی فرزندتان در کاری ضروری استفاده کردید، بهتر است مبلغی را به آن اضافه کنید و در موعد مقرر، به او تحویل دهید.


بچه های دوقلو

- اگر کودکان دوقلو دارید، برای هرکدام، حساب جداگانه‌ای افتتاح نمایید تا از همان آغاز کودکی، استقلال و انضباط اقتصادی را یاد بگیرند.

- اگر در یک جلسه می‌خواهید به چند کودک عیدی دهید، سعی‌کنید به‌ همگی به‌یک میزان عیدی هدیه دهید.

- در هنگام عیدی‌دادن، بهتر است کودکان را ببوسید و دستی بر سرشان بکشید و با احترام، عیدی را تقدیم آنان نمایید چراکه این عمل، تأثیر بسیار مطلوبی بر روح و روان آنان می‌گذارد.

- به‌طور معمول کودکان در محافل خانوادگی، از عیدی‌های خود صحبت می‌کنند. در این‌ میان، شاید کودک شما عیدی کم‌تری دریافت کرده باشد و احتمال دارد از این وضعیت، نگران و ناراحت شود. در این‌‌صورت با او صحبت کنید و به او بیاموزید که مبلغ عیدی، مهم نیست بلکه مهم، اصل دریافت عیدی است.

- هیچ‌گاه از کودکان افراد فامیل یا دوستان، نخواهید مبلغ عیدی خود را به شما بگویند چراکه احتمال دارد در چنین موقعی، کودک به دروغ متوسل شود.

- اگر کودک‌تان مشاهده کرد افرادی در دادن عیدی نسبت به او تبعیض قائل شدند، با او هم‌عقیده نشوید و سعی‌کنید این مسأله در خاطره و حافظه‌ی او باقی‌نماند.

- سعی‌کنید عیدی دو یا چند کودک را با یک اسکناس هدیه نکنید چراکه این‌کار برای آنان، مشکل و مشاجره ایجاد می‌کند.

- هیچ‌گاه عیدی‌دادن کودکان را به تأخیر نیندازید، چراکه این وظیفه‌ی ماست که کودکان را هر چه زودتر و بیش‌تر شاد کنیم.
منبع :تبیان