تجربیاتش را دست کم نگیرید


امروزه متخصصان تعلیم و تربیت و تمامی کسانی که به نحوی دست‏اندر کار آموزش و پرورش کودکان می‏باشند همگی بر این عقیده‏اند که دوران کودکی (6-2 سال) در زندگی بعدی کودک نقش اساسی دارد و چگونگی عملکرد کودکان در این دوران می تواند موفقیت یا عدم موفقیت آنان را در دوران بعدی رقم بزند.

استفاده از استعدادها و توانایی‏های بی‏پایان کودکان و سازمان‏ دادن به آن‏چه که می‏دانند و یا می‏خواهند بدانند از طریق راهکارهای مبتنی بر تجربه و تحقیق، وظیفه‏ای است که تمام دست‏اندر کاران تربیت کودک باید به آن توجهی خاص مبذول داشته باشند.مقطع پیش‏دبستانی که نقش بسیار مهمی در بدست آوردن اعتماد به نفس و احساس مفید بودن دارد و برانگیزنده میل کودک به یادگیری می‏باشد، می‏تواند دوران تحصیلی بعدی را برای کودک به مراتب شیرین‏تر و جذاب‏تر نماید و میل به یادگیری مطلوب در خلال این دوره مدنظر باشد و سیستم آموزش ابتدایی براساس آن برنامه‏ریزی شده، کار را ادامه دهد.

فعالیت‏هایی که کودک در مهد کودک و سپس در مقطع پیش دبستانی با آنها روبرو می‏شود به شرط آنکه بر مبنای تجربه و عمل پایه ریزی شوند، نه تنها علاقه به آموختن و یادگیری را چند برابر می‏کنند بلکه نوع یادگیری را نیز به سمت فراگیری که به ندرت به فراموشی سپرده می‏شود، سوق می‏دهد. در اینجا ضرورت توجه به امر یادگیری و آنچه که در آن دخالت بسیار موثر و مستقیمی دارد بطور خلاصه توضیح داده شده و توصیه می‏شود که مربیان دلسوز و مسلمان آگاه فعالیت‏های خود را بر این اساس تنظیم نمایند.
وسعت دانش کودکان قبل از ورود به یک محیط آموزشی به درجه‏ای از کمیت‏ و کیفیت تجربیاتی بستگی دارد که او از طبیعت و در ارتباط با بزرگسالان و  برخورد با محیط طبیعی بدست آورده است.

کودکان موفق

اگر می‏خواهیم کودکان در حال و آینده، فراگیران موفقی باشند به آنها بیاموزیم تا:

1- مستقلانه فکر کنند

2- مسائل خود را خود حل کنند

3- با دیگران سازگاری داشته باشند

این توانایی‏ها هنگامی حاصل می‏شوند که کودکان فعالانه در کشف محیط اطراف خود تشویق شوند، مسائل حقیقی که برای آنها معنی دارند را خود حل کنند و در تکمیل کارها همکاری کنند و این موارد همان کارهایی است که کودکان هنگام بازی انجام می‏دهند. هنگامی که شرایط یادگیری فراهم شده از جانب شما، علم، دانش و تجربیات کودک را می‏سازد، کودکان بطور بسیار موثر می‏آموزند.
تحقیقات نشان داده‏اند که هر چه تجربیات غنی‏تر باشند رشد ذهنی کودک به مراتب بیشتر خواهد بود و یادگیری‏های بعدی دوران تحصیلی سریع‏تر و بهتر صورت خواهد گرفت

تمامی کودکان به مهد کودک و مقطع پیش‏دبستانی با سواد نسبی از ادبیات، ریاضی و علوم قدم می‏گذارند، به عنوان مثال بیشتر کودکان می‏توانند بستنی فروشی‏ها را از علامت‏ها و شکل‏هایی که روی تابلوهایشان دارند تشخیص دهند بدون آنکه قادر به خواندن اسم آنها باشند. یا اینکه می‏توانند در بطری‏های هم رنگ را دسته‏بندی کنند بدون اینکه بتوانند نام رنگ را ذکر کنند و یا آنکه بیشتر آنها می‏توانند جلوی پنکه بایستند و خنک شوند بدون آن که بدانند پنکه چطور کار می‏کند. وسعت دانش کودکان قبل از ورود به یک محیط آموزشی به درجه‏ای از کمیت‏ و کیفیت تجربیاتی بستگی دارد که او از طبیعت و در ارتباط با بزرگسالان و  برخورد با محیط طبیعی بدست آورده است. در این رابطه تحقیقات نشان داده‏اند که هر چه تجربیات غنی‏تر باشند رشد ذهنی کودک به مراتب بیشتر خواهد بود و یادگیری‏های بعدی دوران تحصیلی سریع‏تر و بهتر صورت خواهد گرفت در اینجاست که نقش مراکز پیش‏دبستانی‏ها حائز اهمیت بسیار می‏باشد.بوسیله تکیه بر آنچه کودکان می‏دانند می‏توان به آنها کمک کرد تا احساس سازگاری و هیجان نسبت به یادگیری و آموختن در آنها بوجود آید، به عبارت دیگر آنچه که می‏خواهیم به کودکان بیاموزیم بر پایه آنچه که آنها می‏دانند از طریق تجربیات غنی گذشته استوار سازیم تا کودکان از آموختن به وجد آیند و لذت ببرند و این رسالت مربی  و معلم می‏باشد.

همانطور که قبلا بدان اشاره شد بسیاری از تجربیاتی که کودک بدست می‏آورد از طریق بازی و دستکاری اشیاء و برخورد با دیگران حاصل می‏شود پس نقش بازی‏های گوناگون در موفقیت‏های دوران بعدی تحصیلی بسیار مهم می‏باشد.

منبع:تبیان