قصه گویی با قاعده

داستان و قصه نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودک دارد. از طریق قصه ها و داستان های خوب، کودک به بسیاری از ارزش های اخلاقی پی می برد. پایداری، شجاعت، نوع دوستی، امیدواری، آزادگی، جوانمردی، طرفداری از حق و حقیقت و استقامت در مقابل زور و ستم ارزش هایی هستند که هسته ی مرکزی بسیاری از قصه ها و داستآنها را تشکیل می دهند.


خواندن قصه قبل از خواب برای کودکان، تنها این نیست که هر شب طوطی وار یک کتاب خاص را سطر به سطر برای او بخوانید. قصه خوانی، فرصتی برای کودک است که قبل از خواب به آغوش گرم پدر یا مادر پناه ببرد و با آنها ارتباط برقرار کند. این توجه پدر و مادر، خاطراتی از صمیمیت، رشد، پرورش و احساس امنیت در ذهن کودک بر جا می گذارد که سرتاسر عمر او را همراهی خواهد کرد. گاهی اوقات ممکن است حال و حوصله قصه خواندن برای فرزندتان نداشته باشید اما مطمئن باشید که او این لحظات را جزئی حیاتی از برنامه روزانه خود میداند.

قبل از قصه گفتن بچه را آماده کنید

در بحث کتابخوانی برای کودکان، زمان اهمیت بسزایی دارد. کودکان خردسال ممکن است دوست داشته باشند هنگام شنیدن قصه روی پای شما بنشینند و تاب بخورند، درحالیکه کودکان بزر گتر ترجیح میدهند قبل از شروع قصه در رختخواب خود خزیده باشند. مطمئن شوید که کودک قبل از غرق شدن در قصه، مسواک زده، دستشویی رفته و آب نوشیده است چون در پایان قصه پلکهای سنگین او روی هم میافتند.

توجه پدر و مادر، خاطراتی از صمیمیت، رشد، پرورش و احساس امنیت در ذهن کودک بر جا می گذارد که سرتاسر عمر او را همراهی خواهد کرد

حتما خیالتان راحت میشود اگر بدانید که لازم نیست همیشه از روی کتاب برای کودکتان قصه بخوانید. کودکان عادت دارند یک داستان تکراری را آنقدر بشنوند تا پدر یا مادر آن را حفظ شوند. آ نها به این ترتیب چیزی یاد میگیرند و از تکرار قصه احساس آرامش میکنند. هر از گاهی یک داستان واقعی برای کود کتان تعریف کنید یا خودتان داستان بسازید. از تکرار داستانهایی که با «یکی بود یکی نبود » آغاز میشوند خودداری کنید و کمی خلاقیت به خرج دهید.شما میتوانید این تمرین را به صورت متقابل با فرزندتان انجام دهید و از او بخواهید با پر کردن نقطه چینی در حرفهای شما در رابطه با موضوع داستان، سرنخی به شمابدهد.اگر میخواهید یک قصه واقعی تعریف کنید، یکی ازبستگان مشهور یا شوخ طبع را موضوع قرار دهید. به این ترتیب کودک نه تنها از روایت شما لذت میبرد بلکه چیزی درباره سوابق و تاریخچه خانواده می آموزد.با کودک حرف بزنید

ساعت قصه گویی و کتابخوانی همچنین فرصت مناسبی برای شماست که درباره روزی که کودک پشت سر گذاشته پرس و جو کنید.از او بپرسید کدام قسمت از روز خود را دوست داشته و میخواسته چه کار متفاوتی انجام بدهد. سعی کنید کشف کنید چه چیزهایی کودک شما را آزار میدهند و اگر راه حلی وجود دارد آن را پیدا کنید. از این لحظه ارزشمندبرای آموزش مهر و محبت و اهمیت تلاش به فرزندتان بهره ببرید. با وجود این به او یادآوری کنید که لازم نیست انسان کاملی باشد. کمی گفت وگوی پر شور و حال، قبل از خواب میتواند صبح نشاط انگیزی برای کودک به دنبال داشته باشد. علاوه بر این گفت وگو، بگذارید کودک قبل از بستن چشمهای خود بداند که چقدر او را دوست دارید. به تمام ویژگیهای او که مورد تائید و علاقه شماست اشاره کنید.

