کودکی با آینده ی طلایی


هر انسانی در خود استعداد ذاتی و توانی منحصر دارد. هر کودکی با مغزی به دنیا می آید که از نظر علمی توان بالقوه داشتن والا ترین استعداد های ذاتی و موهبت های خاص ذهنی و همچنین استعداد های غریزی خارق العاده را دارد.


کودک هر انسانی منحصر به فرد است و می تواند مانند یک نابغه بدرخشد. اگر با عشق از او حمایت کنید و باورش کنید هرگز دچار احساس کمبود و حقارت که مانع موفقیت است، نخواهد شد. در عوض خود دوستی و اعتماد به نفس در او تقویت خواهد شد که هر دو از لوازم آزاد کردن آن توان بالقوه یعنی نبوغ درون است که هنوز دست نخورده است.با تقویت خود دوستی و اعتماد به نفس در کودک ، زمینه های آزاد شدن توان بالقوه بسیار مهم یعنی نبوغ درون که هنوز دست نخورده است مهیا می شود.

اگر شما فرزندتان را باور کنید، او نیز خود را باور خواهد کرد. فرزند شما از همین حالا هم از تیزهوشی فطری برخوردار است و موهبت داشتن ذهنی با تخیلات و خلاقیت های رنگی و قوی به او عطا شده است.


به کودکی بیندیشید که تازه میخواهد راه رفتن را بیاموزد. او بارها تلاش می کند، چندین بار شکست می خورد اما تسلیم نمی شود. صبر و تلاش زیادی لازم است تا در نهایت راه رفتن را یاد بگیرد. طرز فکر «من میتوانم » و تمایل او به ادامه تلاش، از درون او نشات می گیرد.

پشتکار، یک خصلت طبیعی در وجود همه انسانهاست،اما همین که بزرگ میشویم، این اشتیاق زودهنگام، توانایی تمرکز و انگیزه برای انجام کار رنگ میبازد. با وجود این ما به عنوان پدر، مادر و معلم نباید اجازه بدهیم کودکان از علائق خود دست بردارند.اگر کودک شما یاد بگیرد که در دوران سختی تسلیم شود، دیگر قادر نخواهد بود در طول زندگی بر موانع غلبه کند. یکی از مؤثرترین روش های دفاع علیه ناامیدی و افسردگی در هر سن و سالی این طرز فکر است: «من میتوانم و انجام میدهم. » میتوانید به کودک خود کمک کنید نگرش مثبت خود را به هنگام بازی کردن نیز توسعه دهد. . کودکان با انجام بازیهای تخیلی پربار، حل مشکل را یاد میگیرند.

مطمئن شوید که کودک در طول بازی با موانعی روبه رو میشود که سطح آنها کمی از مهارتهای فعلی کودک بالاتر است. بگذارید کودک هم شکست و هم پیروزی را تجربه کند. بدین ترتیب یاد میگیرد که چگونه احساس ناامیدی را تحمل کند. وقتی برنده می شود او را تشویق کنید و وقتی شکست میخورد به او کمک کنید با این ناراحتی کنار بیاید. میتوانید برای او داستان های الهام بخشی از کسانی که هرگز ناامید نشده اند ، تعریف کنید یا اگر سن و سال او کم است میتوانید با استفاده از شخصیت های حیوانی برای او داستان بسازید. میتوانید با او شوخی کرده یا از جملات حکیمانه استفاده کنید. با وجود این بهترین روش برای آموختن پشتکار به کودک، این است که نشان بدهید هرگز تسلیم نمی شوید.


برای اینکه استعدادهای کودک خود را شناسایی کنید، باید وقت خود را با او بگذرانید و بازی کردن او را تماشا کنید. ببینید چه جور سؤالاتی میپرسد. به علائق فردی او توجه کنید. فعالیت هایی را که برای او مثل آب خوردن هستند و او را شاد میکنند پیگیری کنید. شاید استعدادهای کودک تا چندین سال اول بعد از تولد به چشم نیایند. بنابراین مهم است که به او اجازه بدهید دست به اکتشاف بزند تا به طور طبیعی به سمتی که خودش ترجیح میدهد کشیده شود. او را به موزه، محل برگزاری مسابقات ورزشی و رویدادهای فرهنگی ببرید. زمانی که در منزل هستید، برای انجام کارها از او کمک بگیرید. با وجود این وقتی بزرگ تر شد، خیلی او را درگیر فعالیت های فوق برنامه نکنید و بگذارید بر همان چیزهایی تمرکز کند که در آن ها بهترین و بالاترین توانایی را دارد. یکی از مهم ترین اهداف معلم ها و والدین باید این باشد که زمینه هایی را بیابند که احتمال موفقیت کودک در آنها وجود دارد.

کودکان از طرز برخورد شما در زندگی روزانه، محل کار یا حتی زمانی که در ترافیک گیر افتاده اید، یاد میگیرند که چگونه با ناامیدی کنار بیایند. کودکان نه تنها کلمات و واکنشهای عملی شما را در موقعیتهای سخت زندگی میبینند و میشنوند و حتی متوجه احساسات شما نیز میشوند.اگر شما افسرده یا مصمم باشید، کودکان احساس منتقل شده از جانب شما را دریافت میکنند. آنها با تماشا کردن شما یاد میگیرند که چگونه در برابر مشکلات شخصی خود واکنش نشان دهند. بنابراین اگر میخواهید کودک خصلتهایی مانند عزم راسخ، شهامت، اطمینان، پشتکار، شکیبایی و غیره داشته باشد،این صفات را اول در خودتان تقویت کنید. نکته مهم دیگری که باید آن را به خاطر داشته باشید این است که شما نباید سعی کنید در قالب زندگی کودک تان به آرزوهای خودتان برسید (این کار تنها درصورتی درست است که خود کودک به راهی که شما به او نشان میدهید علاقه نشان دهد.) اگر انتظارات شما با علائق و تواناییهای او همخوانی نداشته باشد، میل درونی او به کسب مهارت در زمینه های مورد علاقه اش نابود می شود.برای بروز نبوغ در فرزندتان به سه عامل زیر توجه کنید:

1.باور کنید که شما می توانید نبوغ را در فرزندتان بیدار سازید.

2.باور کنید که فرزندتان توان آن را دارد که یک فرد باهوش و نابغه شود.

3.هرگز اجازه ندهید که حتی به فکرتان نفوذ کند که فرزندتان کم هوش و کم استعداد است و هرگز ابراز هم نکنید.
فرآوری : ندا داودی
بخش خانواده ایرانی تبیان