آکاایران: راه هایی برای درکی بهتر از آنچه در دنیای جوانان می گذرد؛اگر نوجوانتان هر روز به شکل و رنگی در می آید، اگر هر روز به شخص یا گروهی تعلق خاطر پیدا می کند، اگر هر روز نظر و عقیده اش عوض می شود و ثبات رای ندارد، او در حال پیدا کردن و شکل دادن هویت خویش است.

گفتگو کردن درخانواده هنراست و گوش دادن هنری بالاتر.

-الهه سالاری:مادرش می گوید: «از همه عالم و آدم شاکی است. با همه دعوا دارد. حرفش را هم درست نمی گوید تا بدانیم مشکلش چیست.» پدرش ادامه می دهد: «این بچه اصلا حرف حساب را متوجه نمی شود. هر چه می گوییم، توی گوشش نمی رود. با ما هم سر جنگ دارد. نمی دانیم چه به روزش آمده. چند ماه پیش اینگونه نبود.» این درد دل بسیاری از پدر و مادرهایی است که فرزند نوجوان دارند. البته چون با روحیات یک نوجوان آشنا نیستند از رفتار او شاکی می شوند. مساله مهم این است که نوجوان نمی داند مشکلش چیست تا دنبال راه حل باشد. والدین، تاثیرگذارترین افرادی هستند که با شناخت روحیات فرزند نوجوانشان در شناخت هویتش به او کمک کنند. از همین رو، با دکتر آناهیتا خدابخشی کولایی، مشاور خانواده و کودک و همچنین مولف کتاب «الگوها و طرح های خانواده درمانی و آموزش والدین: راهنمای جامع حل مشکلات رفتاری در کودکان» در مورد مشکلات نوجوان و هویت یابی گفت وگو کرده ایم.

مثبت و منفی هویت

«هویت» یعنی چه کسی هستیم. برای چه چیزهایی ارزش قائلیم. به چه چیزهایی احترام می گذاریم. همچنین چه مسیری را برای زندگی انتخاب کرده ایم. به گفته دکتر خدابخشی، هویت در نوجوانی بسیار ارزشمند است. به قول اریک اریکسون روانشناس مشهور، سردرگمی در هویت نوجوانان، ناشی از تعارض روانی آنها در هویت یابی است. او عقیده داشت هرچقدر روابط در جوامع پیچیده باشد، بحران هویت در جوانان و نوجوانان پیچیده خواهد بود. شکل گیری هویت در نوجوانان، فرایندی پویاست. یعنی پیوسته در حال تغییر و تحول است. البته هویت یابی در دوره کودکی به این فرایند کمک بسیاری می کند. دکتر خدابخشی با استناد به نظر ویلیام گلاسه، نظریه پرداز مشهور می گوید: افراد از نظر هویت به دو نوع هویت موفق و شکست تقسیم می شوند. کسانی که احترام و عشق را در زندگی تجربه کرده اند در دوره نوجوانی به هویت موفق دست پیدا خواهند کرد. همچنین هویت شکست حاصل عدم تجربه احترام و عشق در روابط این گونه افراد است.

از مقایسه تا ارزش گذاری

محیط اطراف نوجوان که شامل والدین و گروه دوستانش است، تاثیر بسزایی در عزتمند شدن نفس او یعنی «عزت نفس» او دارد. به این صورت که اطرافیان با ارزش گذاری و مقایسه رفتار نوجوان با سایر الگوها و رفتارها، او را در معرض مقایسه قرار می دهند. این مشاور خانواده می گوید: این نوع ارزش گذاری، باعث عزت نفس نوجوان که یکی از ارکان اصلی هویت در اوست، می شود. در مقابل نوجوانانی که در محیط ایزوله شده قرار دارند که نه خود و نه اطرافیان، امکان قیاس و ارزش گذاری رفتار آنها را ندارند، خودپندار منفی نامیده می شوند. خودپندارها مستقل عمل می کنند و خودشان روی رفتارشان ارزش گذاری می کنند. در اهمیت یک هویت موفق باید گفت که عزت نفس و خودپنداری مثبت در نوجوانان سلامت روانی ایجاد می کند. یعنی نوجوانی که سلامت روانی ندارد و افسرده است، دچار سردرگمی و هویت مشوش می شود. آنها نمی دانند از زندگی چه می خواهند.

نظارت نامحسوس

دکتر خدابخشی درباره نقش پدرها و مادرها در روند هویت یابی نوجوان می گوید: والدین باید بگذارند نوجوان اهداف خود را جست وجو کند. تشویق و نظارت والدین بر رفتار نوجوانی که خودش اهدافش را تجربه و ارزش گذاری می کند، در هویت یابی موثر است. والدین در این شرایط بیشتر در نقش یک ناظر و هدایت گر هستند. بعضی از والدین می ترسند که فرزند خود را در شرایطی قرار دهند که او مرتکب اشتباه شود. اما بهتر است اجازه دهیم یک بار سرشان به سنگ بخورد. البته نباید در این کار زیاده روی کرد. منظور این است که نوجوان احساس کند در سرنوشت خود سهم بسیار مهمی دارد. اما نه آن قدر بزرگ شده که تصمیم بگیرد و نه آنقدر کودک است که بتوان چیزی را به او دیکته کرد.
دکتر خدابخشی در ادامه از ارتباط گرم و صمیمانه والدین با نوجوانان می گوید: ارتباط صمیمانه و دوستانه والدین موجب می شود تا نوجوان حرف های دیگران را راحت بشنود و نظراتش را آزادانه بیان کرده و در مورد اهداف و ارزش هایش حرف بزند. همچنین والدین باید فرصتی را در برابر آنها قرار دهند تا در مورد ارزش ها، پایبندی ها و اعتقاداتشان صحبت کنند. وی همچنین با اشاره به اهمیت شرکت نوجوانان در فعالیت های اجتماعی، می گوید: والدین باید فضایی را فراهم کنند تا نوجوانان در فعالیت های اجتماعی نظیر کارهای عام المنفعه و حتی شغلی حضور دارا باشند تا مفهوم کار و ارزش آن را درک کنند. این فعالیت های اجتماعی موجب می شود آنها آدم های نوین را ببینند و تعامل های گوناگون و متنوعی را تجربه کنند. بهتر است والدین در طی شکل گیری هویت نوجوانان در مورد ارزش های اخلاقی، انسانی و حقوق اجتماعی دیگران بحث کنند.
البته نباید فراموش کرد کودکی خوب و موفق، نقش بسزایی در پیدا کردن هویت در دوره نوجوانی دارد. اگر والدین در دوران کودکی فرزندشان، او را به خوبی تشویق و تمجید کرده باشند؛ وی در نوجوانی به نصیحت های پدر و مادرش گوش می دهد. همچنین اگر والدین افراد موفقی باشند فرزندشان آنها را الگوی خود در زندگی قرار می دهد.

شادی واقعی را که حق شماست درخانواده تان جستجو کنید.

مجله همشهری

زیبـــا شــو دات کام

.

منبع : zibasho.com