به کودکتان روحیه بدهید. ذهن او را با افکار محبت آمیز و اینکه چقدر وجودش برای شما ارزشمند بوده و زندگی تا چه اندازه میتواند هیجان انگیز باشد پر کنید. کود کتان را فرد مثبت اندیشی جلوه دهید که همه از بودن با او لذت میبرند. قبل از اینکه کودک به خواب برود، به او لبخند بزنید. اهمیت قصه گویی قبل از خواب را میتوان با لذتی که برای کودکان به همراه دارد سنجید. نمیتوان برای این لحظات شیرین بغل کردن کودک، پیوند برقرار کردن، گفت وگو کردن، خندیدن و عشق ورزیدن به او، قیمتی گذاشت. این لحظات را به فراموشی نسپارید چرا که کودک آن را از یاد نخواهد برد. روز کودکتان را با شادی به پایان برسانید!

اگر کودک شما به تازگی خواندن و نوشتن را فراگرفته، هر از گاهی بگذارید او برای شما داستان بخواند. این فرصت فوق العاده ای است که شما توانایی خواندن فرزندتان را بسنجید و او نیز کمی تمرین روخوانی کند. با کتابهای ساده شروع کرده و به تدریج او را با متون مشکل تر آشنا کنید. به این ترتیب دایره واژگان کودک در کنار توضیحاتی که پدر و مادر می دهند، گسترش مییابد.


انتخاب قصه های مناسب

مسئله ی انتخاب کردن قصه، با توجه به انبوه موادی که در اختیار قصه گوست، به ویژه برای قصه گوهای تازه کار و مبتدی، مشکلی اساسی است. حتی بهترین و برجسته ترین قصه گوهای حرفه ای هم قادر به گفتن هر داستانی نیستند. قصه گو، قهرمانان خود را از قصه هایی می سازد که با شخصیت خاص و سبک او متناسب باشند. قصه گوی تازه کار، ابتدا باید سعی کند که ویژگی های شخصیت و سبک گویش خود را ارزیابی کند. سپس از خودش بپرسد: چه نوع داستان هایی را می توانم مؤثر و خوب بیان کنم؟ چگونه می توانم شخصیت خود را با قصه هماهنگ کنم تا هر دو بتوانیم با شنونده ارتباط برقرار کنیم؟


پس از آن که قصه گو کار انتخاب کردن را تمام کرد، وارد مرحله ی آماده کردن داستان برای گفتن می شود که از مهم ترین گام هایی است که در جهت به کار گرفتن فن قصه گویی برداشته می شود. قصه گو باید به خاطر داشته باشد که کار او از بر کردن یا از رو خواندن نیست، بلکه کار او قصه گفتن است که مانند تجربه ای یگانه باقی می ماند.

از بر کردن قصه اغلب نخستین مانعی است که راه سیر طبیعی و خودانگیخته ی یک قصه گویی موفق را سد می کند. قاعده ی درست این است که هرگز نباید داستانی را برای «گفتن» به خاطر سپرد، بلکه با توجه به ساختمان قصه، به خاطر سپردن طرح آن کافی است.

آماده کردن ذهن و بیان ، در ارائه ی موفقیت آمیز یک قصه مهم ترین مُتغیّر به شمار می آید. بدون این انتخاب و آماده کردن بسیار دقیق، قصه گو نباید انتظار به دست آوردن یک تجربه ی موفق را داشته باشد.

در ضمن مطمئن شوید کتاب یا قصه ای را که انتخاب کرده اید برای خواندن قبل از خواب مناسب است.بسیاری از کودکان که قوه تخیل فعالی دارند – و حتی آنهایی که از این توانایی بی بهره اند– کابوس میبینند. حتی افسانه ها و داستانهای خیالی قدیمی و سنتی هم میتوانند ترسناک باشند. هیچ کودکی دوست ندارد با فکر گم شدن در تاریکی، جنگل و ربوده شدن به دست یک جادوگر به خواب برود! حتی بیشتر بزرگترها ترجیح میدهند به جای این افسانه ها، رنگین کمان و اسب شاخدار را در خواب ببینند.

نسبت به افکار و تخیلات کودکتان که میتواند با یک فکر ترسناک تحت تأثیر قرار بگیرد، حساس باشید. کتابهای فوق العاده برای کودکان همان هایی هستند که درس اخلاق میدهند. از این لحظات با هم بودن برای آموختن درس زندگی به کودک استفاده کنید. درس و مفهوم اخلاقی داستان لازم نیست پیچیده و سخت باشد. این درس میتواند بسیار ساده و چیزی مانند نظافت اتاق، نریختن زباله، آموزش مفهوم بازیافت یا دعوا نکردن با خواهر و برادر باشد. ممکن است کودک متوجه نتیجه اخلاقی داستان نشود، به همین دلیل لازم است خودتان به این موضوع اشاره کرده و با او در این باره گفت وگو کنید.از کودکتان سؤالاتی بپرسید که باعث شود اطلاعات موجود در داستان را درک کند.
فرآوری : داودی
بخش خانواده ایرانی تبیان