کنجکاوی درمحدوده ی ممنوعه


سن 6 ـ 5 سالگی، فعالیت هورمون های جنسی کم است، و لذا لازم است فقط به سوالات او پاسخ کوتاه و صحیح داده شود. در سن 7 سالگی، پسران نسبت به دختران ابراز علاقه می‌کنند اما این ابراز علاقه جنبه دوستی دارد نه جنسی.

برخی روان کاوان سن 12 – 7 سالگی را سن « اختفای جنسی» می‌گویند. پس برنامه جنسی باید با این اختفای تمایل جنسی هماهنگ باشد و از هر گونه عمل مهیجی که باعث تحریک جنسی می‌شود باید پرهیز کرد.


وقتی که کودکتان به سن مدرسه می رسد، بایستی موارد زیر را بداند:

- اسامی درست اعضای بدن

- عملکرد هر یک از آنها

- تفاوتهای فیزیکی بین پسرها و دخترها

همچنانکه آگاهی های جنسی کودک رو به افزایش است، کودک ممکن است شروع به کنجکاوی در مورد اعضای جنسی خود نماید . این کنجکاوی بخشی از تمایلات جنسی دوران کودکی بشمار می رود که والدین در نحوه برخورد با آن دچار مشکل می شوند . تا سن 5 یا 6 سالگی این امری است کاملا عادی . حول و حوش 6سالگی، هوشیاری اجتماعی کودکان افزایش می یابد و از تعلیم دادنشان در مجامع همگانی احساس شرم می کنند . مطمئن شوید کودک شما می فهمد که خودارضائی یک فعالیت خصوصی است، نه عمومی. خودارضائی به صورت خصوصی ممکن است ادامه پیدا کند و طبیعی است.

بعضی وقتها، خودارضائی مکرر می تواند مشکل ساز گردد. چنین وضعی می تواند نشانه آن باشد که کودک تحت استرس زیاد قرار دارد یا در خانه توجه کافی دریافت نمی کند. در موارد کمیابی نیز می تواند نشانه سوء استفاده جنسی باشد. برخی از کودکانی که مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرند بیش از حد به جنسیتشان علاقمند می شوند. اگر خودارضائی بصورت یک مشکل بروز کرد با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. برای اغلب کودکان، هیچ جای نگرانی در مورد خودارضائی وجود ندارد. این کاملا عادی است.

پاسخ به سؤالات کودکتان در مورد رابطه جنسی در سنین مدرسه

سؤالاتی که کودک مدرسه ای شما در مورد رابطه جنسی می پرسد و پاسخ هائی که برای وی مناسب باشند، به سن کودک شما و توانائی درک و فهم او بستگی دارد .

در ادامه برخی از موضوع هائی که کودک مدرسه ای شما ممکن است در مورد آنها سؤال کند و آنچه که او در هر مرحله باید بداند، عنوان میشود:

- ”دخترها باید چند سالشان بشود تا بتوانند بچه داشته باشند؟“

- ”چرا مردها، زنها را دوست دارند؟“

سنین 5 تا8 سالگی

کودک شما در حال یادگیری چیزهای بیشتری در مورد تعاملات افراد با یکدیگر است . او ممکن است نسبت به روابط جنسی بین بالغین کنجکاوی نشان دهد.

سؤالات او پیچیده تر می گردند چرا که او بدنبال درک ارتباط بین جنسیت و پیدایش نوزاد می گردد . او ممکن است درگیر توضیحاتی در مورد چگونگی کارکرد بدن و محلی که بچه از آن می آید شود . همچنین ممکن است برای گرفتن پاسخ سؤالاتش به دوستان خود مراجعه کند. این مهم است که به کودکتان کمک کنید تا جنسیت را به طریقه سالمش درک کند . درسها و ارزشهائی که او در این سنین می آموزد تا دوران بلوغ با او خواهد بود . این بعدها روابط معنی دار دوران بلوغ را پرورش می دهد.


سنین 9 تا 13سالگی

کودک شما شاید در حال حاضر نسبت به درست و غلط کارها حس توسعه یافته ای پیدا کرده باشد. او قادر به درک این است که رابطه جنسی چیزی است که بین دو نفر که عاشق یکدیگرند اتفاق می افتد. او شروع به کنجکاوی در این مورد می کند که مامان و بابا چگونه یکدیگر را پیدا کردند و عاشق شدند.همچنانکه سؤالات در مورد افسانه، عشق و ازدواج بالا می گیرد، ممکن است او سؤالاتی در مورد همجنس گرائی مطرح کند. در این زمان تفکر خانوادگی خود را در مورد همجنس گرائی بیان کنید.

توضیح دهید که دوست داشتن یا عشق ورزیدن به کسی ربطی به جنسیت فرد ندارد و با دوست داشتن کسی از لحاظ جنسی فرق می کند. در این سن، کودک شما دچار تغییر و تحولات زیادی می گردد که او را برای بلوغ آماده می کند. همچنانکه او از جنسیتش بیشتر و بیشتر آگاهی پیدا می کند، این مهم است که با او در مورد به تاخیر انداختن آمیزش جنسی تا زمانی که بزرگتر شود و ازدواج  کند، صحبت کنید. همچنین شما باید درباره روشهای جلوگیری ازآبستنی و بیماریهای مسری جنسی، مخصوصا ایدز صحبت کنید. مطمئن شوید که او می فهمد چگونه این بیماریها می تواند منتشر شود. به کودکتان بیاموزید که از نظر جنسی مسئولیت پذیر بودن، یکی از مهمترین درسهای زندگی اش است.

وقتی کودک شما به سن بلوغ میرسد،(سن بلوغ در افراد مختلف ،متفاوت است.که بستگی به عوامل بسیاری از جمله تغذیه ،محرک های محیطی ،آب و هوا و.. دارد) او باید در مورد چیزهای زیر بداند:

- قسمتهای بدن که به رابطه جنسی مربوط می شود و چگونگی عمل آنها

- نوزاد چگونه شکل می گیرد و متولد می شود

- بلوغ و چگونگی تغییرات بدن

- قاعدگی زنان (هم پسرها و هم دخترها باید از اطلاعات این مورد برخوردار شوند.)

- آمیزش جنسی

- کنترل تولد

- بیماریهای مسری جنسی و چگونگی سرایت آنها، مخصوصا اچ آی وی و ایدز

- خود ارضائی

- همجنس گرائی

- راهبرد های خانوادگی و فردی

با توسعه ارتباطات باز، صادقانه و مستمر درباره مسئولیت پذیری، رابطه جنسی و انتخاب، والدین می توانند به بچه های خود کمک کنند رابطه جنسی را به روشی سالم و مطمئن بیاموزند.
فرآوری: نسرین صفری
بخش خانواده ایرانی سایت تبیان