آکاایران: ساده ترین روش تعیین جنسیت جنین پیروی از رژیمهای غذایی خاص است. با توجه به شرایط کنونی جامعه و اینکه هر خانواده ای ۱ یا ۲ فرزند میخواهد و علاقه دارند که تعادل جنس برقرار باشد استفاده از روشهای تعیین جنسیت اشکالی ندارد و روشهای مختلفی برای تعیین جنسیت فرزندان وجود دارد که ساده ترین این روشها، توجه به تغذیه است. در این روش زن بایستی از ۳ ماه قبل از یک رژیم غذایی خاصی پیروی کند و اگر دوست دارد که صاحب پسر شود باید مصرف سدیم و پتاسیم خود را افزایش دهد یعنی بیشتر غذاهایی مثل خرما، هل، زعفران، گوشت قرمز، اسفناج، هویج، پرتقال، ویتامین C مصرف کند و مصرف کلسیم و منیزیم شامل غذاهایی مثل شلغم، کلم، ترشی، شیر و ماست است را کاهش دهد.

اثر این رژیمهای غذایی به این دلیل است که درPH واژن تاثیر داشته و محیط واژن را تغییر میدهد، یعنی غذاهایی که شامل سدیم و پتاسیم است باعث میشوند که واژن قلیایی شود و حرکت اسپرم  Y در واژن تسریع شود ولی غذاهایی که دارای کلسیم و منیزیم باشند موجب اسیدی شدن PH واژن شده و اسپرم Y را از بین میبرند.

روش دیگر، تعیین زمان تخمک گذاری و لقاح است که توسط پزشک با سونوگرافی و تزریق آمپول hcg زمان تخمک گذاری و لقاح تعیین میشود و اگر در زمان تخمک گذاری نزدیکی صورت گیرد شانس پسر بودن جنین بیشتر میشود چرا که حرکت اسپرم Y سریع تر است ولی اگر زناشویی قبل از تخمک گذاری انجام شود ممکن است اسپرمهای Y از بین رفته و اسپرم X زنده باشد و در نتیجه جنین دختر میشود که این روش هم یک روش تجربی است.

شرایط روحی مادر هم تاثیر بسزایی در تعیین جنسیت دارد و اگر مادر در شرایط روحی خوبی بسر برد شانس پسر بودن جنین بیشتر است.

اگر PH واژن مادر قلیایی باشد چنانچه با جوش شیرین شستشو شود شانس پسر بودن جنین بیشتر و چنانچه با سرکه رقیق شده شستشو شود ممکن است جنین دختر شود که البته این روش تجربی است و ثابت شده نیست.

از جمله روشهای علمی برای تعیین جنسیت جنین روش IUI است که در آزمایشگاههای مراکز ناباروری انجام می شود و روشی غیرتهاجمی، کم هزینه و فاقد عارضه ولی شانس رسیدن به جنس مورد نظر آن در حدود ۸۰ درصد است. روش فلوستیومتری یا نشان دار کردن اسپرم از دیگر روشهای تعیین جنسیت جنین است که در این روش احتمال بروز عارضه برای جنین وجود دارد و فقط در حیوانات امتحان شده است.

روش «آی وی اف» و روش «پی جی دی» از دیگر روشهای تعیین جنسیت جنین بوده که در این روش برای زن تحریک تخمک گذاری صورت میگیرد و سپس «آی وی اف» انجام میشود و روشی پرهزینه بوده و شانس حاملگی در آن کم است و ممکن است زن حامله نشود اما در صورت حاملگی رسیدن به جنسیت جنین مورد نظر ۱۰۰ درصد است. سه روش اخیر ذکر شده روشهای علمی هستند.

سپاس از دکتر مینا قدیری عضو مرکز ناباروری اصفهان

زیبــا شــو دات کام

.

منبع : zibasho.com